DARGOV. Viac ako 22-tisíc sovietskych vojakov padlo na prelome rokov 1944 – 1945 v bojoch o Dargovský priesmyk. Približne rovnaký počet návštevníkov si v sobotu pri obci Dargov (okres Trebišov) pozrel rekonštrukciu krvavej bitky.
Na život a na smrť
Bitku priblížili východniarom členovia šestnástich klubov vojenskej histórie zo Slovenska, z Česka, Maďarska a Poľska. Na oboch stranách bojovalo viac ako 160 mužov v uniformách, ďalších 30 obsluhovalo bojovú techniku, vyše 70 dobrovoľníkov zabezpečovalo priestor.
Obdiv i rešpekt vzbudzoval nemecký tank Tiger 1, ktorý prvýkrát účinkoval na Slovensku, ruský tank T-34, motorová stíhačka Jak-52, polopásové vozidlo Hackel, protitankové a protiletecké delá.
Atmosféru bitky na život a na smrť dotváralo množstvo pyrotechniky či dobové ručné zbrane a uniformy účinkujúcich, či vojenský lazaret, kde ošetrovali „zranených“.
Bitka o Dargov nadviazala na vlaňajšiu ukážku bojov pri obci Bačkov, ktorá bola súčasťou vojenskej operácie o Dargovský priesmyk.
Občianske združenia Cassovia Corps a Retro Air Košice pripravujú na budúci rok rekonštrukciu dobytia priesmyku. „Sovietskej armáde sa podarilo definitívne prelomiť nemeckú obranu v januári 1945. Rekonštrukcia by mala byť čo najvernejšia. O priesmyk budeme bojovať v rovnakých podmienkach,“ priblížil plány Miroslav Virág, predseda občianskeho združenia Cassovia Corps, autor myšlienky priblížiť pamätnú bitku súčasníkom.
Munícia je tam dodnes
Obec Dargov bola podľa historikov jednou z posledných bášt nemeckej armády na východnom Slovensku. Obrannú líniu sa podarilo oslobodzujúcim vojskám prelomiť až po siedmich týždňoch zúrivého odporu.
„Tak ako Dukliansky priesmyk bol bránou slobody na územie Československa, Dargovský priesmyk bol kľúčom k oslobodeniu Košíc a miest a dedín na východe republiky,“ vysvetľuje Michal Jakubec, moderátor bojovej ukážky, tajomník Oblastného výboru Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov.
Operácia si vyžiadala aj množstvo obetí z radov obyvateľov. Obec Dargov Nemci vypálili, obrovské množstvo munície, ktoré bojujúce strany po sebe v okolí zanechali, ešte aj po prechode frontu usmrtilo desiatky civilistov. A pyrotechnici majú na Dargove prácu dodnes.
„V Dargove niet azda rodiny, ktorá by nestratila aspoň jedného člena. Aj ich pamiatku si chceme touto rekonštrukciou pripomenúť,“ povedal Virág.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári