polície málo špecifická, čo znamená, že ak kamera napríklad z väčšej vzdialenosti natočí vlámanie do auta, policajti nemôžu identifikovať páchateľa.
"Kamerový systém nie je dokonalý, optika mohla byť lepšia. Ak policajt potrebuje priblížiť páchateľa, obraz sa zdigitalizuje. Za optimálnych podmienok sa dá rozpoznať tvár človeka, no nesmie ísť o veľkú vzdialenosť. Nebudem hodnotiť, kto to vyberal a kto to riadil, optika však mohla byť detailnejšia. Na druhej strane sa hovorilo, že kamier bude viac, no ďalšie sa neinštalovali," povedal nám o skúsenostiach s kamerovým systémom riaditeľ Obvodného oddelenia PZ Košice Staré Mesto Mgr. Lastovecký.
V jeho obvode majiteľom motorových vozidiel každý deň znepríjemňujú život vlamačské gangy. "V centre mesta sa autá vykrádajú a táto trestná činnosť je naozaj veľká, tam by to určite pomohlo. Ak by bolo kamier viac, kriminalita by sa znížila. Veď v lokalite, kde kamera je a páchatelia o nej vedia, došlo k poklesu tejto kriminality."
Kamerový systém kritizuje aj starosta MČ Staré Mesto Ján Süli. "Pýtam sa, keď sa to kupovalo, prečo si kompetentní nepozreli, na čo sa kamera používa? Ako je možné, že v čase, keď boli na maďarskom konzuláte nastriekané hanebné nápisy, nedalo sa zistiť, kto to urobil? Ak sa nedá zistiť páchateľ, je systém úplne zbytočný."
Süli tvrdí, že kamery bolo treba najprv vyskúšať a potom ich kúpiť. "Mesto urobilo opačne, kúpilo a potom zistilo, že je to na nič."
Ako dodal, mestská časť Staré Mesto momentálne nemá na krytie ďalšieho budovania kamerového systému, aj keď je jeho inštalácia na niektorých miestach doslova akútna. "Mesto má podstatne lepšie podmienky na krytie, veď sa znížil počet mestských policajtov, z usporených peňazí by sa to dalo uhradiť," domnieva sa Süli.
Monitorovací systém, určený pre zvýšenie bezpečnosti v centre mesta, má v správe mestská polícia. K uvedeným vyjadreniam sme preto žiadali o vyjadrenie hovorkyňu magistrátu Zuzanu Bobríkovú, ktorá však s odôvodnením, že náčelník mestskej polície jej nedodal podklady, stanovisko neposkytla.
Na dodávku systému boli vyhlásené dve verejné súťaže. Úrad pre verejné obstarávanie v Bratislave odporučil mestu Košice zrušiť prvú súťaž na základe námietky jedného z účastníkov, ktorý napadol jej neregulárnosť. Súťaž však vyhrala spoločnosť, ktorú komisia vybrala aj v prvom kole.
Milión korún na prvý monitorovací systém dostalo mesto Košice ako účelovú dotáciu zo štátneho rozpočtu, pridelenú komisiou pre prevenciu kriminality fungujúcou pri vláde SR. Cieľový projekt pre Košice počítal s inštaláciou asi 50 kamier na rôznych frekventovaných miestach, v blízkosti bánk, nákupných stredísk, uzlov, kde sa pohybuje veľa ľudí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári