sú pritom nepriamo dotované vyššími cenami, účtovanými ostatným subjektom. Vyplýva to z polročných údajov, ktoré TASR poskytli tri z piatich podnikov vodární a kanalizácií.
V roku 2001, kedy sa naposledy zvyšovali regulované ceny pitnej a odkanalizovanej vody na 10,45 Sk/m3 (bez DPH), resp. na 6,81 Sk/m3 (bez DPH), dosahovalo vodné podľa údajov Ministerstva pôdohospodárstva SR 76 % celkových nákladov na výrobu 1 m3 pitnej vody a stočné 72 % celkových nákladov na odkanalizovanie 1 m3 odpadovej vody. Vzhľadom na aktuálny stav je preto potrebné počítať v budúcom roku s opätovným zvyšovaním vodného a stočného.
Od 1. januára 2003 bude cenotvorba vodného a stočného spadať pod kompetenciu Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), ktorý už v súčasnosti vypracúva regulačný vzorec výpočtu ich hornej hranice. Ako TASR informoval hovorca úradu Miroslav Lupták, podľa doterajších návrhov ÚRSO by však vodné nemalo rásť ročne o viac ako 35 %, v prípade stočného sa zatiaľ uvažuje s maximálnym ročným zvýšením o 30 %. Regulačný úrad pritom predpokladá dosiahnutie vodného a stočného pre domácnosti na úrovni skutočných nákladov do okamihu vstupu SR do Európskej únie, ktorý sa očakáva v roku 2004.
Presné znenie pravidla určovania maximálnej ceny pitnej a odkanalizovanej vody pre rok 2003 bude podľa hovorcu úradu známe najneskôr do 1. októbra tohto roku. Podľa predbežných informácií ÚRSO by sa vo vzorcoch okrem plánovaných ekonomicky oprávnených nákladov a primeranej výšky zisku mala zohľadniť aj úroková sadzba určená regulačným úradom, korekčný faktor, neoprávnený prebytok výnosov z vodného a stočného z predchádzajúcich rokov regulácie, ako aj predpokladané množstvo dodanej vody v objemových jednotkách v danom roku.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári