misie v Bruseli rokovali včera v Košiciach župani košického a prešovského kraja Rudolf Bauer a Peter Chudík.
"Stretli sme sa spoločne so zástupcami obchodnej komory, zamestnávateľských zväzov a nového inštitútu pre regionálny rozvoj, aby sme prebrali aktuálnu tému-zastúpenia prešovskej a košickej krajskej samosprávy v Bruseli. Vytvorili sme pracovnú skupinu, ktorá pripraví organizačno-technické zabezpečenie nášho spoločného vysunutého pracoviska v Bruseli. S prešovským kolegom Petrom Chudíkom sme sa zhodli na tom, že budeme mať spoločné zastúpenie, pretože si uvedomujeme dôležitosť takéhoto vysunutého pracoviska a zároveň vieme, že spoločný postup je lacnejší a efektívnejší," informoval nás predseda Košického samosprávneho kraja Rudolf Bauer.
Chod kancelárie v Bruseli bude pravdepodobne zabezpečovať samosprávne kraje, personálne obsadenie obchodná komora. "Z finančného hľadiska predpokladám, že náklady na vytvorenie kancelárie v Bruseli budú nižšie ako 5 miliónov, ktoré to stálo Bratislavský kraj. Spolupráca s obchodnou komorou je prospešná, keďže táto misia má slúžiť predovšetkým podnikateľom. Som rád, že sa spolupráca s Košickým samosprávnym krajom sľubne začína a verím, že kanceláriu v Bruseli spoločne otvoríme do konca roka," povedal prešovský župan Peter Chudík.
Obaja župani Brusel navštívili v júli a zistili, že regionálnych misií tam funguje už 170. "Naša kancelária by mala zabezpečovať lobing a informácie o tom, ako pracuje Európska únia, kde je možné získať financie a ako ich možno získať, ako spracovať také projekty, ktoré EU podporí. To všetko nám v súčasnosti v samosprávnych krajoch chýba a dovolím si tvrdiť, že Slovensko doteraz nebolo dobre pripravené na získavanie peňazí z prístupových fondov EU. Musíme sa začať starať o to sami," doplnil Peter Chudík.
Konkrétny projekt ešte obaja župani nemajú, ale už sa obklopujú ľuďmi, ktorí takéto projekty už spracuvávali, boli v Bruseli úspešní. "Obaja máme zhodný názor a považujeme za prioritnú výstavbu diaľnice, ktorá spojí naše kraje so svetom, i rýchlostnú komunikáciu zo severu na juh, ktorá spojí Slovensko s Maďarskom. Za túto vec budeme spoločne bojovať a urobíme všetko preto, aby sa s tým začalo čo najskôr," zdôraznil Chudík.
Podľa košického župana Rudolfa Bauera má vyššia územná samospráva v súčasnosti najväčšie problémy v súvislosti s delimitáciou majetku stredných škôl a sociálnych zariadení z majetku štátu do majetku VÚC.
"Určite by sme boli radi, keby bol tento proces kvalitnejšie pripravený a prebiehal operatívnejšie. Rovnako nás trápi problém finančného oddĺženia, chceli sme, aby to bolo vyriešené do septembra, čo sa, žiaľ nestalo. Z dlhodobejšej perspektívy je z môjho pohľadu najvážnejším problémom ukončenie reformy verejných financií, ktorá má prebehnúť do konca budúceho roku. Zatiaľ je totiž finančná nezávislosť samosprávy takmer nulová a vlastne sa nedá ani hovoriť o samospráve, keď sme doslova pupočnou šnúrou naviazaný na štátny rozpočet. Takže toto je priorita," informoval Bauer.
S názorom Rudolfa Bauera vyjadril súhlas aj jeho prešovský kolega Peter Chudík. "Áno, toto sú tie hlavné problémy, s ktorými sa stretávame. Na rozdiel od Košíc máme v Prešove ešte jeden problém naviac, zatiaľ nemáme vlastnú budovu samosprávneho kraja. Koniec koncov okrem Košíc ju nemá ešte žiadny samosprávny kraj na Slovensku," doplnil Chudík.
Pre zaujímavosť ešte uvedieme, že na úrade prešovského samosprávneho kraja zatiaľ pracuje 102 zamestnancov, v košickom majú zatiaľ 84 zamestnancov a 4 na civilnej vojenskej službe.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári