úrodu v sadoch i viniciach.
V takomto prípade sa nielen zimou, ale i obavami triasli najviac milovníci slivovice, slivkových koláčov a slávnych lekvárov, pretože: Ak na Vojtecha prší, neurodia sa slivky. Tento poznatok potvrdzuje aj niekoľko varovných mrazivých pranostík. Najvýstižnejšia je z Česka: O svatém Vojtěchu, před zimou pod střechu alebo: Vojtíšek – kožíšek.
Našťastie, toto mrchavé počasie nás nezvykne sužovať dlho, veď oslávenec je iba predskokanom Juraja (24. 4.), ktorý prináša skvostnú jar svätého Juraja. Ten neraz zabŕdne do Vojtechovej studenej agendy a často ju úplne zruší.
Prvé bocianie vajce
Preto vedno so zimomriavkovými vojtechovskými skúsenosťami dedov sú ďalšie i odrazom sympatickejšej podoby 23. aprílového dňa. Jedna z nich ubezpečuje, že tvory schopné iných proroctiev ako ľudia už vedia, že veľké zimy nehrozia. Šéfujú im bociany, pretože pranostika hovorí: Na Vojtecha znesie bocianica v hniezde prvé vajce. Slnečné počasie na Vojtecha predpovedá pekný čas počas žatvy. A ak ho ráno očakáva rosa, roľník zajasá, pretože to signalizuje dobrú úrodu žita.
Drámy svätého Vojtecha
Svätý Vojtech (956 - 997) pochádzal zo slávneho rodu Slavníkovcov. Česká šľachta ho v čase biskupského pôsobenia v Prahe veľmi "nemusela". Vojtech totiž napríklad šľachticov odsudzoval za predaj zajatcov do otroctva, kňazov za neusporiadaný, prepychový a hriešny život a dvakrát musel z pražského stolca odísť, hoci popri inom založil slávny Břevnovský kláštor a pričinil sa o rozvoj slovanskej liturgie. Keď v Česku vyzabíjali celý jeho slavníkovský rod, predsavzal si, že domov sa už nevráti. Pôsobil v Uhorsku, kde pokrstil neskoršieho kráľa, svätého Štefana, v Ríme, v Poľsku i v Nemecku, kde sa tešil veľkej úcte a kde ho kráľ Boleslav Chrabrý po Vojtechovej mučeníckej smrti po misionárskom pôsobení medzi pohanmi v Prusku dal v Hniezdne pietne pochovať. Ani po smrti však nemal pokoj - český panovník Břetislav I. v Poľsku počas vojnovej výpravy Vojtechove telesné pozostatky ukoristil a vzal so sebou do Prahy, kde boli pochované v chráme svätého Víta.
Dlho sa však o ne viedli spory, najmä o pravosť lebiek pripisovaných svätému Vojtechovi. Jeho relikvie sú predmetom úcty nielen v Česku, ale i v zahraničí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári