samosprávneho kraja (VÚC). Po neúspešnej dvojkolovej voľbe v júli sa tentoraz väčšina koaličných a opozičných poslancov dokázala zhodnúť na jednom mene. Zo štyroch navrhnutých kandidátov si získal dôveru zastupiteľstva a s tým spojenú aj mesačnú odmenu 36 200 Sk 46-ročný šéf odboru poriadkovej polície na okresnom riaditeľstve policajného zboru Košice-okolie Vojtech Farkaš. Jeho najväčšou prednosťou sa napokon ukázalo to, že nie je členom žiadnej politickej strany. Možno aj preto si získal sympatie 46 z 54 prítomných poslancov košického VÚC.
"Samozrejme, že mám radosť. Nedá sa povedať, že by som to čakal, nemohol som predpokladať ako sa poslanci rozhodnú. Pre mňa je výzvou a zároveň aj záväzkom do budúcnosti, že som si získal takú veľkú dôveru koaličných aj opozičných poslancov. Nemám vešteckú guľu, aby som vám teraz povedal, či vydržím vo funkcii šesť rokov. Budem sa však snažiť, aby som poslancov utvrdil v tom, že ich rozhodnutie bolo správne. Čas a ani priestor na nejaké veľké oslavy nebudem mať. Navyše ja takmer ani nepijem a manželka už absolútne nie, takže asi skončíme len pri gratulácii," povedal nám bezprostredne po svojom zvolení.
Nový hlavný kontrolór je stále zamestnaný na Okresnom riaditeľstve policajného zboru. Svoj služobný pomer chce ukončiť v najbližších dňoch, vyzerá to tak, že do úradu by mohol nastúpiť k 15. októbru 2002. "Neviem ako sa k mojej žiadosti postavia policajní funkcionári, no nepredpokladám, že by mohli z toho vzniknúť nejaké problémy. Od výberového konania až do utorkového zvolenia neubehlo veľa času. Veľmi sme o tom spolu nerozprávali. Povedal som si, načo o tom budem rozprávať, keď to nebolo ešte isté."
Vojtech Farkaš prežil celú svoju doterajšiu profesionálnu kariéru zostal verný polícii, kde má odslúžených 24 rokov. Má za sebou vtedajšiu vysokú školu Zboru národnej bezpečnosti v Bratislave. Ako sa nám priznal, s kontrolnou činnosťou má už jedenásťročné skúsenosti. "Vo svojej doterajšej funkcii som vykonával kontroly v zmysle zákona 10/1996 Zb. o kontrole v štátnej správe. Až tak mnoho sa nezmení, lebo v zmysle tohto zákona budem postupovať aj v novom zamestnaní."
Podľa neho to nebude až taká príliš radikálna zmena, hoci doteraz vykonával kontrolnú činnosť na policajnom okrese a teraz sa "posunul" na predsa len zodpovednejšie miesto na samosprávnom kraji. "Nevidím v tom veľký rozdiel, veď aj predtým som pracoval aj na "kraji". Nemôžem však povedať, že okamžite sa s tým zžijem. Bude to síce náročné, ale verím, že mám na to, aby som to zvládol."
Začať by chcel pri kontrole delimitačných protokolov prebratého majetku vo všetkých oblastiach, kam prešli kompetencie na VÚC zo štátnej správy. "V prvom rade sa chcem sústrediť na školstvo, ktoré ku nám prešlo od 1. júla. Z tlače viem, že pri preberaní majetku sú najmä v tejto oblasti dosť veľké problémy. Preto s tým nebudem otáľať a okamžite sa do toho pustíme."
Novozaložený odbor kontroly na úrade košického VÚC je personálne značne poddimenzovaný, keď na ňom zatiaľ pracujú len traja ľudia. To by sa však malo čoskoro zmeniť. "Aj moja predstava je taká, že by sa mal tento odbor posilniť. Na VÚC prešiel taký veľký majetok, že to so súčasným stavom určite nebudeme stíhať. Môj predpoklad je taký, aby na odbore pracovalo aspoň 10 kontrolórov. Verím, že sa to u poslancov stretne s pochopením a nájdu sa pre nich finančné zdroje."
Aké najväčšie problémy ho môžu postretnúť v tejto funkcii? "Hodnota majetku sa len teraz sumarizuje, no pokiaľ viem, budeme spracovať majetok v hodnote niekoľkých miliárd korún. Ako som počul, niektoré protokoly sú už odovzdané, no ešte stále je mnoho nevysporiadaných záležitostí. Navyše majetok sa bude postupným narastaním prejdených kompetencií na kraj neustále zväčšovať. Na rade bude zdravotníctvo a ďalšie veci, teda na nedostatok práce sa určite nebudeme sťažovať."
Vojtech Farkaš si nemyslí, že ho vo funkcii hlavného kontrolóra budú "ostreľovať" všetci poslanci. Nemá v úmysle byť ani ako strážny pes. "Kontrolór by nemal byť postrachom. Jeho úlohou je hľadať a upozorňovať na nedostatky tam, kde sa vyskytnú. Takisto musí vykonávať aj preventívnu činnosť, teda zovšeobecniť už nájdené nedostatky a dbať na to, aby sa im v budúcnosti mohlo predísť. Musím pracovať objektívne a zistiť stav, ktorý tu bude. Na prijímanie opatrení sú tu už iní kompetentní ľudia, nie ja... Predseda predsa musí rozhodnúť o všetkom, čo sa týka majetku kraja alebo personálnych otázok. Ak sa zistia nejaké nedostatky, je jeho úlohou vyvodiť z toho záver," dodáva.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári