predsedom Smeru Róbertom Ficom. Netají sa ambíciou stať sa predsedom budúcej vlády, hoci v nedávnej internetovej diskusii uviedol, že ak by mal 23 rokov a vedel cudzí jazyk ako teraz, nezaváhal by a zo Slovenska by odišiel. Ak by Smer uspel vo voľbách, mal by záujem o obsadenie hospodárskych rezortov aj niektorých silových, napríklad ministerstva vnútra.
Nevylučujete povolebnú spoluprácu so žiadnou politickou stranou. V demokraciách však býva dobrým zvykom, že vládnu koalíciu zostavujú strany názorovo blízke. Znamená to, že to vnímate len cez matematiku a percentá, teda že pôjdete do vlády s hocikým, s kým dáte dokopy potrebnú väčšinu?
- My nemáme programovo žiadnu blízku stranu. Všetky, ktoré chcú ísť do parlamentu, sú pravicové konzervatívne strany, myslím tým aj HZDS, HZD, ANO, SDKÚ, KDH aj SMK. Smer sa hlási k tretej ceste. Je preto zbytočné teraz robiť nejaké vylučovanie, počkajme si na percentá. Nás najviac zaujíma, aby sa do vlády dostali najviac tri politické strany.
Hlásite sa k tretej ceste, podľa analytikov je však váš program vyslovene ľavicový. Prečo teda neinklinujete k ľavicovým subjektom, aby sa politické spektrum zoštandardizovalo napríklad pravicová vláda kontra ľavicová opozícia... Smer plus pravičiari - to by bola opäť bola koalícia názorovo odlišných strán.
- Viem, že by vás potešilo, keby Smer išiel do opozície. Smer však chce ísť do vlády, aby urobil koniec tomuto rabovaniu, ktoré robí pravica. Tá namiesto toho, aby pozitívnym programom oslovila voliča, hľadá ďalšieho nepriateľa teraz je ním Smer. Nech urobia taký výsledok, aby sami zostavili vládu. Ak sa im to podarí, neostane mi iné, len im zablahoželať. Budeme korektnou opozíciou čakajúcou na ďalšie voľby. Čo je to však za pravicu? OKS sa každú chvíľu objavuje v médiách a má menej percent ako ROSA. Na Slovensku je 75 percent veriacich a KDH sa moce niekde nad piatimi percentami.
Do akej miery garantujete splnenie svojich sľubov vašim voličom, keďže naznačujete možnosť vytvorenia vlády s pravicovými stranami, ktoré budú mať na riešenie problémov iný názor ako Smer?
Ak chceme ísť do vlády, musíme ísť s pravicovými stranami.
Nebude to ako boj s veternými mlynmi? Pôjdem do vlády, aj keď viem, že nemám šancu presadiť vlastné názory?
- Ak Smer bude mať dosť percent, tak si presadí vlastné názory. Ak nebude mať dosť percent, bude to obyčajný zlepenec. Preto hráme na dobrý volebný výsledok. Nevytvárajme tu dojem, že Slovensko potrebuje pravicovú vládu a že keď pôjde do vlády Smer, tak bude dobrej pravici brániť, aby tu robila poriadok. Slovenská pravica mala štyri roky a čo urobila? Ukázala chaos, klientelizmus, korupciu, rozkrádanie štátneho majetku.
Vo vláde bola aj ľavicová SDĽ a SOP, kvôli ktorým sa pravici nepodarilo presadiť niektoré riešenia...
- Smer určite nezohrá úlohu ako SDĽ alebo SOP. My budeme úplne iným štýlom obhajovať naše predstavy. Nemôžem súhlasiť s tým, aby strany, ktoré sa nepáčia pravici, boli mimo hry a pravica tu ďalej bačovala. Urobíme všetko pre to, aby najhoršie pravicové názory, ktoré ničia túto republiku, neboli reprezentované vo vláde.
Poukazujete na to, aká je zlá ekonomická situácia tohto štátu. História však hovorí, že väčšina zúbožených ekonomík sa pozdvihla práve radikálnymi pravicovými reformami. Vy sa staviate do pozície tretej cesty, o vašich návrhoch reforiem volebný program veľmi konkrétne nehovorí. Aký je teda váš názor, potrebujeme takéto zásadné reformy a budete participovať na ich prijatí?
- Opýtajte sa pravicových strán, prečo to neurobili za posledné štyri roky. Názor, že tu bola prekážka SDĽ alebo SOP, je na zasmiatie. Je to jednoducho neschopnosť. Pán Mikloš mohol robiť reformy, koľko len chcel. Nech sa nevyhovára, že nemal okolo seba spriaznených ľudí. Pani Schmögnerová mala k nemu tak blízko, ako málokto. Smer sa nebráni urobiť opatrenia, ktoré sú dôležité, len ich nenazývame ako pravicové. Ak treba urobiť racionalizáciu zdravotníctva pre jeho záchranu, tak to urobíme. Ak je potrebné vytlačiť z evidencie nezamestnaných tých, ktorí zneužívajú sociálny systém, tak to urobíme. Ak treba vytvoriť podmienky pre dobrých, nie špekulatívnych investorov, tak sme za. Ale čo to má spoločné s ľavicovosťou alebo pravicovosťou? Sme v hlbokej kríze, potrebujeme racionálne riešenia.
Jedným takým je napríklad dôchodková reforma. Povedzme chilský model. Vedeli by ste akceptovať jeho uvedenie do života na Slovensku?
- Neviem, prečo každý hovorí o nejakom chilskom modeli. Príde sem nejaký človek, pohovorí o tom a my sa všetci zbláznime, že ideme robiť chilský model.
Je jasný, ľahko a rýchlo aplikovateľný a osvedčil sa v ďalších 15 krajinách...
- Myslím, že Slovensko má dosť svojho vlastného rozumu, aby sme robili to, na čo máme. Momentálne je z privatizácie SPP k dispozícii 60 miliárd korún, ktoré treba kapitalizovať. Treba prijať zákon o druhom kapitalizačnom pilieri dôchodkového zabezpečenia. Myslím, že zákon o sociálnom poistení základné úlohy plní, bude treba urobiť len nejaké menšie úpravy. Plus treba doriešiť otázku dôchodkového pripoistenia. Systém je pripravený, nevidím dôvod jeho radikálnych zmien.
Volebnému programu Smeru pozorovatelia vyčítajú posilňovanie úlohy štátu. Spomínate síce aj o potrebu znižovania výdavkov štátu, to však predstave silného štátu odporuje.
- Silný štát predsa neznamená, že budeme mať dvestotisíc úradníkov. Pod silným štátom rozumieme štíhly efektívny štát, ktorý bude určovať víziu tejto krajiny predovšetkým v hospodárskej oblasti.
Hovoríte o podporách, dotáciách, daňových motiváciách zo strany štátu. Vyvstáva tým však priestor pre korupciu, s ktorou v zmysle vašich predvolebných sloganov chcete bojovať...
- Dotácie do pôdohospodárstva boli a budú. Sú určité oblasti, ktoré bez dotácií nemôžu existovať. Náš volebný program je konkrétny, bez fráz.
Vo volebnom programe máte návrh zriadiť Fond reštrukturalizácie a revitalizácie priemyslu, ktorým by štát zasahoval do podnikateľského prostredia... Navrhujete pomocou verejných zdrojov ozdravovanie vybraných podnikov...
Povedzte mi definíciu štátu.
Na vaše otázky budem odpovedať, keď budem kandidovať ja a vy budete novinárom. Poďme teda ďalej. Jedným z hlavných bodov vášho programu je prijatie zákona o preukazovaní pôvodu majetku, prijatím ktorého podmieňujete aj svoju účasť v budúcej vláde. Zákon by sa nemal týkať len verejne činných ale aj civilných osôb. S čímsi podobným neprišli ani komunisti...
- Zákon hovorí, že preukazovať pôvod majetku sa musí len vtedy, ak je očividný veľký rozdiel medzi tým, čo je napísané v papieroch a aké sú skutočné majetkové pomery. Ak má niekto postavený dom a je zrejmé, že si naň zobral pôžičku, nikto ho nebude prešetrovať. Na tom, aby sa tento zákon dostal do vládneho programu, trváme.
Hovoríte, že si viete predstaviť vládu zloženú z troch politických strán...
- Vychádzam z toho, že podľa mňa volebné výsledky budú úplne iné, ako výskumy verejnej mienky. Posuny môžu byť až šesťpercentné z každej strany, plus mínus. Môže sa to dotknúť všetkých strán. Preto ponechávam otvorený variant, že budú tri také silné strany, že budú môcť zostaviť vládu. Mala by to byť vláda, ktorá v žiadnom prípade neohrozí naše integračné ambície.
Dá sa to chápať tak, že vylučujete povolebnú spoluprácu s pre Európu neprijateľným HZDS?
- My sme nevylúčili žiadnu politickú stranu. Povedať voličom pred voľbami, že s tou alebo onou stranou nebudem spolupracovať, nepovažujem za korektné.
Niektorí voliči však chcú rozhodovať aj na základe úvah typu tak tejto strane hlas nedám, lebo chce zostaviť vládu s niekým, kto mi nevyhovuje...
- Každý má právo na svoju taktiku. Myslím, že my sme boli veľmi korektní. Nerobíme žiadne vyhlásenia vylučujúce zo spolupráce niektorú zo strán, ale pomenovali sme konkrétnych ľudí, s ktorými nie sme ochotní sedieť v budúcej vláde. Vyzerali by sme hlúpo, keby po tom, čo sme povedali na adresu pána Mikloša, Dzurindu alebo Mečiara, za čím si aj stojíme, reagovali spôsobom tak páni, napriek tomu, že ste túto krajinu vyrabovali, že ste spôsobili hospodársku vlastizradu, vitajte na palube, ideme ďalej. Ak sa v budúcej vláde objaví niekto z tejto trojice, ja v nej sedieť nebudem.
Aký je váš vzťah s prezidentom? Rudolf Schuster vyrukoval s neštandardným nápadom po voľbách rokovať s každou stranou samostatne. Podľa niektorých analytikov majú tieto rokovania smerovať k tomu, že napokon práve vás poverí zostavením vlády. Vy v poslednej dobe nešetríte superlatívami na adresu prezidenta a jeho tímu odborníkov... Uzavreli ste nejakú dohodu, rokovali ste spolu v poslednej dobe?
- Ja si vážim prezidenta tak, ako si budem vážiť každého prezidenta. Môžem mať výhrady, ale nikdy si nedovolím útočiť na hlavu štátu. Podľa mňa by mal prezident poveriť zostavením vlády víťaza volieb bez ohľadu na to, kto to bude.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári