Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 26. máj, 2019 | Meniny má Dušan
Nájdete nás na webe

Krajský súd neposkytol vysvetľujúce stanovisko ku kauze prepustenia kolárikovcov

Košice - Siedmi muži krátkeho strihu obžalovaní z vraždy Miroslava Stojku zrejme vymenia chlad temnice na Floriánskej za teplo domova už budúci

týždeň. Ďakovať za to môžu hrubej procesnej chybe predsedu senátu Krajského súdu, ktorý včas nepodal na Najvyšší súd SR návrh na predĺženie väzby. Návrh NS SR v zmysle zákona zmietol zo stola dokonca sa ním nezaoberal.

Údajný nástupca nebohého Karola Kolárika Ladislav B. starší spolu Ladislavom B. mladším a ďalšou päticou mužov zvučných mien tak majú oficiálny pobyt vo vyšetrovacej väzbe už len do nedele. Vytúženú slobodu si vychutnajú po vyše dva a pol roku kedy prebiehalo vyšetrovanie vraždy, ktorá naštartovalo brutálnu čistku v košickom podsvetí.

Po Stojkovej vražde začalo vyšetrovanie v pôsobnosti Krajského úradu vyšetrovania PZ, ktoré trvalo do nedávna a dozorovala ho krajská prokuratúra, ktorá pred niekoľkými týždňami expedovala obžalobu na súd. Prokurátor krajskej prokuratúry JUDr. Sonderlich spresnil pohyb spisu z prokuratúry na súd: "Dňa 7. 8. bola obžaloba na obvinených so spisom doručená na Krajský súd v Košiciach, pričom lehota trvania vyšetrovacej väzby bola predĺžená do 8. 9. Zo zákona bolo povinnosťou Krajského súdu zabezpečiť aby bol návrh doručený desať dní pred ukončením tejto lehoty. Pre týchto obvinených to momentálne znamená, že Najvyšší súd SR ich musí prepustiť na slobodu."

JUDr. Sonderlich nechcel komentovať konanie súdu, spresnil však dôvody vyšetrovacej väzby pre obvinených: "Išlo o obavu, že sa budú vyhýbať trestnému stíhaniu, alebo budú ovplyvňovať svedkov, a že budú pokračovať v trestnej činnosti."

Včera sa zhodou okolností konal na Krajskom súde brífing k situácii v BMG Invest. Podpredseda KS a hovorca JUDr. Juraj Sopoliga sa však nevyhol otázkam súvisiacim s uvedenou situáciou. K nej však neposkytol žiadne relevantné stanovisko. "Brífing sme zvolali v súvislosti s vyhlásením konkurzu na nebankovú finančnú inštitúciu B.M.G. Invest. Na otázky súvisiace s kauzou siedmich obvinených neviem odpovedať a o celej kauze sa nateraz nebudem vyjadrovať. Nemám totiž dostatok relevantných informácií. V prvom rade musíme preskúmať celý časový harmonogram putovania spisu, to znamená, kedy ho prokurátor postúpil na súd, kedy sa dostal ku konkrétnemu sudcovi a podobne."

Na otázky či prokurátor upozornil sudcu na termín podania návrhu alebo v akom časovom horizonte sa očakáva súdne pojednávanie rovnako nepodal relevantnú odpoveď. Napokon však uviedol, že ak príslušný sudca urobil chybu, neminie ho disciplinárny postih.

Včera k prípadu zaujal stanovisko minister spravodlivosti Ján Čarnogurský, ktorý uviedol, že takéto lapsusy nevyvolávajú dôveru občanov v súdnictvo. Podľa neho súdna moc riskuje, že dotlačí verejnú mienku k tomu, že sa bude dožadovať obmedzenia súdov, a posilnenia právomocí zákonodarnej alebo výkonnej moci.

Podľa advokáta Daniela Lipšica, "ak niekto na Krajskom súde nepozná Trestný poriadok, alebo ho v niektorých prípadoch neakcpetuje, ide o vážnu hrozbu pre celú justíciu."

Sudcovo konanie kritizoval aj generálny prokurátor Milan Hanzel, ktorý považuje nečinnosť sudcu za nepríjemnú, pretože ide o páchateľov obzvlášť závažnej trestnej činnosti z podsvetia.

Zopakujme, že k Stojkovej vražde došlo na terase reštaurácie Pláž na Sídlisku nad jazerom koncom novembra 1999. Podľa obžaloby sa na ňom mali podieľať uvedení muži tak, že bývalého boržovcu Miroslava Stojku mali vylákať zo spomínanej reštaurácie Maroš K., pričom ostatní ho obkolesili a starší z Ladislavov B. mal podať Róbertovi F. mačetu, s ktorou ho ten sekal do hlavy, chrbta a ruky. Potom mu mal ďalší z páchateľov streliť pištoľou do brucha, pričom na následky týchto zranení M. Stojka krátko po prevoze do nemocnice zomrel. Počas vyšetrovania k sekaniu mačetou priznal Róbert F., tvrdil, že bol pod narkotikami a mačetu tasil vraj preto, že si myslel že Stojka vyťahuje zbraň. Vraždu mala byť vykonaná na za telefonickej asistencie spomínaného K. Kolárika, ktorého tri týždne potom zastrelil príslušník boržovho gangu.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 2. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 3. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 4. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 5. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 8. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 1. Deťom v Poluse je venovaný celý mesiac jún
 2. Tesco na Slovensku dosiahlo jeden z cieľov udržateľného rozvoja
 3. Týždenníky MY prichádzajú s veľkou novinkou
 4. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 5. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 6. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 7. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 8. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 9. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 10. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 31 219
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 25 167
 3. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 21 167
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 14 882
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 9 473
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 9 285
 7. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali 9 184
 8. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 3 549
 9. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 3 054
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej 1 899

Neprehliadnite tiež

Farmárovi Oravcovi ponúkal jeho príbuzný zbrane, bitku i streľbu

Na košickom súde pokračovala kauza nákupu výbušnín. Odzneli nahrávky.

Marcel H. prišiel na pojednávanie maskovaný parochňou z hustých havraních vlasov.

Za kosenie mesto dáva státisíce eur. Pravidlá sa menia

Verejná súťaž je ukončená, začína sa kosiť.

Prešovčania sa sťažujú na nepokosené mesto.

Mal prezývku košický Garrincha. Július Kánássy hráva aj ako 85-ročný

Cenu pre najstaršieho futbalistu nehodlá prepustiť inému.

Na toto mužstvo Lokomotívy Košice z päťdesiatych rokov minulého storočia si pamätajú už len nemnohí priaznivci futbalu. Zľava stoja: Nepko, P. Fecko, Hledík, Kánássy, A. Polák, Cestický. V podrepe: Greškovič, Iľko, Škultéty, Gašparík, Košč.

Hlavné správy zo Sme.sk

Hokejisti Fínska oslavujú majstrovský titul po víťazstve nad Kanadou na MS v hokeji 2019.

Beblavý: Kiska má stále odo mňa pozvánku (rozhovor)

So spoluprácou s PS je Miroslav Beblavý spokojný.

Miroslav Beblavý
ROZHOVOR

Šimečka: Pôsobenie ĽSNS v europarlamente bude hanba

Šimečka nechce kandidovať na budúci rok v parlamentných voľbách.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019