análu, ľudia sú nespokojní a bezradní. Založili občiansku iniciatívu Občania bez vody a kanalizácie.
KOŠICE. Mesto Košice nedávno informovalo, že v oblasti pri Kostolianskej ceste bola dokončená zberná kanalizácia. Čitateľ, ktorý má mamu na blízkej ulici Chrastie, nás však upozornil na problém vedľajších ulíc.
S kýblom na radnicu
"Oblasť nie je odkanalizovaná. Mama vôbec nemá kanál ani vodu 56 rokov. Stavalo sa len na Kostolianskej," povedal. Absencia zberača mu spôsobuje nemalé problémy. Musí často vyprázdňovať žumpu, čo dnes nie je lacný špás. Niektorí nemajú ani to a znečisťujú pitnú vodu v okolitých studniach. Z vedľajšieho domu sa vraj pre takéto nepríjemnosti susedia dokonca odsťahovali. "Som už pripravený zobrať vedro sračiek a ísť s tým aj na magistrát," rozhorčoval sa.
Nevysporiadané pozemky
Podpredseda petičného výboru občanov a člen spomínanej iniciatívy Róbert Šalata potvrdil, že v priľahlých oblastiach kanalizácia stále nie je. Tvrdí, že ani Kostoliansku Východoslovenská vodárenská spoločnosť (VVS) neurobila celú.
"Kanalizačný zberač na Kostolianskej dokončili v decembri minulého roku. A to len na jej časti. Druhú časť, asi šestnásť domov a celú ulicu Chrastie, nerealizovali," uviedol. Ani obyvatelia časti, kde kanál je, ho využívať nemôžu. Stavba totiž nie je skolaudovaná. K tomu by museli byť pozemky, ktorými rúra vedie, majetkovo vysporiadané.
VVS: Vlastníci chcú ceny ako v Prahe
"Kanalizácia je vybudovaná, ale neslúži ľuďom," potvrdil generálny riaditeľ VVS Stanislav Hreha. "A ani tak skoro nebude, pretože majitelia pozemkov si myslia, že za vecné bremeno na pozemok môžu dostať toľko, ako v Prahe na Parížskej ulici." Do projektu už samotné vodárne investovali 20 miliónov korún. Z európskych fondov bolo na to vyčlenených 864 miliónov korún. Vodárne by boli radi, keby sa pomery usporiadali. "Všetci strácame nemalé finančné prostriedky na tomto projekte, nehovoriac o záväzkoch voči EU."
Šalata o nezhodách vie: "Časť pozemkov je nevysporiadaná. Niektorí vlastníci dodnes nesúhlasia s navrhnutou cenou." Podľa neho ide asi len o 200 metrov pozemkov, na ktorých vodárne budovali údajne bez súhlasu majiteľov. Projekt bol potom zmenený a so stavbou vošli do telesa cesty, z čoho zas neboli nadšení motoristi.
Kostoliansku neplánovali
Pôvodne mal však projekt riešiť kanalizačný zberač z Podhradovej, nie Kostolianskej a priľahlých miest, aj keď cez Kostoliansku vedie.
"Obyvatelia v tejto, predtým záhradkárskej oblasti dostali stavebné povolenie na výstavbu rodinných domov pod podmienkou, že si vybudujú žumpy, ktoré mali spĺňať všetky normy. To znamená, že nikdy neexistoval žiaden záväzok mesta ani VVS vybudovať kanalizáciu a ani ju nikto nemal v pláne," uviedol Hreha.
Šalata to odmieta: "V memorande Európskej únie, ktoré bolo podpísané na túto stavbu, boli zaviazaní realizovať okrem iného aj stavbu kanalizácie pre občanov Kostolianskej ulice."
Ďalšie priľahlé oblasti však podľa neho spomínané naozaj neboli.
Druhá etapa v nedohľadne
Petičiari v decembri 2008 zvolali zhromaždenie občanov, kde boli prítomní i vodári. Tí sa údajne chystajú pustiť do druhej etapy výstavby kanalizácie.
"Informovali nás, že druhá etapa sa bude týkať zbytku Kostolianskej a Chrastia, ale nevedeli termín," povedal Šalata.
Vodárne na to uviedli, že priľahlé ulice budú riešiť podľa svojich finančných možností. "Je možné na to získať aj financie z eurofondov, čo je zasa podmienené vkladom VVS (spracovavanie projektov, kofinancovanie)," zhodnotil Hreha.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári