KOŠICE. Na okolí tieto štatistiky dosahujú takmer 60 percent z 1 100 mŕtvych. Vyplýva to z výročnej správy košického regionálneho úradu. Po srdcových ochoreniach nasledujú nádory, choroby dýchacej a tráviacej sústavy a úrazy či otravy.
Operujú aj dvadsaťročných
Vysoký počet kardiovaskulárnych ochorení potvrdzuje vyťaženosť Východoslovenského ústavu srdcových a cievnych chorôb, a.s. Spadá pod neho viac ako 1,5 milióna obyvateľov z Košického a Prešovského kraja. Podľa generálneho riaditeľa zdravotníckeho strediska Františka Sabola počet výkonov na všetkých oddeleniach enormne stúpa.
Len vlani prešlo bránami ústavu viac ako 60-tisíc ľudí, väčšina z nich bola ošetrená ambulantne. "Minulý rok sme vykonali tisíc operácií srdca, 800 operácií ciev a viac ako 5-tisíc intervenčných diagnostických a terapeutických zákrokov."
Vek operovaných je rôzny. "Stretávame sa s extrémnou vecou. Veková škála operovaných je naozaj obrovská. Operovali sme a liečili dvadsať- až 25-ročných pacientov, raritou nie sú ani starší 80-roční dôchodcovia."
Vplyvy na ochorenie
Choroby srdca a ciev súvisia s genetickými danosťami človeka. Dôležitým faktorom je tiež životný štýl. Riziko srdcového infarktu sa zvyšuje pri vysokom krvnom tlaku, cukrovke a poruchách tukového metabolizmu (vysoká hladina cholesterolu).
Jednou z hlavných príčin týchto ochorení je obezita. Prednosta Centra preventívnej a športovej medicíny vo Fakultnej nemocnici L. Pasteura Košice Daniel Pella tvrdí, že hlavnými príčinami srdcovocievnych chorôb je nesprávna životospráva, ako nevyvážená strava a nechuť ľudí k pohybu.
Nielen životný štýl
Kardiovaskulárne ochorenia ako najčastejšia príčina úmrtí má na východe opodstatnenie tiež v minulosti. Podľa Sabola to zapríčinila dlhodobá absencia špecializovaného srdcového ústavu v regióne, takže len málo ľudí sa dostalo do poradovníka bratislavského a pražského ústavu. Zdravotná uvedomelosť v menších nemocniciach bola nižšia, lekári nemali možnosť vzdelávania v zahraničí. "V Košickom a Prešovskom kraji je tiež oproti ostatným častiam Slovenska horšia sociálna a ekonomická situácia, málokto venuje veľkú pozornosť starostlivosti o zdravie."
Čo robiť pre svoje srdce
jedzte všetko, ale v menších dávkach, najlepšie 5-krát denne
samotná diéta bez fyzickej aktivity nestačí
odporúča sa cvičenie 4 až 5 ráz týždenne po 30 až 40 minút
v strave nezabúdajte na zeleninu a ovocie
Údaje o úmrtiach v Košiciach z roku 2008
Kardiovaskulárne ochorenia 50,39 percenta
Nádory 23,86 percenta
Respiračná sústava 6,36 percenta
Tráviaca sústava 5,60 percenta
Externé príčiny 5,54 percenta
Iné 8,25 percenta
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári