Korzár logo Korzár Košice
Štvrtok, 23. máj, 2019 | Meniny má Želmíra
Nájdete nás na webe

Juhoslovan poprel, že Tomášovi vložil do úst hlaveň zbrane

Košice - Na trestnej lavici Okresného súdu Košice-okolie sa včera tienilo šesť mužov z rožňavského okresu. Štyria z nich prišli do súdnej siene v

sprievode príslušníkov Zboru väzenskej a justičnej stráže, pretože sú vo väzbe. Šesticu mužov vo veku od 22 do 40 rokov prokurátor obžaloval z pokračujúceho trestného činu vydierania so zbraňou v jednočinnom súbehu s trestnými činmi ublíženia na zdraví a výtržníctva. Uvedených skutkov sa mali dopustiť v spolupáchateľstve. Kauzu mal pojednávať Okresný súd v Rožňave, ten ju však kvôli námietkam zaujatosti sudcov, postúpil Košiciam.

Podľa obžaloby prokurátora 29. októbra lanského roka, sa obžalovaní priviezli na dvoch motorových vozidlách zn. Mazda a Mercedes z Rožňavy do Plešivca. Prišli tam pátrať po zlodejovi, ktorý sa predtým vlámal do vozidla ich spoluobžalovaného Františka L. a ukradol mu autorádio. Ján S., František L. a Róbert T., mali na čerpacej stanici v Plešivci napadnúť tam prítomného Tomáša B. A to tak, že Ján ho asi trikrát udrel dlaňou po tvári a spolu s ostatnými, ho pod hrozbou ďalšej bitky, prinútili nastúpiť do Mercedesa, ktorý riadil Oskar B. Proti jeho vôli ho odviezli najprv do Gemerskej Panice, potom do Rožňavy, Revúcej a späť do Gemerskej Panice. Počas jazdy ho František L. viackrát udrel do tváre a všetci obžalovaní v aute sa mu vyhrážali smrťou, polámaním rúk a nôh. Takýmto spôsobom mali prinútiť Tomáša, aby zavolal z mobilu Alexandrovi K. Domnievali sa totiž, že to bol on, čo ukradol autorádio… Tomáš z obavy o svoj život a zdravie, mu nakoniec zatelefonoval.

To, čo sa malo diať ďalej, je na neuverenie, ak uvážime, že za výčinmi obžalovaných bola krádež autorádia a neskôr i auta. Podobne postihnutých ľudí je na Slovensku veľa, ale to ešte neznamená, že zoberú spravodlivosť do vlastných rúk a ohrozujú životy nevinných ľudí, ako sa to malo stať v prípade obžalovaných. Lebo po tom, čo Tomáš B., pod zámienkou obchodného rokovania, vylákal Alexandra na stretnutie v Gemerskej Panici, na priecestí pri železničnej stanici ho už čakal nielen on, ale všetci obžalovaní. Oskar ho vyzval, aby vrátil ukradnuté autorádio. On tvrdil, že o žiadnom autorádiu nevie a vtedy ho mal obžalovaný udrieť tak, že spadol na zem. Chytil ho za vlasy a ťahal smerom k ceste. Alexander sa mu pokúsil ujsť, ale Oskar ho začal prenasledovať a pripojili sa k nemu aj Róbert s Františkom. Posledne menovaný podkopol Alexandrovi nohy, a keď spadol, Oskar ho bil a ťahal za vlasy k autu. Tam mu udrel hlavou o zem a nohou mu pristúpil hlavu k zemi, zatiaľ, čo jeho ďalší komplic Ladislav, kopol nešťastníka rovno do tváre.

Podľa obžaloby prokurátora, ani ostatní obžalovaní nestáli so založenými rukami, a do nešťastného mladého muža si, ako sa vraví, udreli, či kopli, aj oni. Vyzývali ho, aby sa priznal, že ukradol autorádio. Zatiaľ, čo František zdvihol Alexandrovu ľavú ruku a držal ju vystretú smerom hore, Dragan ho dvakrát udrel bejzbalovou palicou po predlaktí a raz po chrbte… Alexander utrpel viacero zranení. Mal zlomenú nosovú kosť s posunom úlomkov, pomliaždenie mäkkých tkanív hlavy, tváre, chrbta, rúk a kolien. Zo zranení sa liečil najmenej 3 týždne.

Oveľa viac strachu, ako mal Alexander, si v ten istý deň mal užiť s obžalovanými Tomáš E. Jeho mali pomocou vyhrážok o ublížení na zdraví nútiť, aby sa priznal, že ukradol Františkovi L. auto. V Plešivci musel nasadnúť do Mazdy a spolu s Tomášom B. ho odviezli na odpočívadlo pri štátnej ceste blízko obce Vidová. Podľa obžaloby ho tam všetci bili, vyhrážali sa mu smrťou, ak sa neprizná ku krádeži auta, resp. nepovie, kto to urobil. Obžalovaný Dragan mal mieril Tomášovi na krk krátkou guľovou zbraňou. Prinútil ho otvoriť ústa a vložil mu do nich hlaveň zbrane. Na nohy mu mal pritom mieriť Oskar ďalšou zbraňou... To už bolo zrejme na Tomáša priveľa. Chcel sa dostať z ich rúk a tak obžalovaným povedal, že auto mohol ukradnúť František J. Prinútili ho, aby sa s ním skontaktoval prostredníctvom mobilu. V Rožňave ho pustili von z auta s tým, že ho nájde a najneskôr o hodinu privedie na dohovorené miesto. Pohrozili mu, že ak to neurobí, ponesie následky.

Nič také sa však nestalo. Na druhý deň si obžalovaných jedného po druhom, vyzdvihli kukláči.

Takýto priebeh mali mať uvedené skutky podľa obžaloby prokurátora.

Obžalovaní v prípravnom konaní uviedli len to, že poškodených nepoznajú, nikde s nimi neboli a ničoho sa nedopustili. Všetci unisono tvrdili, že sú nevinní a oháňali sa menami príbuzných a známych, ktorí im na kritický čas môžu potvrdiť alibi. Včera na pojednávaní však využili právo nevypovedať len Ján S., František L. a Róbert T. Z čítania ich výpovedí z prípravného konania vyplynulo, že obvinenie vyšetrovateľa sa nezakladá na pravde, že to všetko je vymyslené a zmanipulované... Svoj postoj vo vzťahu k obžalobe na pojednávaní zmenili Oskar B., Dragan L. a Ladislav H.

"V kritický deň som mal jednanie s policajtmi a jeden z nich mi dal lístok, na ktorom boli napísané mená K., E. a B. Jeho meno nechcem uviesť... Ja i spoluobžalovaní sme vedeli, že autorádio, ktoré niekto ukradol z auta Františkovi L., je už v ponuke... Zavolal som asi dvom kamarátom a prečítal som im mená uvedené na lístku, ale nikoho z tých troch nepoznali. Vrátil som sa potom k spoluobžalovaným a rozhodli sme sa, že tých chlapcov vyhľadáme a porozprávame sa s nimi, prečo kradnú," uviedol Ladislav H. Zdôraznil pritom, že sa necíti byť vinný, pretože nikoho k ničomu nenútil, ani nebil. Čiastočne, do istej miery, cítia zodpovednosť vo vzťahu k obžalobe len Oskar B. a Dragan L. Podrobne opísali, ako chodili a vyhľadávali údajných zlodejov, a ak nerátame nejakú tú facku, drzému poškodenému, tak sa nedopustili žiadneho násilia.

Či to tak bolo naozaj, ukáže ďalšie pojednávanie, ktoré sa uskutoční prvého októbra. Pred senát predstúpia poškodení, ktorých mali obžalovaní bitkou a vyhrážaním nútiť k priznaniu a robiť to, čo im kázali.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte
 2. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 3. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 8. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 1. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 2. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 3. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 4. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 5. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 6. Atos sa stal servisným partnerom roka spoločnosti IBM
 7. OMV Slovensko prináša novinky od Braňa Križana
 8. Na toto si dajte pozor pri bielej karte
 9. Košickí študenti sa budú učiť anatómiu vo virtuálnej realite
 10. OMV Slovensko prináša novinky od Braňa Križana
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 37 166
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 20 985
 3. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 19 457
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 17 951
 5. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 11 921
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 7 339
 7. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 5 676
 8. Toto sú zdravotné problémy, o ktorých muži nehovoria 4 820
 9. Hľadáte tip na výlet s autom? Navštívte krásne horské priesmyky 3 879
 10. Telefóny sme zakázali, deti spolu nekomunikovali 3 628

Neprehliadnite tiež

Vedenie Košíc a dopravného podniku zviedlo boj s odborármi o linku H

Keď niektorí vodiči cukli, zostal jediný. Potom prišli pomôcť ešte dvaja.

Tento autobus mimoriadnej linky H bol počas štrajku zamestnancov DPMK jedinou záchranou pre mnohých cestujúcich.
Ilustračné foto.

Traja na jedného. Dostal zásah krompáčom

Polícia obvinila dvoch mužov z Košíc a jedného z okolia. Sú vo väzbe.

Momentka zo zadržania jedného z mladíkov.

Primátor: Pred 1. júlom sa o mzdách v DPMK nerozhodne

Polaček nechce sľubovať niečo konkrétne, o čom nerozhoduje sám.

Hlavné správy zo Sme.sk

Kočnerovu SMS Haščákovi má dokresľovať nahrávka. Polícia o nej mlčí

Vyšetrovateľ Kyselica potvrdil, že tlaky na jeho osobu boli viackrát.

Zadržanie Mariana Kočnera na Najvyššom súde.

Oroschova kázeň mohla ovplyvniť voľbu prezidenta (video)

Rada pre vysielanie začala správne konanie aj voči RTVS a TA3.

Ján Orosch.
STĹPČEK PETRA TKAČENKA

Pavol Rusko nám pripomína, z akého hnoja vyrástlo Slovensko

Proti Mečiarovi bojovali aj zločinci.

Peter Tkačenko
Komentár Zuzany Kepplovej

Prestaňte sa vyhovárať na našu výlučnosť

Naši zástupcovia by mohli odvážnejšie kritizovať aj vlastných, keď podvádzajú.

Zuzana Kepplová, komentátorka denníka SME.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019