(SDĽ), Viktora Baláža (nezávislý) a Ivety Henzélyovej (ANO) v poslaneckých laviciach. Uplynulý týždeň obdržal predseda VÚC Rudolf Bauer list z ministerstva vnútra, v ktorom bol upozornený na to, že u spomínaných troch poslancov dochádza od 1. júla ku konfliktu záujmov, keďže sú zároveň ako riaditelia stredných škôl v zamestnaneckom pomere s košickým samosprávnym krajom.
Riaditeľka školy úžitkového výtvarníctva v Košiciach I. Henzélyová ako "hovorkyňa" takto postihnutých poslancov-riaditeľov nám potvrdila, že pre nich sú právne výklady ministerstva vnútra irelevantné, keďže ministerstvo nemá kompetencie "vykladať" zákony. Ako nám povedala, nikto z nich sa poslaneckého mandátu nemieni vzdať a o výklad požiadajú Ústavný súd SR.
Dvaja zo spomínaných poslancov sú členmi poslaneckého klubu (SMK-Smer-SDKÚ-ANO). Ani ich predseda Štefan Zachariáš si nemyslí, žeby mali odstúpiť. "Podľa nás bolo zámerom predkladateľov zákona to, aby sa vylúčila nezlučiteľnosť funkcie, pokiaľ ide o člena orgánu právnickej osoby. Riaditeľ ako štatutár školy preto nie je členom tohto orgánu. Išlo hlavne o orgány v obchodných spoločnostiach, takže aj preto si myslím, že sa nedá jednoznačne povedať, že v ich prípade ide o konflikt záujmov. Momentálne však nevidím žiaden dôvod na to, aby sa vzdali poslaneckého mandátu. A myslím si, že ani nie je nikoho záujmom, aby ich o tento mandát pripravil."
S tým súhlasí aj predseda VÚC R. Bauer, ktorý momentálne čaká na ďalšie doplňujúce stanoviská od právnikov. Aj podľa neho nie je zákon o konflikte záujmov šťastne formulovaný a preto môže vzniknúť istá právna neistota. Na druhej strane však zákon platil už pred voľbami do zastupiteľstiev VÚC, a preto výhrady poslancov nepovažuje v tomto smere za opodstatnené.
"Všetci traja dobre vedeli, do čoho idú. Nie v tom je teda ich problém. Od 1. júla sa však dostali do situácie, keď sú v konflikte záujmov. Sú totiž nielen riaditeľmi škôl, ale aj poslancami, ktorí schvaľujú rozpočty škôl, ktoré sami predkladajú. A v tom je naozaj principiálne konflikt záujmov. Môžu si napríklad navrhnúť viac peňazí pre ich školu, a tým sú v obrovskej výhode voči iným riaditeľom, ktorí nie sú poslancami a preto takúto možnosť nemajú. Preto už ani nemôžu rozhodovať nestranne. Ako štatutári majú zodpovednosť za svoju školu a dokonca majú povinnosť, aby pre ňu vytvorili čo najlepšie podmienky. Sú existenčne zviazaní s tou školou a to potom ovplyvní každé ich rozhodnutie." tvrdí R. Bauer.
Šéf košického VÚC by im momentálne navrhol, aby sa v žiadnom prípade nezúčastňovali na hlasovaniach vo veciach týkajúcich sa školstva. "Tento konflikt bude potrebné čo najskôr vyriešiť. Podľa súčasného znenia zákonov to však vidím jednoznačne, musia sa rozhodnúť, či sa vzdajú poslaneckého mandátu alebo už nebudú riaditeľmi školy."
V prípade, žeby sa nedobrovoľne vzdali poslaneckého mandátu, stratila by koalícia SMK-SDKÚ-Smer-ANO svoju tesnú väčšinu v zastupiteľstve. Za spomínaných troch poslancov by totiž nastúpili náhradníci Jozef Brna (HZDS), Boris Farkašovský (SOP) a František Kardoš (SDA). "Bez ohľadu na politické rozloženie síl v zastupiteľstve sme povinní dodržiavať platný zákon. Navyše som bol na to upozornený listom z ministerstva vnútra. Takže nemôžem pred tým zavierať oči. Keď chceme zvýšiť vymáhateľnosť práva, je to aj o tom, aby sme išli príkladom v dodržiavaní zákonov. Toto má prioritu a nie nejaké politické súvislosti, či sa tým ovplyvní zloženie klubov v zastupiteľstve. Nechám si ešte istú rezervu, no predpokladám, že na ďalšom zastupiteľstve už tento problém otvoríme a budeme riešiť," dodal R. Bauer.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári