Korzár logo Korzár Košice
Nedeľa, 26. máj, 2019 | Meniny má Dušan
Nájdete nás na webe

Plán vraj zosnoval údajný nástupca nebohého Karola Kolárika

Tohtoročný 24. apríl bol pre hŕstku Košičanov nachádzajúcich sa o 11.40 hod. v blízkosti hotela Slovan poriadnym prekvapením. O "vzrúšo" sa im

postarali kukláči. Ako na povel povyskakovali z dodávky a vrhli sa na dvojicu Košičanov pri odovzdávaní peňazí. Bola to záležitosť niekoľkých sekúnd a skôr, ako sa prekvapení muži spamätali, na rukách im zacvakli putá... A zakrátko aj ich šéfovi.

V policajnej sieti uviazli 27-ročný Róbert O., jeho rovesník Pavol G. a 30-ročný Ján B. Vyšetrovanie tejto kauzy trvalo len tri mesiace a už v júli bolo zavŕšené obžalobou prokurátora. Ten kladie trojici Košičanov za vinu, že sa dopustili trestného činu vydierania formou spolupáchateľstva.

Organizátorom uvedeného trestného činu mal byť Róber O., bratranec nebohého Karola Kolárika. Mal ho nielen zosnovať, ale aj riadiť. Na jeho pokyn, po predchádzajúcej dohode, zaviezol Ján 18. apríla okolo 10.30 hod. Pavla k areálu US Steel Košice k bráne č. 3. Ten šiel vyhľadať Ing. Arnolda B., spolumajiteľa firmy Energyco, s. r. o. Rožňava. Oznámil mu, že je sprostredkovateľom Róberta O., ktorý od neho žiada vyplatenie istej sumy peňazí. Následne dostali majitelia uvedenej firmy Ing. Arnold B. a Ing. Jaroslav L. ultimátum, že do 24. apríla musia zaplatiť jeden milión korún. Malo ísť o ochranu, a to s tým, že nikdy potom už nebudú mať s nikým žiadne problémy. V opačnom prípade vraj radi zaplatia 2 milióny, aj to len vtedy, ak ešte budú môcť...

Organizátor vydierania sa stretol s Ing. Jaroslavom L. 23. apríla okolo 22.00 hod. na Toryskej ulici, presnejšie na parkovisku pri pavilóne pohotovostného zdravotného strediska. Nešlo len o stretnutie chlapa s chlapom. Róbert prišiel v sprievode troch ozbrojených mužov. "Trval na tom, aby sme mu do 9.30 hod. nasledujúceho dňa odovzdali jeden milión korún. Inak vraj môže do dvadsiatich štyroch hodín zabezpečiť, že firma Energyco s prácou v US Steele skončí," vypovedali pred vyšetrovateľom majitelia uvedenej firmy.

Dobre zosnovaný plán trojici vydieračov nevyšiel. Pavla G. a Jána B. zadržali policajti pred hotelom Slovan na Hlavnej ulici v Košiciach priamo pri preberaní peňazí uložených v obálke. Následne k nim pribudol aj ich šéf Róbert O.

Ten v prípravnom konaní uviedol, že sa necíti byť vinný zo spáchania skutku, ktorý mu obžaloba kladie za vinu. "Ja som vydieranie nezosnoval, ani som sa nepodieľal na jeho organizovaní. Od nikoho som žiadne peniaze nevymáhal. Nepopieram, že som sa s pánom L. stretol, ale pri našom rozhovore nedošlo k žiadnemu vydieraniu, či vymáhaniu peňazí," bránil sa Róbert. Jeho komplic Ján svoju účasť na vydieraní majiteľov firmy Energyco takisto poprel. "S Pavlom som šiel do US Steelu len ako vodič. Keď sme tam prišli, ja som zostal sedieť v aute a on si šiel vybaviť nejakú záležitosť... O tom, že chce získať nejaké peniaze, som nevedel," tvrdil pred vyšetrovateľom obvinený. Pavol, tretí z partie obžalovaných, priznal, že bol v US Steele a hľadal majiteľa firmy Energency, i to, že sa s ním aj stretol. "Pánovi B. som povedal, že v mene Róberta O. som prišiel požiadať o peniaze. Presnejšie o to, že chce určité percentá z dobrej zákazky, ktorú firma Energency získala... Ľutujem, čo sa stalo, nepredpokladal som, že by sa niečo také mohlo podariť..." uviedol Pavol. Bližšie sa k okolnostiam vymáhanie peňazí odmietol vyjadriť.

Tie však podrobne opísali poškodení majitelia rožňavskej firmy Energyco. Uviedli, aký priebeh mali ich stretnutia s obvinenými ohľadom výšky sumy a spôsobu odovzdania peňazí. Osobný kontakt s nimi na ich pokyn zabezpečoval zamestnanec firmy Andrej O. Svedok to v prípravnom konaní potvrdil aj pri konfrontácii s obvinenými Jánom a Pavlom. V prípade Róberta konfrontáciu odmietol s tým, že sa bojí o svoje zdravie a život... Ďalší svedkovia sa vyjadrili ku skutočnostiam, ktoré uviedol Róbert O. Išlo najmä o zmluvu o poskytovaní ochrany, spôsob jej výkonu a iné s tým súvisiace veci.

Na základe vykonaného dokazovania prokurátor dospel k záveru, že konanie obvinených naplnilo pojmové znaky skutkovej podstaty trestného činu vydierania podľa paragrafu 235 ods. 1, 2, písm. a., c Trestného zákona. Róbert sa ho mal dopustiť v postavení organizátora, Ján a Pavol preto, že počúvali jeho pokyny, na základe ktorých vyhľadali jedného z majiteľov fy Energyco a vymáhali od neho peniaze.

Obvinení Róbert, Ján a Pavol už nie sú žiadne neviniatka. Všetci traja majú v registri trestov po 6 odsúdení, i keď posledne menovaný si polovicu z nich vyslúžil v Českej republike. Obvinení čakajú na pojednávanie vydieračskej story vo vyšetrovacej väzbe, kde strávili už viac ako štyri mesiace.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 2. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 3. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 4. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac?
 5. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom
 6. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť
 7. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie?
 8. Nabrali odvahu bojovať ďalej
 9. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie
 10. Nový Hyundai i30 Fastback N má emócií na rozdávanie
 1. Deťom v Poluse je venovaný celý mesiac jún
 2. Tesco na Slovensku dosiahlo jeden z cieľov udržateľného rozvoja
 3. Týždenníky MY prichádzajú s veľkou novinkou
 4. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali
 5. O2: Záujemcov o eKasu vybavujeme flexibilne
 6. VIDEOrecenze autokamery MiVue C380 Dual - hodnotí youtuber DIY!
 7. Môže byť občan Európskej únie ako spoločník v slovenskej s.r.o.?
 8. ČSOB podporuje podnikateľov a malé firmy
 9. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým?
 10. Mliečny sortiment privátnych značiek boduje o spotrebiteľov
 1. Rušia vás susedia? Toto na nich zaberie 32 466
 2. Termínovaný vklad alebo stavebné sporenie. Čo sa oplatí viac? 24 539
 3. Šok pri servisnej prehliadke! Za toto už neplaťte 21 126
 4. Pravda o šalátových uhorkách. Vydržia bez plastovej fólie? 15 436
 5. Top desať pobytových zájazdov, ktoré si nenechať ujsť 11 819
 6. Telefón počas šoférovania vás môže vážne ohroziť. Čo s tým? 8 992
 7. Zažite vašu vysnívanú dovolenku na Bali 7 615
 8. Bezstarostná klíma len za 35 € mesačne a s doživotným servisom 3 297
 9. Top dvadsaťpäť hotelov na rodinnú dovolenku 3 271
 10. Nabrali odvahu bojovať ďalej 1 959

Neprehliadnite tiež

Michal Šimečka.

V Kežmarku autá zrazili dva bobry, ďalšieho videli pri Poprade

Ich smrť je pre regionálny ekosystém veľkou škodou.

Bobor patrí medzi chránené živočíchy.

Umelá skala pre lezcov v Košiciach bola prvá v Československu

Hoci má takmer štyridsať rokov, do Čermeľa na ňu chodia každý deň.

Rokodromo je stále využívané na lezecké tréningy.

Pred sto rokmi sa o Košice zvádzali tuhé boje. Mestom dunela kanonáda

Prekvapení Čechoslováci: Nikoho ste neobesili, ako ste sľubovali.

Hlavné správy zo Sme.sk

Diskusia denníka SME
Stĺpček šéfredaktorky

Krajina chce zmenu, Smer už voľby nevyhráva

Krajina sa učí slovo progresívne, ale aj fašisti zacítili šancu.

Beata Balogová, šefredaktorka denníka SME
KOMENTÁR PETRA SCHUTZA

Smer padá, liberáli bežia

Nič menšie než panika v Smere nepripadá do úvahy.

Komentátor SME Peter Schutz.

Už ste čítali?

MS v hokeji 2019