Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 26. máj, 2019 | Meniny má Dušan
Nájdete nás na webe

Poslanci košického VÚC si včera zabudli doma stranícke tričká

Košice - Vo veľmi pokojnej atmosfére prebehlo včerajšie v poradí šieste tohtoročné zasadnutie zastupiteľstva košického samosprávneho kraja (VÚC).

Hoci v jeho programe boli okrem iných aj dva politicky výbušné body - voľba hlavného kontrolóra a diskusia o programe hospodárskeho a sociálneho rozvoja samosprávneho kraja, poslanci tentoraz na rozdiel od predchádzajúcich zasadnutí "zabudli" na svoje stranícke tričká a venovali sa výlučne otázkam súvisiacich s prerokovávaným programom.

Azda jediný zádrheľ nastal len pri diskusii k volebnému poriadku zastupiteľstva predloženým šéfkou úradu Rozáliou Múdrou. Najmä poslanci J. Filas (SDĽ), M. Dittrich (KDH) a M. Adamčíková (SDA) vyčítali návrhu viaceré ustanovenia, ktoré boli podľa nich v rozpore s logickým myslením. Ich kolegovia sa s výhradami stotožnili, a tak sa volebný poriadok z rokovania stiahol a pri následnej voľbe hlavného kontrolóra sa "išlo" podľa provizórnej "osnovy" navrhnutej M. Adamčíkovou.

Z kvarteta kandidátov na spomínaný post napokon vyšiel víťazne zatiaľ ešte stále šéf poriadkovej polície v okrese Košice-okolie JUDr. Vojtech Farkaš (nezávislý), ktorému dalo svoju dôveru 46 z 54 hlasujúcich poslancov. Zvyšní kandidáti P. Hanušin, Ľ. Priester a V. Potemra získali dokopy len osem hlasov.

"Čakal som, že to tak dopadne," skonštatoval sklamaný kandidát SDĽ na tento post P. Hanušin.

Naopak 46-ročný Vojtech Farkaš (rozhovor s ním prinesieme v našom zajtrajšom vydaní) žiaril šťastím. Ako nám povedal, poslancov zrejme presvedčili jeho doterajšie skúsenosti z organizačnej, riadiacej a kontrolnej práce v polícii, kde pôsobí už vyše 27 rokov. Svoje zvolenie nejako špeciálne oslavovať nechcel, dôležité bude podľa neho, aby sa rozbehla činnosť úradu hlavného kontrolóra, pretože po prechode kompetencií a majetku na VÚC je tam roboty "vyše hlavy".

Pôvodne navrhovaný tabuľkový plat 25 490 Sk mu napokon poslanci neodklepli, keďže prešiel návrh J. Drabika (SDĽ), aby sa jeho mzda vyrovnala tej, ktorú dostáva podpredseda VÚC M. Iľko, teda 36 200 Sk.

Spokojnosť s priebehom a výsledkom tajného hlasovania vyjadril aj predseda VÚC Rudolf Bauer. Podľa neho bude najbližších šesť rokov hlavným kontrolórom odborne zdatný človek. "Keďže pán Farkaš (na snímke) získal podporu výberovej komisie a samotných poslaneckých klubov, predpokladal som, že ho zvolia už predpoludním. Aj preňho to bude veľmi dobrý začiatok, keď môže počítať až s takou veľkou podporou poslancov."

Takmer totožný názor s R. Bauerom mal aj šéf poslaneckého klubu (SMK-SDKÚ-Smer-ANO) Štefan Zachariáš. "Som rád, že nám to vyšlo. Voľba hlavného kontrolóra bola dôležitá aj na júlovom zasadnutí zastupiteľstva, lenže vtedy tí navrhovaní kandidáti nespĺňali naše kritériá. Teraz sme však našli spoločnú reč aj na zasadnutí predsedov poslaneckých klubov. V. Farkaš zodpovedá požiadavkám všetkých politických klubov, takže som presvedčený, že spokojní budú tentoraz všetci."

Poslanci sa ďalej venovali stavu a doterajšiemu čerpaniu rozpočtu na tento rok. Schválili navýšenie rozpočtu v kapitole bežné príjmy a výdavky o 124,4 milióna a kapitálové príjmy a výdavky o 11,9 milióna Sk. Na vedomie vzali aj Program hospodárskeho a sociálneho rozvoja Košického kraja, ktorý v sebe obsahuje aj víziu do roku 2020 a definuje niektoré problémové oblasti najviac obmedzujúce budúci rozvoj kraja. Na návrh poslancov J. Filasa a Š. Zachariáša (SMK) bol do dokumentu zaradený aj ďalší globálny cieľ, ktorým je rozvoj vidieka. Priority definované programom by sa pritom mali premietnuť aj do materiálov vypracovávaných pre čerpanie finančných prostriedkov zo štrukturálnych fondov EÚ po našom vstupe do únie. V ďalších bodoch schválili aj koncepčný zámer transformácie zariadení sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti košického VÚC, zmenu zriaďovateľa zariadenia opatrovateľskej služby v Spišskej Novej Vsi, či kritéria na poskytovanie finančných príspevkov pre právnické a fyzické osoby poskytujúce sociálne služby. Nového riaditeľa a sídla sa dočká aj Štátna jazyková škola na ulici Laca Novomeského 4 v Košiciach, ktorá sa presťahuje do budovy SPŠ Strojníckej na Komenského 2 a namiesto Františka Harabina ju povedie Edita Pitlaničová. Poslanci taktiež schválili aj plány úloh komisií zastupiteľstva do konca tohto roka a v interpeláciách sa venovali slabej mediálnej propagácii VÚC ako aj otázkam vyhlásenia konkurzu na vedúceho odboru školstva.

"Takto ako to dnešné si predstavujem každé rokovanie zastupiteľstva. Bolo veľmi dobre pripravené, rovnako zodpovedne sa naňho pripravili aj poslanci. Som rád, že sme mali aj podnetnú diskusiu k programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja, keďže je to kľúčový materiál pre rozvoj na ďalšie roky. Škoda len, že sa nikto nedotkol vízie rozvoja do roku 2020," zhodnotil včerajšie rokovanie zastupiteľstva jeho predseda R. Bauer.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 2. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 3. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 8. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku
 1. Deťom v Poluse je venovaný celý mesiac jún
 2. Tesco na Slovensku dosiahlo jeden z cieľov udržateľného rozvoja
 3. Týždenníky MY prichádzajú s veľkou novinkou
 4. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 5. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 6. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 7. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 8. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 9. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 10. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 31 219
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 25 167
 3. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 21 167
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 14 882
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 9 473
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 9 285
 7. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali 9 184
 8. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 3 549
 9. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 3 054
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej 1 899

Neprehliadnite tiež

Farmárovi Oravcovi ponúkal jeho príbuzný zbrane, bitku i streľbu

Na košickom súde pokračovala kauza nákupu výbušnín. Odzneli nahrávky.

Marcel H. prišiel na pojednávanie maskovaný parochňou z hustých havraních vlasov.

Za kosenie mesto dáva státisíce eur. Pravidlá sa menia

Verejná súťaž je ukončená, začína sa kosiť.

Prešovčania sa sťažujú na nepokosené mesto.

Mal prezývku košický Garrincha. Július Kánássy hráva aj ako 85-ročný

Cenu pre najstaršieho futbalistu nehodlá prepustiť inému.

Na toto mužstvo Lokomotívy Košice z päťdesiatych rokov minulého storočia si pamätajú už len nemnohí priaznivci futbalu. Zľava stoja: Nepko, P. Fecko, Hledík, Kánássy, A. Polák, Cestický. V podrepe: Greškovič, Iľko, Škultéty, Gašparík, Košč.

Hlavné správy zo Sme.sk

Hokejisti Fínska oslavujú majstrovský titul po víťazstve nad Kanadou na MS v hokeji 2019.

Beblavý: Kiska má stále odo mňa pozvánku (rozhovor)

So spoluprácou s PS je Miroslav Beblavý spokojný.

Miroslav Beblavý
ROZHOVOR

Šimečka: Pôsobenie ĽSNS v europarlamente bude hanba

Šimečka nechce kandidovať na budúci rok v parlamentných voľbách.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019