došlo 254. Občania si pritom v 224 prípadoch uplatnili nárok na priznanie primeraného finančného zadosťučinenia vo výške 300 miliónov korún. Nárast podaní, ktorý "zavalil" ÚS počas prázdnin, pritom podľa jeho predsedu Jána Mazáka zodpovedá množstvu, ktoré dostal ÚS v predchádzajúcich rokoch v priebehu šiestich mesiacov.
V rámci káuz, kde bolo požadované odškodné ako nemajetková ujma, ÚS dosiaľ rozhodol v 7 prípadoch. Poškodeným občanom priznal súhrnne 293-tisíc korún, v jednotlivých prípadoch to boli sumy od 5-tisíc do 150-tisíc Sk. Najvyššie odškodné musí zaplatiť trnavská Univerzita sv. Cyrila a Metoda bývalej kandidátke na rektora, vo zvyšných šiestich prípadoch za porušenia práva na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov musia zo svojho rozpočtu odškodniť občanov všeobecné súdy.
Mazák v tejto súvislosti varoval, že preskúmavanie káuz a priznávanie odškodného za zbytočné prieťahy na všeobecných súdoch začína ÚS neúnosne zaťažovať. Ak by pri počte 1250 sudcov musel preskúmať iba tri prípady každého z nich, ÚS s 13 sudcami bude musieť "rezignovať na svoju funkciu najvyššieho ochrancu ústavnosti v SR", upozornil Mazák. Vyjadril poľutovanie nad faktom, že sa ústavným sudcom sa nestal ani jeden z tvorcov novely Ústavy SR, pretože by im "doprial", aby zažili, ako vyzerá v praxi nová právomoc, ktorú priznali ÚS. Z desiatich prípadov podaných sťažností na zbytočné prieťahy je pritom deväť opodstatnených. Kompetencia priznávať primerané finančné zadosťučinenie v týchto prípadoch by podľa Mazáka mohla byť delimitovaná na Súdnu radu. Prieťahmi na súdoch by sa mala venovať prioritne a niesť spoluzodpovednosť za súčasný stav slovenskej justície.
Riešením by bol aj taliansky model tzv. pintového práva, kde o priznaní odškodného rozhodujú vybrané odvolacie súdy a pred nimi najvyšší súd. "Zatiaľ je situácia zvládnuteľná, už je ale načase začať na tom robiť," upozornil predseda ÚS.
Prácu ÚS sťažujú aj podania ignorujúce potrebné náležitosti a kompetencie súdu, uviedol ďalej Mazák. Občanom opätovne pripomenul, že bez povinného právneho zastúpenia advokátom či komerčným právnikom sa na ÚS obrátiť nemôžu.
MEDZITITUL: Kompetenciu rozhodovať o súhlase na stíhanie sudcov neprivítal
Predseda Ústavného súdu (ÚS) SR Ján Mazák nie je nadšený kompetenciou, podľa ktorej ÚS dáva súhlas na trestné stíhanie alebo vzatie do väzby sudcov. Právomoc, daná novelou Ústavy SR z roku 2001, podľa jeho osobného názoru patrí Súdnej rade SR. "Nie je to názor pléna ÚS, je to názor človeka, ktorý pôsobí v justícii štvrťstoročie," zdôvodnil svoj postoj Mazák na utorkovom stretnutí s novinármi v Košiciach.
Dôvody, pre ktoré bola spomínaná kompetencia prenesená z Národnej rady SR na Ústavný súd SR, podľa neho síce na prvý pohľad vyzerajú v poriadku, ale ak by sa nedokázala zísť nadpolovičná väčšina sudcov, zadržaného sudcu by orgány činné v trestnom konaní museli okamžite prepustiť. Lehoty, stanovené Trestným poriadkom, sú podľa neho také krátke, že nečinnosť súdu by znamenala odopretie súhlasu. Stíhanie či väzba sudcu by boli v takom prípade vylúčené. Osem sudcov ÚS preto napriek štátnemu sviatku zrušilo dovolenky a predĺžený víkend a z 13 sa ich na neverejnom zasadnutí zišlo 11. "Bolo to naše poďakovanie policajtom a prokurátorom za mimoriadne efektívny výkon ich kompetencií," konštatoval Mazák a dodal, že by bolo "mimoriadne nemiestne", ak by ÚS zmaril ich prácu.
Pilotné rozhodnutie ÚS z 29. augusta podľa Mazáka ukazuje, že doktrína ÚS sa pri tejto kompetencii obmedzí iba na preskúmanie možnosti odňať imunitu sudcovi a zistenie skutočnosti, či nejde o zásah do výkonu súdnej moci nekorektným spôsobom. "Nebudeme odmietať vydať takýto súhlas iba preto, že niekto vyhlási, že je nevinný, alebo, že bol manipulovaný," zdôraznil predseda ÚS. Zodpovednosť a kompetencia posúdiť tieto otázky je na orgánoch činných v trestnom konaní a na obhajcoch, dodal.
Mazák spresnil, že ÚS v prípade I. Š. nerozhodoval o vine, či nevine. Ústavní sudcovia rozhodovali iba o otázke, či sú splnené ústavné predpoklady na to, aby sudcovi bola odňatá imunita a či môže byť trestne stíhaný a vzatý do väzby. Dôležité bolo zistenie, že nejde o ústavne nedovolený zásah do súdnej moci a niet podozrenia ani indície, že výkonná moc zneužíva prostriedky trestného práva voči sudcovi pre výkon jeho kompetencií. Preto ÚS súhlasil s trestným stíhaním pre konkrétny skutok a bez spresnenia dôvodov aj s uvalením väzby. Tým pre ÚS kauza skončila. Polícia zadržala I. Š. v stredu 28. augusta pri skutku, ktorý vykazuje všetky znaky poberania úplatku. Výška úplatku mala byť 100.- tisíc korún. Sudcu nikto neudal, ale nemenovaný občan prišiel oznámiť jeho požiadavku na túto sumu, ktorú mal žiadať v súvislosti s pojednávaním syna spomínaného občana.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári