letectva. Toto zasadnutie je jediné svojho druhu v Európe a zúčastnilo sa ho dovedna 125 odborníkov, pričom takmer polovica pricestovala zo zahraničia z 11 európskych štátov a USA. Zasadnutia prebiehali v piatich odborných sekciách a aj napriek širokospektrálnemu zameraniu zdôraznili organizátori v programe konferencie simulačné technológie v letectve a krízový manažment. Teda oblasti preferované i v rámci severoatlantických štruktúr NATO.
"Simulačné technológie šetria 95 percent nákladov na výcvik pilota i nácvik bojových operácií a zvyšujú stupeň vycvičenosti. Aj preto sa účastníci zaoberali aj touto veľmi dôležitou témou. Aj naša akadémia má vďaka americkej pomoci už dva roky vlastné Centrum simulačných technológií, v ktorom sa v týchto dňoch súbežne s konferenciu koná najväčšie počítačovo podporované štábne cvičenie v rámci ozbrojených síl SR," informoval nás hovorca VLA Jozef Szilagyi.
Ako dodal, približne 100 cvičiacich ľudí nahradí ľudské zdroje a techniku jednej mechanizovanej brigády. Menšie simulačné cvičenia sa konajú vo VLA pre pozemné a letecké sily každý mesiac.
Dvojdňová konferencia sa začala v predvečer osláv 30. výročia leteckého univerzitného vzdelávania v Košiciach. Okrem simulačných technológií sa odborníci zaoberali aj leteckým strojárstvom a environmentalistikou, bojovým použitím letectva, leteckou elektrotechnikou a aplikovanou magnetometriou.
Pri neformálnych rozhovoroch padla téma aj na plánované zrušenie akadémie. "Všetci zahraniční účastníci už vedeli, o čom uvažujú na ministerstve obrany. Môžem povedať, že ani jeden z odborníkov uvedomujúcich si náročnosť leteckého vzdelávania nebol týmto postupom nadšený. Prijali to s veľkou nevôľou."
Po skončení konferencie vydá usporiadateľ zborník príspevkov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári