Rozžiarené detské oči nedali dôvod pochybovať, že je víkendová akcia v areáli rušňového depa naslovovzatou parádou. Slnečné počasie znásobilo lákavosť ponúkaných atrakcií, ktoré si dosýta vychutnali tisíce malých i veľkých. Parná babička - mašinka Katka - si tak užila nádhernú oslavu svojich 125. narodenín, v ktorej bude pokračovať po celý rok.
KOŠICE. Životaschopná "stará dáma" dokázala, že i napriek svojmu pokročilému veku aj dnes má moc pritiahnuť množstvo nielen mužských pohľadov. Svoje symbolické prebudenie naznačila typickým hvizdom a na "prehliadkovom móle", ktoré predstavovala točňa v depe, sa predviedla ako nadaná modelka.
Rušňoparáda premenila rušne na modelky
Čoraz obľúbenejšie podujatie "Prebúdzanie Katky" si tento rok Košičania mali možnosť užiť už deviatykrát.
"Ďakujem všetkým zodpovedným, že túto našu prastarú babičku - lokomotívu Katku udržujú pri živote. Darí sa to vďaka ich nadšeniu a technickej erudovanosti. Tento technický unikát si to zaslúži," vyjadril sa primátor František Knapík (KDH), ktorý si váži, že spoločnosti Cargo Slovakia, Wagon Slovakia a Železničná spoločnosť Slovensko každoročne pripravujú túto akciu ako predzvesť nasledovných osláv Dňa mesta Košice.
"Chcel by som, aby aj v budúcnosti bolo toľko nadšencov, ktorí zabezpečia, aby Katka premávala stále, aby robila deťom radosť a vychovávala z nich ďalších nadšencov železníc," zaželal si šéf Železničnej spoločnosti Slovensko Milan Chúpek.
Po symbolickom prebudení Katky sa zvedaví prítomní dočkali v rámci Rušňoparády predstavenia rušňov na točni s nosnosťou 350 ton, na ktorú sa jednotlivé mašinky vybrali z jednotlivých kójí. Vďaka tejto technickej vymoženosti je možné pristaviť rušne na 22 koľají.
Ako prvá sa potlesku dočkala mašinka Magda, no predsa len zaslúžene väčší potlesk čakal populárnu Katku, najkrajšiu a najcennejšiu mašinku v depe, vyrobenú v roku 1884 v továrni Hagans v nemeckom Erfurte. Od 1. mája bude rovnako ako po iné roky opäť premávať Čermeľským údolím. Ako správna celebrita má svoj vlastný trinásťčlenný "štáb", milých pánov z Klubu priateľov parnej mašinky, ktorí sú pripravení položiť za ňu život.
Jeden nevedel, kam skôr šibnúť očkom
Okrem kráľovnej mašiniek však bolo pre prítomných pripravené veľké množstvo rôznorodých atrakcií. Jeden nevedel, kam skôr šibnúť očkom, a tak nebolo ničím výnimočným počuť z davu slová malých zatúlancov, telefonujúcich rodičom: "Mami, kde si? Ja som pri veľkom čiernom vlaku."
Odolať totiž ponuke stánkov so suvenírmi, rozvoniavajúcimi klobáskami či pirohmi bolo takmer nemožné. Do priestorov výstavy obrazov so železničnou tematikou od Emiliána Cvengroša zo Spišskej Novej Vsi a netradičných modelov rušňov od Jána Nováka sa takmer nedalo prebojovať. Pozornosti sa premiérovo tešila i kováčska dielňa, vystavené automobilové veterány a ako sympatická kulisa i prezentácia tokajských vín.
"Sme nadšení. Chodievame tu pomerne pravidelne a naši chlapci nás už začiatkom roka zvyknú otravovať, kedy bude konečne 'vláčikový' víkend. Ťahajú nás po areáli z jedného konca na druhý. S manželom nám už dochádza dych, no oni sú jednoznačne vo svojom živle, tak sa nedá nič robiť," smiala sa spokojne pani Mária z Kostolian nad Hornádom, ktorá sa s vyplazeným jazykom snažila ustrážiť svojich dvoch malých šarvancov. A že prídu aj na budúci rok, o tom sa vraj vonkoncom nedá pochybovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári