týždeň. Ďakovať za to môžu hrubej procesnej chybe predsedu senátu Krajského súdu, ktorý včas nepodal na Najvyšší súd SR návrh na predĺženie väzby. Návrh NS SR v zmysle zákona zmietol zo stola dokonca sa ním nezaoberal.
Údajný nástupca nebohého Karola Kolárika Ladislav B. starší spolu Ladislavom B. mladším a ďalšou päticou mužov zvučných mien tak majú oficiálny pobyt vo vyšetrovacej väzbe už len do nedele. Vytúženú slobodu si vychutnajú po vyše dva a pol roku kedy prebiehalo vyšetrovanie vraždy, ktorá naštartovalo brutálnu čistku v košickom podsvetí.
Po Stojkovej vražde začalo vyšetrovanie v pôsobnosti Krajského úradu vyšetrovania PZ, ktoré trvalo do nedávna a dozorovala ho krajská prokuratúra, ktorá pred niekoľkými týždňami expedovala obžalobu na súd. Prokurátor krajskej prokuratúry JUDr. Sonderlich spresnil pohyb spisu z prokuratúry na súd: "Dňa 7. 8. bola obžaloba na obvinených so spisom doručená na Krajský súd v Košiciach, pričom lehota trvania vyšetrovacej väzby bola predĺžená do 8. 9. Zo zákona bolo povinnosťou Krajského súdu zabezpečiť aby bol návrh doručený desať dní pred ukončením tejto lehoty. Pre týchto obvinených to momentálne znamená, že Najvyšší súd SR ich musí prepustiť na slobodu."
JUDr. Sonderlich nechcel komentovať konanie súdu, spresnil však dôvody vyšetrovacej väzby pre obvinených: "Išlo o obavu, že sa budú vyhýbať trestnému stíhaniu, alebo budú ovplyvňovať svedkov, a že budú pokračovať v trestnej činnosti."
Včera sa zhodou okolností konal na Krajskom súde brífing k situácii v BMG Invest. Podpredseda KS a hovorca JUDr. Juraj Sopoliga sa však nevyhol otázkam súvisiacim s uvedenou situáciou. K nej však neposkytol žiadne relevantné stanovisko. "Brífing sme zvolali v súvislosti s vyhlásením konkurzu na nebankovú finančnú inštitúciu B.M.G. Invest. Na otázky súvisiace s kauzou siedmich obvinených neviem odpovedať a o celej kauze sa nateraz nebudem vyjadrovať. Nemám totiž dostatok relevantných informácií. V prvom rade musíme preskúmať celý časový harmonogram putovania spisu, to znamená, kedy ho prokurátor postúpil na súd, kedy sa dostal ku konkrétnemu sudcovi a podobne."
Na otázky či prokurátor upozornil sudcu na termín podania návrhu alebo v akom časovom horizonte sa očakáva súdne pojednávanie rovnako nepodal relevantnú odpoveď. Napokon však uviedol, že ak príslušný sudca urobil chybu, neminie ho disciplinárny postih.
Včera k prípadu zaujal stanovisko minister spravodlivosti Ján Čarnogurský, ktorý uviedol, že takéto lapsusy nevyvolávajú dôveru občanov v súdnictvo. Podľa neho súdna moc riskuje, že dotlačí verejnú mienku k tomu, že sa bude dožadovať obmedzenia súdov, a posilnenia právomocí zákonodarnej alebo výkonnej moci.
Podľa advokáta Daniela Lipšica, "ak niekto na Krajskom súde nepozná Trestný poriadok, alebo ho v niektorých prípadoch neakcpetuje, ide o vážnu hrozbu pre celú justíciu."
Sudcovo konanie kritizoval aj generálny prokurátor Milan Hanzel, ktorý považuje nečinnosť sudcu za nepríjemnú, pretože ide o páchateľov obzvlášť závažnej trestnej činnosti z podsvetia.
Zopakujme, že k Stojkovej vražde došlo na terase reštaurácie Pláž na Sídlisku nad jazerom koncom novembra 1999. Podľa obžaloby sa na ňom mali podieľať uvedení muži tak, že bývalého boržovcu Miroslava Stojku mali vylákať zo spomínanej reštaurácie Maroš K., pričom ostatní ho obkolesili a starší z Ladislavov B. mal podať Róbertovi F. mačetu, s ktorou ho ten sekal do hlavy, chrbta a ruky. Potom mu mal ďalší z páchateľov streliť pištoľou do brucha, pričom na následky týchto zranení M. Stojka krátko po prevoze do nemocnice zomrel. Počas vyšetrovania k sekaniu mačetou priznal Róbert F., tvrdil, že bol pod narkotikami a mačetu tasil vraj preto, že si myslel že Stojka vyťahuje zbraň. Vraždu mala byť vykonaná na za telefonickej asistencie spomínaného K. Kolárika, ktorého tri týždne potom zastrelil príslušník boržovho gangu.
Autor: ss
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári