v mestskom domove je siahodlhý poradovník, kým neziskovky zápasia s nedostatkom klientov. Opozícia už zákon napadla na Ústavnom súde.
KOŠICE. Penzista, ktorý chcel jeseň svojho života stráviť v domove dôchodcov, o to donedávna žiadal priamo konkrétne zariadenie. O prijatí rozhodoval jeho riaditeľ podľa zdravotného stavu potvrdeného lekárom.
Od januára to neplatí. "Žiadosti o posúdenie odkázanosti na sociálnu službu" sa podávajú na obecný či mestský úrad, kde už raz lekárom potvrdené zdravotné dôvody musí preskúmať i posudkový lekár. Následne úrad vypracuje ešte sociálny posudok, v Košiciach to robia sociálni pracovníci magistrátu. Obec či mesto až potom rozhodne o odkázanosti dedka alebo babky na sociálnu službu a vyberie mu konkrétny domov dôchodcov, ktorý sa po novom volá zariadenie pre seniorov.
Na Garbiarsku čakajú tri roky
Zákon mestu ukladá presný postup výberu. Najprv má hľadať vo vlastnom zariadení, v Košiciach je ním Domov dôchodcov na Garbiarskej.
"V mestskom zariadení pre seniorov na Garbiarskej ulici je kapacita 190 miest a v poradovníku evidujeme 388 záujemcov. Tí čakajú na prijatie priemerne od 1,5 roka do 3,5 roka," informoval Jaroslav Vrábeľ z komunikačného odboru košického magistrátu.
Ak sa mestu nepodarí dať starkého do tohto zariadenia, má podľa zákona osloviť iného verejného poskytovateľa sociálnych služieb, v našom prípade Košický samosprávny kraj.
Uvoľňuje sa Strážske, Trebišov a Rožňava
Samosprávny kraj je zriaďovateľom domovov v Košiciach na Skladnej, v Barci, ďalej v Trebišove, Strážskom a Rožňave s celkovou kapacitou 1 064 osôb. V decembri, keď ešte rozhodovali oni, mali asi 750 nevybavených žiadostí. Teraz sa i v zariadeniach kraja miesta postupne uvoľňujú.
"V súčasnosti u poskytovateľov v zriaďovateľskej pôsobnosti evidujeme voľné miesta v Strážskom, poradovník je ukončený v Trebišove a končí poradovník aj DD a DSS Rožňava," uviedla Jana Treščáková, vedúca referátu pre zariadenia z odboru sociálnych vecí Úradu KSK.
Súkromníci až posledná možnosť
Dôležitým je fakt, že ak žiadateľ súhlasí so zapísaním do poradovníka mestského domova, súkromný, resp. taký, ktorého zriaďovateľom nie je kraj alebo obec, sa na rad ani nedostane.
Mesto osloví napr. neziskovú organizáciu až keď dôchodcu neumiestni do spomenutých samosprávnych zariadení alebo nezapíše do poradovníka. Ak dôchodcu prijmú priamo, nedostanú naň príspevok od samosprávy. Na druhej strane, keby niekoho "súkromníkom" poslali, musia ho vziať, nemajú možnosť výberu klientov.
Mesto: Systém je objektívnejší
"Účelom zákona je využiť prioritne kapacity v zariadeniach verejných poskytovateľov, financovaných z rozpočtov samospráv," zhodnotil Vrábeľ. Mesto nový systém posudzovania považuje za "objektívnejší, odbornejší a komplexnejší". "Kladie tiež vyššie nároky na odborných pracovníkov, ktorí zabezpečujú činnosti súvisiace s procesom posudzovania občana."
Treščáková sa k novinkám vyjadrila opatrnejšie: "Či je nová úprava zákona lepšia, alebo horšia, ukáže prax
pri jeho realizácii."
Súkromníci a charita: Systém je zlý!
- Majiteľka nedávno otvoreného domova v Džungli systém nepovažuje za správny. "Každý klient by si mal mať možnosť vybrať, kam chce ísť. Veď pracoval dlhé roky. V žiadnom prípade by o tom nemali rozhodovať úradníci," myslí si Margita Szabová. Spomenutý proces posudzovania na meste vraj môže trvať aj štvrť roka. Jej neziskovka Vision nevie kvôli novým pravidlám obsadiť ani 20-miestnu kapacitu zariadenia. Zatiaľ v ňom našli útočisko desiati seniori, všetko samoplatcovia, ktorým samospráva neprispieva nič.
- S nedostatkom klientov zápasí i Arcidiecézna charita. "Za prvý štvrťrok minulého roka sme v štyroch domovoch sociálnych služieb a domovoch dôchodcov prijali 20 nových klientov. Dnes, napriek tomu, že nám klienti zomierajú, sme za prvé tri mesiace roku 2009 neprijali ani jedného," uviedol pre agentúru Sita riaditeľ Arcidiecéznej charity v Košiciach Cyril Korpesio. Niekoľko mimovládnych organizácií žiada dialóg s vládou aj ministerstvom práce, sociálnych vecí a rodiny.
ee
Pravicová opozícia: Protiústavné!
Situáciu nenechala bez povšimnutia parlamentná opozícia. Jej poslanci na Ústavnom súde napadli ustanovenia novely zákona pre rozpor s ústavou, lebo "rušia právo fyzických osôb na výber sociálneho zariadenia a formy poskytovania sociálnej služby", zvýhodňujú verejných poskytovateľov a diskriminujú súkromných.
ee
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári