Korzár logo Korzár Košice
Sobota, 25. máj, 2019 | Meniny má Urban
Nájdete nás na webe

"Radšej ma mal zabiť on, ako ja jeho, nechcel som to urobiť…"

"Tí dvaja sa hádali a slovne napádali. V jednom momente som si myslel, že sa už rozchádzajú, preto som sa vrátil do auta. Keď som sa však otočil,

videl som, ako Ján K. udrel Andreja Z. palicou po hlave a chrbte. Ten vstal a zaútočil na neho kameňom… Vystúpil som z auta a šiel som k nim, že ich od seba odtrhnem. Keď som k nim dobehol, všimol som si, že obžalovaný drží v pravej ruke malý nožík. To, ako ním pichol, či nepichol, som nevidel, chytil som ho zozadu a odtiahol od Andreja . On to využil a ešte niekoľkokrát udrel päsťou Jána. Krátko na to Andrej odpadol. Myslel som si, že dostal z rozrušenia infarkt. Mobilným telefónom som privolal záchranku a kým prišla, dávali sme mu umelé dýchanie. Ale, že je pichnutý, sme zistili, až keď sme mu rozhrnuli košeľu…" opísal pred súdom kritické okamihy duelu s tragickým koncom, svedok František P.

K uvedenému incidentu došlo 28. mája lanského roka asi o 6. hod. na ceste k hospodárskemu dvoru v katastri obce Košická Belá, okr. Košice-okolie. Jeho hlavnými aktérmi boli miestni dôchodcovia, 61-ročný Ján K. a dnes už nebohý o tri roky straší Andrej Z. Tí dvaja nažívali dlhé roky v zhode a porozumení. Ich vzťahy sa poriadne naštrbili kvôli drevu. Ján si ho totiž nachystal na pozemku, na ktorý si robila nárok Andrejova rodina. V domnení, že drevo, ktoré si tam uskladnil, pochádza z ich časti lesa, si ho jednoducho zobrali. Ján s tým nesúhlasil a dožadoval sa finančnej náhrady. Keď kritický deň zavčas rána, cestou do práce zbadal Andreja, rozhodol sa, že sa s ním o tom porozpráva. Požiadal vodiča lesníka, s ktorým sa viezol v aute, aby mu na chvíľu zastavil… To, čo sa stalo o niekoľko minút neskôr, opísal obžalovaný pred vyšetrovateľom nasledovne:

"Opýtal som sa Andreja čo je s drevom. On mi niečo vulgárne odvrkol. To ma tak rozčúlilo, že som ho udrel drevenou palicou dvakrát po chrbte. Mal som ju v ruke, pretože som si ňou pomáhal pri chôdzi. Andrej vstal, zobral zo zeme kameň a udrel ma ním do čela. Spadol som a on do mňa začal kopať… Pozviechal som sa zo zeme a z igelitovej tašky, ktorú som mal pri sebe som vytiahol nožík. Bol som nahnevaný a tak som ním Andreja pichol do hrude najprv spredu a potom čo sme spolu zápasili, som ho zasiahol aj do chrbta. Oddelil nás od seba lesník. Vedel som, že som Andreja zranil, ale vôbec ma nenapadlo, že je to také vážne. Netušil som, že s takým malým nožíkom, aký som mal, by som mohol zabiť… A nič také som ani nemal v úmysle. Nôž som použil zo strachu. Chcel som Andreja zastaviť, pretože som sa bál, že mi ublíži…" plakal pri líčení krvavého incidentu obžalovaný. Dodal, že Andrej bol jeho sused, s ktorým až do času, keď ich rozdelil problém s drevom, vychádzal dobre. Dva dni pred tragédiou zistil, že mu zobral drevo. Pohádali, sa, lebo ako zdôraznil, pripravoval si ho celú zimu. Chcel ho požiadať, aby mu za drevo zaplatil. A zhodou okolností, cestou do práce, ho zbadal sedieť na lavičke…

Z výpovede vrátnika Jozefa P. vyplynulo, že obžalovaný prišiel na družstvo okolo 7. hod.: "Bolo na ňom vidno, že je rozrušený. Mal napuchnuté čelo a povedal mi, že sa pobil s Andrejom Z. Potom mi zatelefonovala mama, aby som sa išiel pozrieť dole na ihrisko, že tam leží Andrej, ktorého Ján pichol… Šiel som tam zistil, čo sa stalo a dozvedel som sa, že Andrej je mŕtvy. Vrátil som sa na družstvo a povedal som to Jánovi. Ten na to zareagoval slovami, že radšej mal Andrej zabiť jeho…"

Z posudku znalcov zo súdneho lekárstva vyplynul záver, že Andrej Z. utrpel tri bodnorezné poranenia ľavých pľúc a veľkých ciev srdca, chrbta a ramena, v dôsledku čoho došlo k rýchlemu a masívnemu zakrvácaniu ľavej pohrudnicovej dutiny. Následkom šoku z vykrvácania, krátko po zranení, 64-ročný Andrej Z. zomrel. Podľa znalcov sa jeho smrti nedalo zabrániť ani poskytnutím včasnej odbornej pomoci. Z lekárskeho hľadiska hodnotili ako smrteľné bodnorezné poranenie ľavých pľúc a veľkých ciev srdca, nachádzajúcich sa v pohrudnicovej dutine. Boli spôsobené nožom, s dĺžkou čepele 71 mm a širokou 15 mm a to veľkou intenzitou. Poranenia na chrbte a ramene boli len povrchové.

Duševný stav obžalovaného vyšetrili znalci z odboru psychiatrie, ktorí zistili, že Ján K. v čase spáchania činu nebol duševne chorý a vedel rozpoznať nebezpečenstvo svojho konania pre spoločnosť. Na druhej strane, vzhľadom ku skutočnosti, že konal v afekte a to v súvislosti s organickým poškodeným mozgu, čo sa v konfliktnej situácii prejavuje zvýšenou dráždivosťou, znalci dospeli k záveru, že ovládacia schopnosť Jána K. bola znížená asi o 20 percent. Ako ďalej uviedli, jeho pobyt na slobode nie je z psychiatrického hľadiska nebezpečný, preto nenavrhli súdu, aby uložil obžalovanému ochranné psychiatrické liečenie.

Ján K. sa zodpovedal pred senátom Krajského súdu v Košiciach z trestného činu vraždy. Neskôr, na základe vyšetrovania, bol skutok prekvalifikovaný na ublíženie na zdraví s následkom smrti. Na tejto právnej kvalifikácii zotrval krajský prokurátor aj včera v záverečnej reči. Poukázal na to, že z dokazovania pred súdom jednoznačne vyplynulo, že obžalovaný konal v afekte, keď sa u neho miešali emócie strachu a hnevu. Nôž, ktorý na protivníka vytiahol, mal čepeľ dlhú len 7 cm a zaoblenú špičku, no nanešťastie ním obžalovaný zasiahol suseda tak nešťastne, že ho smrteľne zranil. To, čo spôsobil, netušil, keď prišiel na družstvo, povedal strážnikovi, že sa s Andrejom pobili.

K podobnému záveru dospel aj obhajca obžalovaného, ktorý upriamil pozornosť súdu na to, že k uvedenému skutku došlo v situácii mimoriadneho rozrušenia jeho mandanta. "Je evidentné, že Ján K. sa rozhodol použiť malý nôž, ktorý mal pri sebe len preto, že bol v bezprostrednom ohrození života, a nie kvôli útoku," zdôraznil obhajca. Poukázal aj na skutočnosť, že obžalovaný nebol nikdy trestaný, že je pracovitý a viedol život slušného človeka. Na základe uvedeného navrhol senátu uloženie trestu pod dolnou hranicou trestnej

sadzby, ktorá je 5 12 rokov. "Ľutujem, že vôbec došlo ku konfliktu, a že Andrej zomrel," povedal na záver obžalovaný. "Ľutuješ? Ľutuješ, ty vrahu?" kvílila v súdnej sieni manželka nebohého.

Muži v talároch však nepodľahli emóciám. Po triezvom zvážení všetkých "pre a proti" predseda senátu vyriekol verdikt, ktorým súd uznal Jána K. vinným z trestného činu ublíženia na zdraví s následkom smrti a vymeral mu mimoriadne znížený trest 3 a pol roka nepodmienečne so zaradením do prvej najmiernejšej skupiny. Rozsudok nie je právoplatný.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 2. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 3. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 4. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 7. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 8. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 9. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 10. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 1. Tesco na Slovensku dosiahlo jeden z cieľov udržateľného rozvoja
 2. Týždenníky MY prichádzajú s veľkou novinkou
 3. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 4. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 5. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 6. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 7. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 8. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 9. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 10. Atos sa stal servisným partnerom roka spoločnosti IBM
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 34 568
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 23 328
 3. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 18 801
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 16 616
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 16 445
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 8 394
 7. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali 4 525
 8. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 4 011
 9. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 2 874
 10. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 2 873

Neprehliadnite tiež

Dvadsať rokov žije v Znojme. Ak Slováci nepostúpia, Pucher fandí Čechom

Medailám nájde čestné miesto vo svojej reštaurácii v Rakúsku.

Zápasy s Českom boli pre Petra Puchera vždy mimoriadne atraktívne. Momentka je z októbrovej exhibície legiend v Poprade.

Za smrť otca v košickej nemocnici sa nechcú mstiť, chcú poznať pravdu

Rodina sa s ním rozlúčiť nestihla, ubezpečovali ich, že otca pustia domov.

Ospravedlnenie nemocnice prišlo podľa syna nebohého až po zverejnení prípadu.

Súd pustil z väzby priateľku syna kontroverzného podnikateľa

Jej otec ostáva za mrežami do septembra. Obvinení sú z drogového zločinu.

Alexandra odchádzala po prvom verdikte okresného súdu sklamaná. Ten štvrtkový ju ale potešil.

Polícia namieta tvrdenie sudcu o nezákonnom postupe

Prokuratúra podala odvolanie, rozhodne o ňom krajský súd.

Dárius sa koncom apríla z verdiktu okresného súdu tešil, no zrejme predčasne.

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalý spolumajiteľ Plusky: Penta ma podviedla

Haščák s Kočnerom sa správajú ako jedna partia, hovorí ŠTEFAN ŠIMÁK.

Bývalý majiteľ vydavateľstva Spoločnosť 7 Plus Štefan Šimák vlastní zámok v Pezinku, v ktorom zakrátko otvorí galériu umeleckého skla.
Stĺpček šéfredaktorky

Európa vás potrebuje. Fašisti a extrémisti pre ňu plán nemajú

Nikdy jasne nepovedali, čo by mali v europarlamente robiť.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME

Bžána už za miliónovú odmenu nestíhajú

Odmena mala byť pôvodne 77 miliónov eur.

Predseda predstavenstva spoločnosti MH Manažment Branislav Bačík.
Ilustračné foto.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019