Korzár logo Korzár Košice
Piatok, 24. máj, 2019 | Meniny má Ela
Nájdete nás na webe

Pomocou falošných listín vylákali z bánk vyše 80 miliónov

Už tento týždeň predstúpi pred senát Krajského súdu v Košiciach 62-ročná Jolana M., 46-ročný Ľubomír H., o sedem rokov starší Jozef P. a 52-ročná

Ing. Marta T. Prvých troch prokurátor obžaloval z pokračujúceho trestného činu podvodu, ktorým mali spôsobiť vyše 80 miliónovú škodu. Podnikateľka Marta T., čelí obvineniu z podvodu vo forme pomoci.

V máji 1995 si Jolana Š. a Jozef P. založili spoločnosť Gurman obchodné centrum, s. r. o. Michalovce. Dohodli sa, že konateľmi spoločnosti budú Jozef P. a Ľubomír H. Predmetom ich činnosti bol nákup a predaj rýchle upravovaných mäsových výrobkov a príloh k nim, ako aj podávanie bezmäsitých jedál a predaj nealkoholických a mliečnych nápojov, tiež vína, piva a iných destilátov na priamu konzumáciu. Základné imanie spoločnosti pozostávalo zo šesť miliónového vkladu Jolany Š. a 20-tich tisícok, ktoré vložil Jozef P. Podľa obžaloby, firma Gurman nevyvíjala žiadnu podnikateľskú činnosť, pretože obžalovaní ju založili len na vylákanie finančných prostriedkov z peňažných ústavov vo forme úverov.

So žiadosťou o poskytnutie prvého dlhodobého úveru vo výške 18 600 000 korún, sa obvinení obrátili na michalovskú pobočku Slovenskej sporiteľne a. s. Bratislava, 27. februára 1996. Úver žiadali na kúpu penziónu Osturňanský mlyn v obci Osturňa, okr., Stará Ľubovňa. Išlo o nehnuteľnosť, ktorej vlastníkmi boli obvinený Ľubomír H. a jeho manželka. Na základe sfalšovaných výpisov listov vlastníctva a tiež úradných listín, ponúkli ako záruku za splatenie úveru hotel Slovan a Zimnú záhradu v Lučenci. Vlastníkom uvedených nehnuteľností nebol ani jeden z nich. Tie patria manželom G. a Lýdii B., no napriek tomu, bez ich vedomia, na rokovaniach v banke v ich mene vystupovala nezistená osoba. Po zriadení záložného práva na hotel Slovan a Zimnú záhradu, po podpísaní úverovej zmluvy banka poskytla obvineným úver 18 600 000 korún s úrokovou sadzbou 16,5 percent, ktorý sa zaviazali splatiť do 16. februára tohto roku. Po povolení čerpania finančných prostriedkov, ich podľa obžaloby prokurátora obvinení nepoužili na kúpu penziónu Osturňanský mlyn, ale peniaze použili na bližšie nezistené účely. Uvedenej sporiteľni tak spôsobili škodu 18 600 000.

O mesiac neskôr, presnejšie 16. marca 1996, sa podarený trojlístok uchádzal o úver v v Investičnej a rozvojovej banke (IRB), a. s., Bratislava, pobočka Košice. Žiadali poskytnutie investičného úveru na výstavbu Obchodného centra v Poprade vo výške 48 900 000 korún. A to na pozemku, ktorý patril obvinenej Jolane Š. Tá ho mimochodom vložila do spoločnosti Gurman pri jej zakladaní, ako nepeňažný vklad, ale ešte v novembri 1995, teda o pol roka neskôr, pozemok predala. Splatenie úveru obvinení garantovali zriadením záložného práva na nehnuteľnosť nachádzajúcu sa v katastri Karlovej Vsi, okr. Bratislava, ktorej vlastníkom bola eseročka Pátek. Aj túto nehnuteľnosť mali založiť pomocou sfalšovaných dokladov vrátane znaleckého posudku. Zmluvu o zriadení záložného práva podpísali osoby, ktoré sa vydávali za spoločníkov firmy Pátek. Vypátrať sa ich však nepodarilo. Druhého mája 1996 podpísali obvinení v Košiciach úverovú zmluvu na sumu 48 900 000 s úrokovou sadzbou 17,5 percenta. Po povolení čerpania úveru, na základe predložených zmlúv o dielo a predfaktúr, bolo na účty dodávateľov stavebných prác a interiérov prevedených 33 441 837 korún. To je výška škody, ktorú mali spôsobiť IRB, pretože podľa obžaloby prokurátora obvinení si peniaze od dodávateľov prevzali a použili na nezistené účely. K ďalšiemu čerpaniu nedošlo len vďaka zisteniam pracovníkov uvedenej banky v rámci kontrolného dňa, na základe ktorých čerpanie úveru pozastavili.

Nie nadarmo sa vraví, že s jedlom rastie chuť. Svedčí o tom konanie obvinených Jolany Š. a jej brata Ľubomíra H., ktorí 16. septembra požiadali aj o tretí úver. Tentoraz oň požiadali Poštovú banku, a. s. Bratislava, pobočka Žilina. A to opäť na základe sfalšovaných listín a úradných dokladov k nehnuteľnosti vo vlastníctve spoločnosti Istros, s. r. o. Bratislava, pod obchodným menom Jolana Š.- obchodné kultúrne centrum so sídlom v Poprade. Na rokovania do banky chodili spolu aj jednotlivo a tam na žiadosť jej pracovníkov, predložili sfalšované doklady. Na ich základe a s pomocou dvoch nezistených mužov vydávajúcich sa za spoločníkov a konateľov spoločnosti Istros, Jolana Š. uzatvorila v žilinskej pobočke Poštovej banky úverovú zmluvu na poskytnutie dlhodobého úveru vo výške 31 400 000 so 16-percentným úrokom. Uvedenú sumu mala použiť na rekonštrukciu a prístavbu Obchodného centra v Žiline na Námestí sv. Egídia.

Obvinená ručila za úver vnútorným vybavením vlastnej predajne a zásobami tovaru, ktoré spolu znalec ohodnotil na 1 541 907 korún. Ďalšou garanciou úveru bolo zriadenie záložného práva na Obchodné centrum Solinky v Žiline, ktoré patrilo spolu s pozemkom Jolane Š. Jej spoluobvinená, znalkyňa Ing. Marta T., uvedené nehnuteľnosti ohodnotila na 8 779 783 korún. Keďže ani to všetko na ručenie úveru nestačilo, Jolana Š. založila aj nehnuteľnosti patriace spoločnosti Istros ocenené znalcom na 38 456 198 korún. Zmluvu o zriadení záložného práva podpísali nastrčené osoby vydávajúce sa za spoločníkov spoločnosti Istros. Tak, ako v predchádzajúcich dvoch prípadoch, po tom, čo banka povolila čerpanie schváleného úveru, bolo po predložení zmlúv o dielo, na účty dodávateľov stavebných prác a interiérov, poukázaných spolu 31 400 000 korún. Jolana Š. a Ľubomír H. si ich od nich mali prevziať Zaplatili z nich však len jednu splátku vo výške 1 300 000 a zvyšok použili na nezistené účely. Poštovej banke spôsobili škodu 30 100 000 korún.

K získaniu uvedeného úveru, ktorý nebol splatený, pomohla obvineným Ing. Marta T., znalkyňa z odboru stavebníctva odvetvie pozemné stavby a oceňovanie nehnuteľností, zapísaná v zozname znalcov Krajského súdu v Banskej Bystrici. Prokurátor jej kladie za vinu, že v auguste 1996 na požiadanie Jolany Š., ktorú zastupoval jej brat Ľubomír H., vykonala prehliadku provizórnej predajne potravín na sídlisku Solinky na Námestí sv. Egídia v Žiline, ktorú ohodnotila na 8 7779 783 korún. V znaleckom posudku vedome uviedla nepravdivé skutočnosti a v konečnom dôsledku tak štvornásobne zvýšila hodnotu nehnuteľnosti, ktorá mala slúžiť ako finančná zábezka úveru.

K takýmto záverom dospel prokurátor na základe dokazovania v prípravnom konaní. Išlo o listinné dôkazy a výpovede obvinených a svedkov. Tí dostanú slovo na pojednávaní, ktoré sa uskutoční v stredu.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 2. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 3. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 4. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 7. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 8. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 9. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 10. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 1. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 2. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 3. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 4. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 5. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 7. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 8. Atos sa stal servisným partnerom roka spoločnosti IBM
 9. OMV Slovensko prináša novinky od Braňa Križana
 10. Na toto si dajte pozor pri bielej karte
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 36 679
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 22 224
 3. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 20 483
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 17 564
 5. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 15 285
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 7 926
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 5 038
 8. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 3 835
 9. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 2 559
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej 2 361

Neprehliadnite tiež

Pestoval marihuanu, aby liečil mamu. Hrozí mu doživotie

Vyše 66-tisíc dávok by na čiernom trhu vynieslo 166-tisíc eur.

Ilustračné.

Košice zakázali reklamné áčka. Chcú bojovať s reklamným smogom

Krčmári sa hnevajú, odborníci volajú po zmene.

Odkedy dostal Škripko pokutu, áčko necháva vnútri podniku.
Incident sa odohral pred obchodom na jednom zo sninských sídlisk.

Dobrovoľníci nachodili po Steel Aréne 17 kilometrov denne

Pri turniketoch poskladali tisíce lístkov.

Partia dobrovoľníkov zo sektoru logistiky. V strede koordinátorka dobrovoľníkov Chelsea Jeanette Kubek.

Hlavné správy zo Sme.sk

Komentár Zuzany Kepplovej

Čo ak to bol európsky Kočner

Konšpirovať okolo videa z Ibizy je zábava aj poučenie.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.
Craig Ramsay po zápase Slovensko - USA na MS v hokeji 2019.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019