rok po odštiepení sa od materskej DS. Hoci preferencie tejto strany, ktorú v predchádzajúcom parlamente zastupovali poslanci Peter Tatár, Peter Osuský a František Šebej dosahovali v prieskumoch len necelé percento, jej šéfovia si trúfajú na výraznejší volebný výsledok. Kvôli obmedzenému finančnému rozpočtu 600 000 Sk absolvovali kampaň po Slovensku len s jediným billboardom tzv. BILIBOKS-om. Hoci v minulom volebnom období podporovali poslanci OKS v hlasovaniach Dzurindovu vládu, momentálne na nej nevidia nič dobrého.
Predseda strany Peter Tatár (na snímke) považuje za najväčšie chyby ešte stále súčasnej vlády to, že ju M. Dzurinda zostavoval nie podľa výsledkov volieb, ale podľa dohôd s predsedami SDĽ a SOP. "Výsledkom je zmarenie reformy verejnej správy a jej degenerácia, predraženie a strata dôvery v reformy vôbec. Vrchol degenerácie a pretvárky vlády som zažil, keď M. Dzurinda vyhlásil potvrdenie Mečiarových krajov za "dobrú správu pre Slovensko" a keď SDKÚ na podnet I. Mikloša zabila hotovú dôchodkovú reformu. Z jeho strany ide o politické zakrývanie vlastného odborného, politického aj morálneho zlyhania. Členovia vlády prakticky ignorovali programové vyhlásenie vlády vo viacerých bodoch. Zdravotníctvo, školstvo, sociálne veci ale ani štátny rozpočet a verejné financie sa nedožili reformy, iba pokračovania z čias komunizmu a jeho zbojníckeho klonu mečiarizmu."
V podnikoch je podľa P. Tatára výsledkom straníckeho obsadzovania flekov plynulé pokračovanie v korupcii, prehlbovanie stratového a pre štát ako vlastníka nevýhodného hospodárenia a šafárenia, napríklad v železniciach, plynárňach či elektrárňach, nevyvrátené podozrenia z toku peňazí do straníckych a súkromných vreciek a napokon odstupovanie ministrov ako na bežiacom páse. "Náprava privatizačnej rabovačky priniesla rozčarovanie pri vracaní akcií krádeže storočia v Nafte Gbely, keď aj minister hospodárstva aj prezident fondu národného majetku chceli určovať, koho firmy a za akých podmienok pri tom budú zvýhodnené, za prvým stál predseda Ľ. Kaník a za druhým podpredseda vlády I. Mikloš. Obaja nedobrovoľne opustili svoje funkcie. Predseda vlády v tomto boji netransparentných záujmov siahol po nezákonnom odpočúvaní telefónov. Človek z Miklošovho tímu predal nevýhodne pre štát akcie RIF a pripravil tak spolu s ďalšími napr. politických väzňov o odškodnenie, ktoré im mal RIF zaručiť. FNM sa dnes zásluhou podozrivých rozhodnutí svojho stranícky dosadeného a stranícky krytého vedenia prezýva aj Penta s.r.o."
Škandálom je podľa jeho slov aj dvojité zmarenie vstupu silného tretieho operátora na trh zásluhou ministrov dopravy SDKÚ Palacku a Macejka, obchodovanie s pohľadávkami za diaľnice, kauza vyhoreného jadrového paliva SDĽ, Devín banka, predaj akcií VSŽ ministrom hospodárstva Ľ. Harachom, dotačné temno ministra Koncoša a mnohé ďalšie, o vlakovom tendri vraj ani nemusí hovoriť. Neznáme množstvo káuz ani nepreniklo pritom na verejnosť. Vláda bránila prijatiu dobrých poslaneckých návrhov, akými sú zákon o slobodnom prístupe k informáciám, o dôchodkovej reforme, o znižovaní daní a odvodov a výdavkov štátu, o praní špinavých peňazí a ďalších. "Ako člen výboru NR SR pre financie, rozpočet a menu som navrhoval zásadné zmeny v štátnom rozpočte, napr. pre rok 2001 deficit nižší o 15,5 mld. Sk, čo je 1,5 % HDP. Pripravil som hotový funkčný zákon o dôchodkovj reforme. Zabránil som predaju akcií RIF za 500 Sk za kus, ale už nie za cca 800 Sk za kus, pri ich účtovnej hodnote asi 1200 Sk. Navrhol som zásadné zmeny v zákonoch o verejnej službe, štátnej službe aj v zákonníku práce. Pripravili sme model 16 žúp s dôsledným presunom kompetencií aj peňazí a daní na samosprávu. Poslaneckým prieskumom som preukázal potrebu rýchlej reštrukturalizácie a privatizácie elektrární. Tieto a ďalšie podobné návrhy vládna väčšina v parlamente, či vo vláde nepodporila..." hovorí P. Tatár.
Jeho strana chce zrušiť všetky dotácie do priemyselných a poľnohospodárskych podnikov, zákon o tripartite a kolektívnom vyjednávaní, vládou garantované úvery a taktiež štátne fondy. Diaľnice podľa nich musia byť financované privátnou formou. Navrhujú aj rovnú daň vo výške 16%. "Hoci s podobnou myšlienkou vystupuje okrem nás KDH a DS, prví sme s ňou prišli my. Perspektívne však počítame len s nepriamymi daňami. Podľa nás, každý kto pracuje, nech si určí, čo a kde dá svoje peniaze. Štát mu nemá do toho čo hovoriť a celkovo by sme úlohu štátu obmedzili na najzákladnejšie minimim. Vo výdavkovej časti by sme škrtli 23% všetkých výdavkov, urobili by sme poriadnu reformu verejnej správy a odštátnili celé zdravotníctvo. Takisto by sme okamžite zrušili zákony o štátnej a verejnej službe, Národný úrad práce a okamžite by sme zmenili Zákonník práce," dodal P. Tatár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári