o účtovný zisk, to znamená, že tieto peniaze nemajú reálne na účte, ale svedčí o pozitívnom trende v tejto mestskej príspevkovej organizácii.
"Podarilo sa nám to znížením nákladov, prísnym šetrením pohonných hmôt, energii, materiálov, úsporou služobných ciest a výjazdov. Popri tom rástli naše výnosy. Hoci sme príspevková organizácia, sme sebestační a prakticky nepotrebujeme od mesta ani korunu, pretože už sme schopní zafinancovať náš bezproblémový chod," vysvetlil riaditeľ Varga.
Napriek pozitívnemu hospodárskemu výsledku za prvý polrok sa Bytový podnik mesta Košice borí s obrovským záväzkom voči Tepelnému hospodárstvu (TEHO), ktorému dlhuje cca 100 miliónov korún.
"Naše záväzky celkovo predstavujú čiastku 173 miliónov, z toho je TEHO najpodstatnejším záväzkom, ktorý už podnik mal pred mojim nástupom do funkcie pred takmer štyrmi rokmi. Dlh vznikol v roku 1992, keď došlo k delimitácií TEHO od BPMK. Vtedy sa urobilo vyúčtovanie a BPMK mal uhradiť 42 miliónov. Tieto peniaze predo mnou neuhradilo asi šesť riaditeľov, ktorí sa tu vystriedali. Na rad prišli penále a v roku 1998 nás súd odsúdil na zaplatenie tejto čiastky. Aj keď to uhradené ešte stále nie je, treba povedať, že každoročne dochádza k znižovaniu dlhu," tvrdí Varga.
Bytovému podniku mesta Košice dlhujú nájomníci v obecných bytoch, v nebytových priestoroch, ale aj vlastníci bytov, či iné subjekty celkovo 264 miliónov. "Pohľadávky výrazne prevyšujú naše záväzky, keby nám ich okamžite uhradili, boli by sme na to vynikajúco a mohli uhradiť všetky naše dlhy. Významnú čiastku našich pohľadávok predstavuje suma 135 miliónov korún, ktoré nám dlhujú občania za byty, z toho 80 miliónovú sekeru vyprodukoval Lunik IX," doplnil Ing. Varga.
Poverený riaditeľ BPMK tvrdí, že keď do funkcie nastupoval bol BPMK v červených číslach, teraz je už jasne vidieť výsledky nastoleného trendu a prevedenej reštrukturalizácie podniku. "Cieľom bolo dosiahnúť stav, aby sa BPMK stal sebestačným podnikom, to znamená, aby bol schopný samostatnej existencie bez potreby príspevkov od mesta. Keďže postupným odpredajom obecných bytov do vlastníctva došlo k ich zníženiu z pôvodných vyše 25-tisíc na 4-tisíc, ktoré zostali vo vlastníctve mesta, logicky bolo nutné znížiť aj aparát a zrušiť domové správy, ktoré stratili opodstatnenie."
Z pôvodných osem stredísk, ktoré zabezpečovali údržbu, zostalo jedno funkčné stredisko a z pôvodnej straty 29 miliónov sa už dostalo na nulu. Zrušené boli všetky domové správy v jednotlivých mestských častiach a celý podnik teraz funguje pod jednou strechou na Južnom nábreží. "Predtým tu pracovalo 350 zamestnancov, dnes je to 220 zamestnancov. Pritom nedochádzalo k hromadnému prepúšťaniu, ale postupnému v priebehu uplynulých troch rokov tak, ako si to vyžadovali potreby podniku."
Zrýchleným legislatívnym postupom, ktorý umožnila novela Občianskeho zákonníka, začínajú do BPMK prichádzať aj dlhy od nájomníkov bytov. "Čiastku asi 8 miliónov zaplatili občania cez exekútorov, ďalších 15 miliónov v obave pred exekúciou. Začínajú sa rozbiehať aj výmeny bytov v rámci BPMK, to znamená, že nájomník v menšom byte, ktorý má záujem o väčší byt, dá k dispozícii svoj menší byt a vyplatí nedoplatok za nájomníka vo väčšom byte. My dostaneme peniaze, neplatič sa zbaví dlhu a ten, kto chcel väčší byt a má peniaze na vyrovnanie nedoplatkov je spokojný tiež," hovorí Varga.
Na ulicu zatiaľ neplatičov exekútor sťahovať nemusel. Podľa riaditeľa BPMK sa na základe dohody uskutočnili presťahovania neplatičov na Lunik IX do uprázdnených bytov po bývalých družstevníkoch. Tieto možnosti sú však už takmer vyčerpané, naviac presťahovaním neplatiča na neslávne známe sídlisko sa dlh nerieši, iba presťahuje spolu s nájomcom do inej časti mesta.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári