predsedom SMK Bélom Bugárom.
Čo považuje SMK za svoje najväčšie plusy počas svojho účinkovania vo vládnej koalícii a prečo?
- SMK bola stabilizujúcim článkom vládnej koalície. Svojou schopnosťou pristúpiť ku kompromisu viackrát umožnila napredovanie krajiny v oblasti reforiem. SMK svojou činnosťou dokázala, že príslušníci maďarskej menšiny na Slovensku sú schopní podieľať sa aj na vedení štátu. V dôsledku našej účasti v koalícii sa zmenila politická a spoločenská klíma a zmenilo sa postavenie menšín na Slovensku.
Keby sme sa teraz ocitli v roku 1998, čo by ste so svojimi terajšími skúsenosťami urobili ináč?
- Našu činnosť obmedzili podmienky, ktoré boli dané širokou koalíciou. Jednoznačne však chýbala dostatočná razancia v prijímaní reštriktívnych opatrení, ako aj v naštartovaní reforiem v oblasti verejnej správy, školstva, zdravotníctva, či penzijného systému. Najdôležitejším odkazom do budúcnosti je, že sa musíme snažiť o vytvorenie takej vlády, ktorá bude účinná a ktorá dodrží dohody.
Na koľko percent ste splnili predvolebné sľuby z roku 1998?
- Vo vláde sme boli úspešní pri presadzovaní našich priorít na niečo vyše polovicu. Práve ministri nominovaní našou stranou ako L. Miklós a I. Harna uzavreli v rezortoch 'svoje' kapitoly pri rokovaniach s EÚ. Svoje si určite splnil aj podpredseda vlády Pál Csáky. Nehovorím, že svoje ciele splnil na 100 percent, no zostane po ňom kvalitne odvedená robota.
Čo považuje SMK za svoje najväčšie mínusy počas svojho účinkovania vo vládnej koalícii a prečo? Čo sa Vám teda nepodarilo presadiť?
- Dlhodobým problémom maďarskej menšiny na Slovensku je, že nemáme dostatok vzdelaných ľudí. Predovšetkým nám chýbajú kvalitní učitelia na základných a stredných školách s vyučovacím jazykom maďarským. Preto bolo jednou z hlavných priorít SMK aby sa založením fakulty vytvorili inštitucionálne podmienky na kvalitnú výchovu maďarských pedagógov. Bohužiaľ, ani naša požiadavka, ani odporúčanie vlády nenašli pochopenie u vedenia nitrianskej univerzity. Preto sme sa rozhodli vytýčiť za cieľ vytvorenie samostatnej, štátom financovanej univerzity. Druhým nevyriešeným problémom je otázka pôdy neznámych vlastníkov. Naďalej sme toho názoru, že štát je najhorší hospodár, preto tieto pozemky by mali obhospodarovať naše samosprávy.
Presne pred rokom ste chceli vystúpiť z vládnej koalície. Aké boli vaše dôvody?
- Jedným z dôvodov bolo to, že naši koaliční partneri spolu s opozíciou hlasoval proti vládnemu návrhu zákona o územnosprávnom členení. Bolo to náznakom hlbokej politickej krízy, bolo ohrozené celé ďalšie fungovanie vládnej koalície. Druhým dôvodom bol fakt, že územnosprávne členenie na dlhé obdobie ovplyvní chod celej krajiny. Predsa nemožno zmeniť systém územných celkov a samospráv v každom volebnom období. Rozhodnutie parlamentu o ponechaní Mečiarom vytvoreného územného členenia bolo pre SMK takým krokom, s ktorým sme nemohli a nemôžeme za žiadnych okolností súhlasiť.
Prečo ste z vlády napokon nevystúpili, keď sa vlastne nič nezmenilo? Báli ste sa vyhrážok premiéra Dzurindu, že ak odídete z koalície, prídu o prácu aj vaši nominanti v štátnej správe?
- Nemôžem súhlasiť s tým, že sa nič nezmenilo. Svojim rozhodnutím sme umožnili, ba aj urýchlili naštartovanie decentralizácie kompetencií, ktoré bolo nevyhnutné aj z hľadiska európskej integrácie. Je však isté: bez tohoto rozhodnutia by sme teraz určite nestáli pri dverách Európskej únie.
S akým programom a dôrazom chce SMK osloviť voličov?
- Náš volebný program je postavený na štyroch pilieroch, štyroch základných hodnotách: je to sebavedomý a vzdelaný občan, rodina, ako základ spoločnosti, ekonomicky silné a sebestačné regióny a štát, ktorý má všetky predpoklady, aby sa stal súčasťou vyspelej a zjednocujúcej sa Európy. Veríme v tom, že najväčšou devízou, s ktorou môžeme aj my prispieť európskym hodnotám je kvalitné vzdelávanie a ľudský potenciál. Chceme vytvoriť také podmienky, aby každý otec, každá matka mohla pracovať pre blaho svojich detí. Preto sme pripravili koncepciu ďalších daňových odpisov na dieťa. Regióny budú fungovať iba vtedy, ak využijú vlastný potenciál ako nerastné suroviny, krásu vidieka, danosti danej oblasti. Naša krajina bude schopná vstúpiť do EÚ ako plnohodnotný člen iba vtedy, ak si vysporiada s najväčšími problémami spoločnosti: korupciou, nefunkčnosťou súdneho systému a nedostatočnou vymožiteľnosťou práva.
Máte pripravené aj niečo špeciálne na oslovenie voličov slovenskej národnosti?
- Nerozumiem vašej otázke. Doteraz som hovoril o takých opatreniach, ktoré slúžia všetkým občanom bez ohľadu na národnosť.
Aký volebný výsledok očakávate a koho považujete za vašich najbližších koaličných partnerov?
- Vo viacerých rozhovoroch pre médiá som zdôraznil, že každý výsledok nad 10% bude pre nás úspechom. Našimi prirodzenými spojencami sú SDKÚ a KDH a vieme si predstaviť spoluprácu aj s ANO. Všetko však závisí od skutočných výsledkov volieb budúca vláda totiž nebude o tom, kto s kým chce, ale kto s kým môže vládnuť.
Za akých podmienok by SMK vstúpilo do možnej a rysujúcej sa vládnej koalície KDH-SMK-SDKÚ-ANO a HZD?
- Nič nepotvrdzuje to, že by sa rysovala Vami spomínaná koalícia. A naviac nevidím dôvod, aby budúce koaličné strany pred vyhlásením výsledkov volieb sa vzájomne informovali o svojich podmienkach vstupu do vlády cez médiá. Bolo by to nekorektné a absolútne kontraproduktívne. Všetko sa vyjasní na budúcich koaličných rokovaniach. Teraz sa máme sústrediť na to, aby sme dosiahli čo najlepší volebný výsledok, aby sa na nasledujúce štyri roky vytvorila funkčná a silná vláda, ktorá bude schopná dokončiť reformy a dostane Slovensko do Európskej únie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári