Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 23. máj, 2019 | Meniny má Želmíra
Nájdete nás na webe

Ujházy odstúpil z predstavenstva VSŽ, holding sa sťahuje do Bratislavy

Košice Necelé dve hodiny trvalo včerajšie valné zhromaždenie VSŽ a. s. Prinieslo hneď dve výrazné prekvapenia. Prvé prišlo s návrhom presunúť sídlo

tejto spoločnosti holdingového typu do Bratislavy. Nečakane napokon skončili aj dopredu avizované personálne zmeny.

Na rozdiel od minulých valných zhromaždení na tom včerajšom mali novinári takmer presilovku. Z drobných akcionárov prišli len štyria, nechýbal samozrejme Košičanom dobre známy ujo Mišo. Aj tentoraz si vzal slovo. Ostro protestoval voči tomu, že ho pri príchode s viac ako hodinovým predstihom odháňali organizátori. Napokon všetko dobre skončilo, uja Miša pustili, jeho sťažnosť zaregistrovali a šou mohla začať.

V úvode akcionári najskôr odhlasovali zúženie predmetu činnosti, keďže viaceré zo zaregistrovaných už nevykonáva, a potom už nasledovala personálna minirošáda. Uvoľnil sa totiž jeden post v dozornej rade, keďže na svoju pozíciu abdikoval Vladimil Podstránsky, štátny tajomník ministerstva financií. Pripomíname, že v zmysle stanov upravených na poslednom valnom zhromaždení dozornú radu tvorili ôsmi členovia. Očakávalo sa, že sa bude hlasovať na návrh Poštovej banky len o obsadení uvoľneného postu. Vstúpila však do toho Prvá penzijná správcovská spoločnosť návrhom, aby sa počet členov dozornej rady upravil na sedem. Akcionári odklepli takéto zredukovanie dozornej rady.

Na základe dohody finančného konzorcia J&T, Istrokapitál a Penta Group zástupca Reštitučného a investičného fondu (RIF), kde je Penta významným portfóliovým akcionárom, navrhol odvolať z dozornej rady Ivana Jakaboviča. Ten zastupoval v dozornej rade záujmy J&T. Akcionári ho odvolali. Na jeho miesto zvolili na návrh RIF Ing. Jozefa Oravkina, ktorý je členom predstavenstva spoločnosti Penta Group. Návrh Poštovej banky obsadiť post Mgr. Marošom Meščákom neprešiel.

Zopár slov o novom mužovi v dozornej rade VSŽ. Mgr. Jozef Oravkin štyri roky pôsobil ako riaditeľ VÚB Invest, predtým pracoval v Merril Lynch v USA. Profesnú kariéru odštartoval v iránskom Teheráne v Škode export. Absolvoval Moskovský štátny inštitút medzinárodných vzťahov, štúdium ukončil v roku 1992. Na teheránskej univerzite študoval perzský jazyk.

Akcionári včera odsúhlasili aj zmenu sídla VSŽ, a. s. Presídlenie do Bratislavy zástupca navrhovateľa, teda RIF, odôvodnil operatívnejším a kvalitnejším stykom s bankami, obchodnými partnermi, štátnymi orgánmi, Úradom pre finančný trh či burzou. "Finančný holding nie je viazaný na výrobné aktivity svojich dcérskych spoločností, ktoré ostávajú v Košiciach," dodal zástupca RIF. Valné zhromaždenia sa však budú môcť konať podľa schválenej úpravy stanov aj v Košiciach.

Presídlenie firmy do Bratislavy nebude mať podľa starostu MŠ Košice-Šaca Júliusa Kontúra vplyv na príjmy mestskej časti. Podielové dane sa totiž platia z nehnuteľností. Ročný príjem tejto MČ od VSŽ predstavuje zhruba štyri milióny korún ročne.

Na otázky novinárov po valnom zhromaždení odpovedal Jaroslav Haščák, člen predstavenstva Penty Group. "Dôvod zmien v dozornej rade vyplýva z interných dohôd v rámci nášho finančného konzorcia, ktoré sa týkajú prerozdelenia spoločných projektov. Spoločnosti VSŽ sa bude v budúcnosti viac venovať Penta Group."

Podľa hovorcu J&T Maroša Sýkoru VSŽ zastreší Penta najmä kvôli súdnym sporom. Ich výška sa odhaduje na dve miliardy korún. Penta by mala mať najväčší právny potenciál na ich riešenie, aj keď ako priznal J. Haščák, súdne spory sa zatiaľ zredukovať nepodarilo, naopak, boli podané nové žaloby. Výšku potencionálnych záväzkov vyplývajúcich z týchto sporov nechcel špecifikovať.

Popoludní zasadla dozorná rada už v novom zložení a rokovala aj o personálnych zmenách v predstavenstve spoločnosti VSŽ a. s. V súlade s posilnením v dozornej rade došlo k posilneniu pozície Penty aj v predstavenstve VSŽ. Z funkcie člena predstavenstva VSŽ odstúpil Gabriel Herbrik (J&T) a na všeobecné prekvapenie z postu člena a predsedu predstavenstva odstúpil Radovan Ujházy (Istrokapitál), ktorý zastáva aj post prezidenta VSŽ. Za nového člena a zároveň predsedu predstavenstva zvolili Petra Benedikta reprezentujúceho Pentu. Očakáva sa aj jeho vymenovanie za nového prezidenta VSŽ, o tejto otázke sa však rozhodne až v priebehu najbližších dní. Za člena predstavenstva bol zvolený ďalší "penťák" Martin Šimun. Na svoj post člena predstavenstva abdikoval Anton Bidovský, exprezident VSŽ. Na uvoľnenú pozíciu nebol zvolený nikto, pravdepodobne došlo k zoštíhleniu predstavenstva.

Podľa TASR Peter Benedikt ukončil Vysokú školu ekonomickú v Bratislave. Od roku 1998 pôsobí ako projekt manažér v a. s. Penta Group. Predtým pracoval v spoločnosti Quelle Slovakia a Quelle Germany AG. Martin Šimun vyštudoval Právnickú fakultu UPJŠ v Košiciach. Od roku 2001 vykonával samostatnú advokátsku prax. Predtým pôsobil v SaS Slovensko a Advokátskej kancelárii JUDr. Jána Mazáka a spol.

Najvýznamnejším akcionárom VSŽ je konzorcium J&T, Penta, Istrokapitál s 28,2-percentným podielom na základnom imaní, USSAC vlastní 24,5 percenta akcií, Fond národného majetku napriek snahe odpredať svoj podiel Američanom má ešte stále v držbe 16,5 percenta a 10 percent akcií vlastní Bank Austria Aktiengesellschaft.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 2. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 3. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 8. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 1. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 2. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 3. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 4. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 5. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 6. Atos sa stal servisným partnerom roka spoločnosti IBM
 7. OMV Slovensko prináša novinky od Braňa Križana
 8. Na toto si dajte pozor pri bielej karte
 9. Košickí študenti sa budú učiť anatómiu vo virtuálnej realite
 10. OMV Slovensko prináša novinky od Braňa Križana
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 37 344
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 20 494
 3. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 18 981
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 18 092
 5. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 10 320
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 6 978
 7. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 6 335
 8. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 6 023
 9. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 4 302
 10. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 3 890

Neprehliadnite tiež

Primátor: Pred 1. júlom sa o mzdách v dopravnom podniku nerozhodne

Tvrdí, že by bolo neseriózne sľubovať niečo konkrétne, o čom nerozhoduje sám.

Vedenie mesta a dopravného podniku zviedlo boj s odborármi o linku H

Keď niektorí vodiči cukli, zostal jediný. Potom prišli pomôcť ešte dvaja.

Tento autobus mimoriadnej linky H bol počas štrajku zamestnancov DPMK jedinou záchranou pre mnohých cestujúcich.

Obce na Hornom Zemplíne chcú prilákať mladé rodiny. Postavia im byty

Niekde už bytovky majú a osvedčili sa. Uvažujú o ďalších.

V Bytovke v Turcovciach je osem bytov.

Traja na jedného. Dostal zásah krompáčom

Polícia obvinila dvoch mužov z Košíc a jedného z okolia. Sú vo väzbe.

Momentka zo zadržania jedného z mladíkov.

Hlavné správy zo Sme.sk

Zadržanie Mariana Kočnera na Najvyššom súde.
STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Pavol Rusko nám pripomína, z akého hnoja vyrástlo Slovensko

Proti Mečiarovi bojovali aj zločinci.

Peter Tkačenko
Darovanie krvi.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019