KOŠICE. Najvyšší súd koncom apríla zamietol dovolanie mesta Košice v súvislosti so sporom o 667 hektárov pozemkov, ktoré košický kataster vrátil v roku 2007 v rámci reštitúcií Sokoľanom.
Mesto príde aj o príjem 1,66 milióna eur (50 miliónov korún), ktoré mu na daniach odvádzali U. S. Steel a iné subjekty podnikajúce na spornom katastrálnom území. Opravný prostriedok proti uzneseniu, ktorým NS s konečnou platnosťou zastavil konanie, nie je prípustný.
V Sokoľanoch opečú býčka Starosta Sokolian Tomáš Suchý chystá oslavy. V obci s 1200 obyvateľmi vydajú pamätné mince, špeciálne chovaného býčka prídu opiecť kulinári z Maďarska.
„Dvanásť rokov sme bojovali o pozemky, ktoré nám bývalý režim ukradol. Treba to poriadne osláviť,“ teší sa starosta.
Sokoľany spolu s ďalšími 13 obcami prišli o pozemky začiatkom 80. rokov. Bývalý Krajský národný výbor (KNV) v Košiciach direktívne rozhodol o pričlenení 3500 hektárov, na ktorých stáli Východoslovenské železiarne, dnešné U. S. Steel, do katastra mesta.
Na vlastnú päsť Vývoj kauzy
1981 – KNV v Košiciach rozhodol o odčlenení 3500 hektárov pozemkov z katastrov 14 obcí okresu Košice – okolie
1997 – Sokoľany a 13 ďalších samospráv podali návrh na zmeny hraníc katastrálnych území
Jún 2007 – Správa katastra v Košiciach rozhodla o prinavrátení 667 hektárov pozemkov obci Sokoľany
november 2007 – Krajský súd v Košiciach po prerokovaní žaloby mesta v plnom rozsahu potvrdil rozhodnutie správy katastra
2008 – Najvyšší súd (NS) zamietol odvolanie mesta proti rozhodnutiu krajského súdu
2008 – mesto podalo dovolanie na NS
28. 4. 2009 – Sokoľany dostali rozhodnutie NS o zastavení konania
Obce sa od roku 1997 usilovali o návrat k historickým katastrom. Svoje práva si vydobyli jedine Sokoľany. Ostatné rezignovali.
„Keďže nám spoločný návrh obcí vrátili, podali sme vlastný. Dokázali sme, že o odčlenení pozemkov rozhodli štátne a stranícke orgány bez vedomia vlastníkov,“ hovorí starosta. Do potrebných dokladov obec investovala okolo pol milióna korún (zhruba 16,7 tisíca eur). Pri osemmiliónovom rozpočte (viac ako 265-tisíc eur) to nie je zanedbateľná suma.
„Bol to risk, ale boli sme presvedčení, že právo a spravodlivosť sú na našej strane. Oplatilo sa riskovať,“ spomína Suchý.
Starosta nepredpokladá, že by sa mesto vzdalo. Očakáva, že podá sťažnosť na Ústavný súd a v prípade neúspechu aj na Európsky súdny dvor v Luxemburgu. „Ešte som tam nebol. Rád do Luxemburgu zacestujem.“
Obec na dožitie Komunisti nechávali obec na dožitie. V Sokoľanoch platila 30 rokov stavebná uzávera. Životné prostredie v tesnej blízkosti železiarní sa rapídne zhoršilo, z rybníka sa stalo odkalisko, zo pstruhového potoka stoka. „My sme zo železiarní nemali žiaden úžitok. Skôr naopak. Desaťročia sa do obce neinvestovala ani koruna,“ hovorí starosta.
Vrátenie územia prinesie obci významný finančný efekt. Spoločnosť U. S. Steel, ktorá má na pozemkoch časť výrobných kapacít a ďalšie firmy ročne odvádzali mestu okolo 50 miliónov korún (1,66 milióna eur). Obec, ktorá má nižšie sadzby dane, ráta s príjmami vo výške približne 20 miliónov korún (približne 664-tisíc eur).
„Máme do čoho investovať. V obci nie je kanalizácia, potrebujeme rekonštrukciu kultúrneho domu, budeme môcť využívať peniaze z európskych fondov, môžeme rátať aj s úvermi. Z krásnej dedinky sa stala jedna diera. Konečne sa to zmení,“ teší sa starosta.
Mesto chystá sťažnosť Košice sa nevzdávajú. „Najvyšší súd zastavil konanie z procesných dôvodov, na ktoré má mesto odlišný právny názor,“ uviedol hovorca košického magistrátu Jaroslav Vrábeľ. Preto sa mesto rozhodlo podať ústavnú sťažnosť. Košice budú žiadať, aby Ústavný súd zrušil rozhodnutie Najvyššieho súdu.
Mesto je podľa Vrábľa pripravené rokovať so Sokoľanmi o obojstranne výhodnom riešení problému. Košická radnica navrhla Sokoľanom, aby sa za určitých „výhodných finančných podmienok“ stali v poradí 23. mestskou časťou.
Starosta to odmieta: „Chceme si sami hospodáriť. Ešte pred začiatkom sporu sme ponúkli mestu dohodu, podľa ktorej by pozemky ostali v jeho katastri a nám by z daní odvádzalo 40 percent. Z 50 miliónov korún teda mohlo mať aspoň 30 miliónov (asi 996-tisíc eur), teraz nemá nič.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári