Poberala totiž dávky sociálnej pomoci a na príslušný okresný úrad svoju výhru neoznámila. Poberala teda sociálne dávky ďalej, hoci už nebola v hmotnej núdzi. Okresnému úradu tak vznikla škoda vo výške takmer 40-tisíc korún. Vyšetrovateľ ju obvinil z podvodu. Stíhajú ju na slobode s tým, že jej hrozí trest odňatia slobody v rozsahu od šiestich mesiacov do troch rokov.
Vlani sme písali o trampotách výhercu zo Skároša, ktorý pre zmenu vyhral v televíznej súťaži. Jemu pozastavil vyplácanie dávok samotný okresný úrad, pretože sa o výhre práve z vysielania jeho pracovníci dozvedeli. Tam vyvstal iný problém. Zamestnanci príslušného odboru OÚ mu totiž povedali, že sociálne dávky veru tak skoro ani nedostane. Výhru mu rozpočítali tak, že celkový balík vydelili výškou mesačnej sociálnej dávky, a počet mesiacov, ktorý vyšiel z týchto počtov, nemal mať podľa názoru OÚ nárok na dávky. Lenže tým by si výhrou nijak neprilepšil, len by odbremenil štát od výdavkov. Po tom, čo sme o prípade písali, úradníci svoj názor skorigovali a uznali, že sa musí stále posudzovať aktuálny stav pre zisťovanie toho, či je občan v hmotnej núdzi alebo nie.
Keďže poberateľov sociálnych dávok máme zvlášť tu na východe skutočne dosť a mnohí z nich veria vo výhru v lotérii ako v poslednú šancu na vyriešenie neutešenej finančnej situácie, zisťovali sme, ako to v takýchto prípadoch chodí. O stanovisko sme požiadali Mgr. Beatu Horváthovú, vedúcu oddelenia dávok sociálnej pomoci a peňažných príspevkov na kompenzáciu pre zdravotne ťažko postihnutých košického krajského úradu.
"V prípade, ak občan poberajúci dávky sociálnej pomoci získa nejakú výhru alebo majetok, je povinný do ôsmich dní informovať o tejto skutočnosti príslušný okresný úrad, od ktorého dávky poberá. Táto povinnosť je uvedená aj v rozhodnutí o výplate sociálnych dávok, ktoré dostáva poberateľ. Občan poberá dávky sociálnej pomoci odo dňa, keď si podal žiadosť až do trvania podmienok. Ak dôjde k nejakej zmene, finančnému či majetkovému prospechu, ak dôjde k zmene napríklad vydajom, zmenou výšky prídavkov na deti a podobne, musí tieto skutočnosti ohlásiť, aby sa opäť mohla posúdiť aktuálna situácia, v akej sa nachádza," uviedla.
Aj legislatívne zmeny, napríklad nedávne zvýšenie životného minima, majú za následok celoplošné prehodnocovanie situácie v rodinách, kde poberajú sociálne dávky.
Zaujímalo nás, ako to je v prípade, ak výhru miniem napríklad na staré dlhy, alebo na kúpu nevyhnutných vecí, na ktoré som doposiaľ nemal dosť peňazí. "Výplatu dlhov musí občan zdokladovať napríklad dokladom s veriteľom o vyrovnaní záväzku, nákup vecí nevyhnutných pre život je takisto potrebné zdokladovať. Ak by si však napríklad kúpil auto, ktoré nevyhnutne nepotrebuje (to je iba v prípadoch zdravotne postihnutých), berie sa to ako majetkový prospech a dávka nemusí byť poskytnutá. Ak má žiadateľ o sociálne dávky nehnuteľnosti alebo iný majetok, ktorý nevyhnutne nepotrebuje, musí sa pokúsiť predať ho alebo prenajať," vysvetlila B. Horváthová.
V prípade, ktorý sme spomenuli na začiatku nášho článku, pani vyhrala v Kene. Zoznam výhercov nie je verejný, a tak otázkou ostáva, odkiaľ sa o výhre dozvedeli zamestnanci štátnej správy. Na túto otázku nám B. Horváthová samozrejme nemohla odpovedať, uistila nás však, že lotérie im určite zoznamy výhercov neposkytujú. "V prípade, ak občan výhru nenahlási na okresný úrad a ďalej poberá dávky sociálnej pomoci, vzniká tým okresnému úradu škoda. Ak sa o výhre alebo inom prospechu dozvieme my priamo napríklad upozornením od susedov či známych, ideme na návštevu do rodiny zistiť skutočné aktuálne majetkové a finančné pomery. Ak zistíme, že dávky poberali neoprávnene, začneme ich vymáhať a nastupujú orgány činné v trestnom konaní."
Takže ak dostávate dávky sociálnej pomoci a vyhráte, zdedíte alebo dostanete väčšiu sumu peňazí, netreba riskovať, ale radšej upozorniť na zmenu finančnej situácie okresný úrad.
Ako to vyzerá pri podpore v nezamestnanosti? Zohľadňuje sa aj pri výplate týchto dávok finančná situácia rodiny, respektíve nezamestnaného? Informoval nás Ing. Milan Kráľ, vedúci kontroly košického krajského úradu práce. "Podpora v nezamestnanosti je taxatívne stanovená zákonom. Na jej výplatu má nárok každý, kto počas uplynulých troch rokov aspoň 24 mesiacov platil príslušné odvody. Sociálna situácia sa v tomto prípade neposudzuje, podporu v nezamestnanosti môže poberať aj miliónár."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári