predsedom ANO Pavlom Ruskom.
Najmä vašou zásluhou vznikli už dve "televízne" strany SOP a ANO. Čo bolo hlavným motívom pre založenie ANO?
- Ak nie sme spokojní s tým, ako táto krajina vyzerá, máme len dve možnosti. Môžeme sedieť pri pive alebo káve a nadávať na neschopnosť všetkých naokolo, lebo my by sme to vedeli, len sa nám nechce. Potom je tu ešte aj druhá možnosť a tou je vstup do politiky, kde máme šancu niečo zmeniť. Viete, ak sa pokazí výťah, v kabínke ho neopravíte. Musíte ísť do strojovne zašpiniť si ruky, aby ste vymenili súčiastku.
Ste dosť bohatý človek, dá sa povedať, že až multimilionár. Načo ste vstupovali do politiky, keď už nepotrebujete zbohatnúť?
- Som jeden z mála ľudí na Slovensku, ktorým sa pôsobením v politike majetok zmenšuje. Do svojej strany som už investoval 25 miliónov, ktoré mi už nikto nevráti. Ale verím, že ANO v slovenskej politike veľa zmení, takže to neboli zbytočne vyhodené peniaze. Nemôžem chodiť len tak po krajine a tvrdiť, že budem politik. Nedal som sa na cestu, že pred voľbami zbieram peniaze od sponzorov a po nich im to rôznym spôsobom splácam...
Ale na volebnú kampaň ANO by isto nestačili len vaše peniaze... Ktorý kamarát vám ešte prispel?
- Kampaň financujeme aj pôžičkami z našich firiem.
Teda aj zo ziskov Markízy?
- Nie, odtiaľ nemáme nič. Tie firmy sú také, v ktorých figurujem spoločne s Jankom Kováčikom. Väčšinu peňazí je z mojich zdrojov, tie pôžičky sú len doplnkom. Nebudem ich mať problém splatiť, za volebné výsledky dostaneme peniaze, ktorými to vykryjeme. Pôvodne som si myslel, že to bude stačiť, no potrebujeme ešte 8-10 miliónov.
Vaše súčasné preferencie a niektoré vyjadrenia politikov z pravej časti politického spektra vás pasujú za budúceho člena vládnej koalície. Aké by v nej mali byť priority ANO?
- Jednou vecou sú programové priority, druhou sú rezorty, ktoré by sme vo vláde mohli obsadiť. Tými základnými prioritami sú zníženie výdavkov štátu na svoju prevádzku, zreálnenie rozpočtu na rok 2002, kde sa musia priznať aj zatiaľ skryté deficity. S najväčšou pravdepodobnosťou prijmeme rozpočtové provizórium na rok 2003, keďže súčasnou vládou pripravovaný rozpočet je absolútne nevyhovujúci. Samozrejme budú aj reformy vo verejnej správe, zdravotníctve, sociálnom systéme, dôchodkovom zabezpečení a školstve. Štátnu správu delimitujeme tak, aby sa vytvorila len jedna úroveň krajskej správy, zlúčime KÚ a VÚC. Tým sa musia celkovo zefektívniť výdavky tohto štátu, ktoré sú v niektorých prípadoch úplne nereálne. Ak by sme to zhrnuli, pôjde nám o zmenu kompetenčného zákona, zníženie počtu ministerstiev i úradníkov v štátnej správe, zníženie verejných výdavkov štátu, zníženie daňového a odvodového zaťaženia a podpora malých a stredných podnikateľov.
Niečo podobné však hovorí každá strana... Skúste povedať aspoň jednu "špecialitu".
- V školstve chceme financovať ZŠ a SŠ formou poukážkového modelu tak, aby peniaze pre ne neišli cez KÚ a OÚ, ale vo forme poukážok do rodín. A s nimi prídu deti do škôl. To znamená, že deti prinesú do školy peniaze v závislosti od toho, kde nakupujú službu - vzdelávanie. Keď si idete niečo kúpiť, tiež neplatíte v každom obchode, ale len v tom, ktorý ste si vybrali na nákup. Tým pádom nebude jedno, koľko ľudí navštevuje konkrétnu školu, ale vznikne trhový mechanizmus, ktorí prinesie vyčistenie a stabilizáciu školskej siete. Prežijú len školy, o ktoré bude záujem. Ak sa k jednému matematikárovi prihlási 25 percent všetkých žiakov z okresu, dajme mu plat aj 50-tisíc, keď vidíme, že o jeho služby je záujem. Keď je dobrý, nech sa má aj on dobre...
Máte aj nejaké priority špeciálne pre východ republiky?
- Áno, za najdôležitejšie považujeme dobudovanie diaľnice do Košíc. Dobrá infraštruktúra a vhodné ekonomické podmienky pomôžu vstupu investorov do tohto regiónu. Podporou malého a stredného podnikania vhodnými ekonomickými nástrojmi pomôže znížiť vysokú nezamestnanosť v regióne. Pri riešení rómskej problematiky navrhujeme, aby sa pre nich zriadilo centrum na východe, kde je toto etnikum najpočetnejšie a má aj najväčšie problémy.
Čo vyčítate súčasnej vláde?
- Nevenovala sa problémom, ktoré trápia občanov. Topila sa vo vlastných problémoch, najprv si jej šéf zakladal svoju politickú stranu, obrovské množstvo energie odčerpali tendre, privatizácia a dohady v koalícii o pozemkových fondoch, pôde neidentifikovateľných vlastníkov a obsadení funkcií. Táto vláda sa zhodla len na privatizačných províziách... na druhej strane nebol čas a priestor na podstatné zákony súvisiace s reformami. Vládni politici boli intuitívne tam, kde sa delilo a nie v rezortoch, ktoré potrebovali reformy.
Chcete povedať, že budúci ministri za ANO by v tom boli lepší?
- Nemôžeme sa štylizovať do pozície človeka, ktorí ručí za všetkých 3500 našich členov. Predpokladám však, že by sme mohli mať okolo 18-20 poslancov v NR SR a za tých by som dal ruku do ohňa. Kvalitatívne sú omnoho lepší ako tí, čo v parlamente sedeli doteraz. Určite by sme v podobných prípadoch neodvolávali ministrov až vtedy, keď si to vynútia médiá alebo verejnosť. Spomeniem len posledný príklad, kauza tendra na železnici. Nikdy by som nedopustil, aby niekto z mojej rodiny rozhodoval o štátnej zákazke za niekoľko stomiliónov korún. Doteraz sa robila taká politika, ktorá prihliadala na vlastné záujmy ministrov, či poslancov a ich plné vrecká. Neriešili sa však problémy občanov, ľudia vstupovali do politiky preto, aby zbohatli. Všade inde na svete vstupujú do politiky ľudia, ktorí peniaze už majú.
Ako chcete presvedčiť verejnosť, že ANO nie je len virtuálnou stranou, za ktorou sa skrýva jeden človek?
- Je taký film s názvom Pozri, kto to hovorí. Samozrejme, že politici vždy prídu a sľubujú. Ľudia by si pritom mali dávať pozor, čo sľubujú a pýtať sa, čo konkrétne ten politik už pre nich urobil. Isteže aj Markíza má svoje chyby, no je to reálny výsledok mojej práce a roboty mojich spolupracovníkov.
Zabudli ste spomenúť, že aj výsledok práce takmer miliardového štartovacieho kapitálu od spoločnosti CME...
- Ja sa nechválim tým, že mám peniaze, ale tým, ako dobre sme ich dokázali zúročiť. Dnes sa táto investícia CME vracia. Predsa by sme mali chcieť, aby na Slovensku vládli ľudia, ktorí už predtým niečo dokázali. Či azda by bolo lepšie, ak by Slovensko riadili ľudia, ktorí sú teraz v piatej alebo šiestej politickej strane a ostáva po nich len ohňová zem? Za nimi zostávajú už len problémy v podobe privatizácie a úplne všetkého zdevastovaného.
Prečo sa moderátori Markízy zúčastňujú na predvolebných mítingoch ANO? Majú za to nejaké výhody alebo sa nebodaj tak rozhodli sami od seba?
- Bolo to ich slobodné rozhodnutie, a navyše tie honoráre sú len symbolické.
Koľko pre vás znamená slovko symbolický?
- Asi okolo 20 000 za celú kampaň. Aj oni majú ten pocit, že musia niečo urobiť, aby sa život na Slovensku zlepšil. Tu neide o akože kupovanie ľudí, to by som si nikdy nedovolil. Veď aj Aliancia na podporu Fair play nám povedala, že týmto angažovaním sme neporušili žiadny bod z etického kódexu, ktorý sme podpísali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári