emkoch jej občanov.
KOŠICE. Vyše tamojších 300 obyvateľov žije v sociálnych bytoch mesta Košice a zvyšok v nelegálne postavených chatrčiach.
Státisíce "letia" do luftu
Napriek tomu, že sa dve susediace mestské časti i mesto starajú o vyčistenie, odvoz a likvidáciu odpadkov z Demetra, výsledok vyzerá ako boj s veternými mlynmi. Obyvatelia lokality za pár týždňov po odstránení skládky odpadkov, vytvoria rovnakú. Státisíce z rozpočtu samosprávy tak vychádzajú nazmar.
"Najväčším problémom sú protiprávne obsadené pozemky obyvateľov a občanov MČ Košice-Ťahanovce obec, na ktorých si neprispôsobiví občania zhotovili z odpadových materiálov chatrče," vysvetľuje Cyril Betuš, starosta MČ Sídlisko Ťahanovce. "O tento problém sa musia bezvýhradne postarať vlastníci, majitelia pozemkov z obce Ťahanovce. Taktiež Bytový podnik mesta Košice si musí urobiť poriadok (evidencia, tzv. návštevy, platby, nelegálny odber vody, elektriny, kontrola statiky bytov) s obyvateľmi 36 totálne zdevastovaných bytových jednotiek. Projekt na vyriešenie tohto problému je iba jeden. Odsťahovať všetkých protiprávne nasťahovaných obyvateľov z tejto lokality do miest, obcí a mestských častí, z ktorých na Demeter prišli a na ktorých berú primátori a starostovia podielové dane a okamžite zbúrať všetky protiprávne zhotovené chatrče a prístrešky."
Možno zriadia rómsku hliadku
Podľa C. Betuša, s pomocou magistrátu a firmy Kosit každý rok upracú a vyčistia celú lokalitu, naposledy to bolo v marci.
"Za jeden mesiac tam prebývajúci a prichádzajúci občania z obcí okresov Košice-okolie, Spišská Nová Ves a iných košických mestských častí opäť spôsobili takýto stav tým, že každý deň z kontajnerov celej MČ vynášajú odpady do priestoru lokality Na Demetri, kde ho triedia. Nepotrebné, či nepoužiteľné veci ponechajú odhodené na verejných priestranstvách. Podotýkam, že firma Kosit pravidelne obmieňa v tomto priestore veľkokapacitný kontajner, za ktorý však títo obyvatelia, samozrejme, nič neplatia. Riešenie tohto stavu je možné uskutočniť iba prísnym a celkovým riadením z úrovne mesta Košice, v spolupráci s mestskými časťami, všetkých zodpovedných inštitúcií samosprávy, štátnej správy, rómskych organizácií a to zásadným riešením takýchto lokalít, ktorých počet, ako aj počet obyvateľov v nich narastá. Pre uskutočnenie takýchto riešení je na magistráte spracovaných a schválených mestským zastupiteľstvom dostatočné množstvo projektov, ktoré žiaľ, nemá kto uviesť tvrdo do praxe. Rozmýšľame o zriadení dennej "policajnej" rómskej hliadky z úrovne mesta Košice aj v tejto lokalite tak, ako je to na Luniku IX," dodal C. Betuš.
Nešťastná obec
Súčasný a zhoršujúci sa stav Na Demetri neteší ani starostu MČ Ťahanovce, Jána Niguta. On sám za najväčší problém považuje nesprispôsobivosť tamojších občanov a značné znečisťovanie prostredia komunálnym odpadom.
"Problém vznikol v minulosti, keď vtedajší primátor mesta Ján Kopnický (funkciu zastával v rokoch 1990-1992 - pozn.red.) sľúbil našim občanom, že Na Demetri bude ubytovanie pre dôchodcov z geriatrického centra. Následne sa to ale 'zvrhlo' inak," netajil rozhorčenie J. Nigut. "Čisté, pekné územie dostalo svoju nepeknú pečať, najmä chatrčami, ktoré si prisťahovaní Rómovia z okolia Košíc a kraja postavili. Začiatkom mája 2007 sme mali verejné zhromaždenie k problematike Demetra napriek tomu, že územne spadá pod Sídlisko Ťahanovce. Vlastníci nehnuteľností nás poverili zastupovaním pre vypratanie ľudí z nezákonne zabratých pozemkov. O konanie vo veci sme požiadali Okresnú prokuratúru Košice I."
Zápach, hlodavce, prepadnutia
J. Nigut vidí riešenie problému v projekte na prinavrátenie nelegálne zabratej pôdy do pôvodného stavu, taký však zatiaľ nejestvuje.
"Začiatkom roka sme začali čistiť územie od Americkej triedy po Magnezitársku ulicu. Požiadal som kolegu zo sídliska o bezodkladné zabezpečenie čistenia zvyšného územia, aby sme predišli chorobám, epidémiám či útokom hlodavcov. Je mi jasné, že to bude finančne nákladné a možno iba dočasné, preto je nutné urobiť zásadné zmeny. Znečisťovateľov odviezť do miest ich trvalých pobytov a celé územie asanovať. Obyvatelia našej mestskej časti sa každý týždeň sťažujú najmä na neporiadok v okolí ulice Pri Hrušove, nelegálne skládky, hrozný zápach a hlodavce. V minulosti tam obyvatelia Demetra prepadli niekoľko našich občanov, krádeže z dvorov rodinných domov neboli takisto ničím neobvyklým. Za to, že sa to nestalo pravidlom, môžeme ďakovať iba štátnym a mestským policajtom, ktorí v tejto časti územia pravidelne hliadkujú," zdôraznil starosta obce Ťahanovce.
Mesto pripravilo stratégiu
Jaroslav Vrábeľ, vedúci komunikačného referátu Magistrátu mesta Košice skonštatoval, že mesto zabezpečuje v spolupráci s mestskými časťami opakované väčšie čistenia lokality Na Demetri.
"V rámci sociálnych dopadov stavu v uvedenej lokalite riešime napríklad situáciu detí, obyvateľom poskytujeme materiálnu pomoc, poradenstvo, zapájame ich do aktivačných alebo príležitostných prác," uviedol J. Vrábeľ. "Jedným z obmedzení možností riešenia nízkoštandardného bývania pre túto skupinu je existencia vhodných lokalít. Pre predchádzajúce skúsenosti s obyvateľmi žijúcimi v nelegálnych osadách z dôvodu ich sociálnej neprispôsobivosti dotknuté mestské časti a obyvatelia žijúci v blízkosti vhodnej lokality, úvahy o možnej výstavbe bytov so zníženým štandardom bývania 'nevítajú s nadšením'. Ďalším závažným problémom je životný štýl takýchto skupín obyvateľov. Absentujú u nich základné návyky vo vedení domácnosti, starostlivosti o deti, hygiene a pracovné návyky, s čím úzko súvisí nízka zamestnateľnosť tejto skupiny obyvateľov. V praxi to znamená vysoké percento nezamestnanosti, približujúce sa k 100 percentám, zanedbávanie starostlivosti, respektíve neschopnosť starať sa o deti a hygienu."
Ako nás ďalej J. Vrábeľ informoval, Mesto Košice má záujem v rámci svojich možností riešiť situáciu systémovo. Má vraj už pripravenú na schválenie lokálnu stratégiu komplexného prístupu pre Lunik IX a Demeter. Aké konkrétne kroky to budú a kedy sa začne realizovať v teréne zatiaľ nevedno.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári