KOŠICE. Košická mestská časť Dargovských hrdinov známa ako Furča môže zabudnúť na 70 miliónov korún (2,3 milióna eur), ktoré stavebnej firme Kame Slovakia Group pred šiestimi rokmi za nevykonané práce vyplatil starosta Ladislav Lumtzer. Súdny spor o ich vrátenie skončil bez rozsudku, keď spoločnosť riadená podnikateľom Marošom Merjavým zanikla.
Furča si na výstavbu nájomných bytov vybavila v roku 2002 dotáciu ministerstva výstavby a úver Štátneho fondu rozvoja bývania. Peniaze, ktoré zmizli v Kame, musí mestská časť obom inštitúciám splácať. Dostať ich späť od firmy mala žaloba podaná ešte v roku 2004.
Firma bez majetku
Okresný súd Košice II však konanie po jednom pojednávaní zastavil. "Dôvodom bol výmaz Kame z obchodného registra. Tento subjekt stratil procesnú spôsobilosť," povedala hovorkyňa košických súdov Marcela Gálová.
Pred výmazom Kame Krajský súd v Košiciach rozhodol o jej zrušení. Podľa všetkého tak urobil na návrh Merjavého po tom, čo si firma nesplnila povinnosť uložiť do zbierky listín účtovnú uzávierku za posledné dva roky.
Je to jeden z dôvodov, keď súdy zo zákona musia rozhodnúť o zrušení spoločnosti. Gálová tiež potvrdila, že Kame bola zrušená bez likvidácie, lebo ešte v roku 2007 súd zamietol návrh na jej konkurz pre nedostatok majetku.
Nezákonný poplatok
Po žalobe Furče mal Merjavý dosť času zbaviť sa firmy. Umožnil mu to okresný súd, ktorý spor dvakrát zastavil, lebo mestská časť nezaplatila súdny poplatok vo výške 600-tisíc korún. Krajský súd neskôr rozhodol, že samospráva je od poplatku oslobodená, keďže konanie spĺňa zákonnú podmienku verejného záujmu.
Okresný súd sa začal vecou znova zaoberať takmer rok po tomto rozhodnutí v novembri 2006. Vydal platobný rozkaz, teda zjednodušené rozhodnutie v skrátenom konaní, podľa ktorého mala Kame zaplatiť mestskej časti 70 miliónov a úroky.
Odpor bez odôvodnenia
Právnik firmy však napadol platobný rozkaz odporom. Súd mu vyhovel, rozkaz zrušil a nariadil pojednávanie. Kauzu však stihol pojednávať len raz, lebo Kame prestala existovať. Právny zástupca Furče Dušan Pavčík je presvedčený, že súd mal odpor zamietnuť.
"Súdy najprv skoro dva roky procesne celú vec nezákonne predlžovali uložením povinnosti zaplatiť súdny poplatok a potom podľa môjho názoru opäť v rozpore so zákonom zrušili platobný rozkaz len na základe formálneho odporu, ktorý nebol vôbec odôvodnený alebo podložený písomnými dôkazmi," povedal.
Lumtzer a Merjavý sú dnes za podvod so štátnymi financiami vo väzení. V trestnom procese s nimi si nárok na náhradu škody uplatnili aj ministerstvo výstavby a Štátny fond rozvoja bývania. Špeciálny súd ich však odkázal na civilné súdne konanie.
Zaplatí len Furča
Žalobu na Merjavého alebo Lumtzera sa však podať nechystajú. "Zmluvu o poskytnutí úveru sme uzavreli s klientom, ktorým bola mestská časť a nie fyzické osoby Lumtzer a Merjavý," odpísal František Chamula zo Štátneho fondu rozvoja bývania.
Dotáciu ministerstva výstavby vymáha od Furče cez exekútora Správa finančnej kontroly v Košiciach. "Dlžníkom vo vzťahu k správe je len mestská časť ako príjemca dotácie, ktorá neoprávnene použila prostriedky štátneho rozpočtu," uviedol zástupca riaditeľa Ladislav Gaura.
Dotácia s penále a úver predstavujú sumu skoro 2,6 milióna eur (vyše 78 miliónov korún). Furča ju bude splácať štrnásť rokov, ročne cez 203-tisíc eur (vyše 6 miliónov korún).
Menej pre občanov
Pocítia to obyvatelia mestskej časti. "Záväzky znamenajú značne zníženú možnosť investovať do budovania ihrísk, parkovísk, chodníkov a iného skvalitňovania životného prostredia pre občanov," priznáva starostka Monika Smolková.
Pre krízu mesto Košice prerozdeľuje mestským častiam menej z podielových daní. Rozhodlo o tom mestské zastupiteľstvo. Poslanec Oskar Ivanko žiadal, aby Furča pre svoje dlhy dostala výnimku z tohto opatrenia. Jeho návrh neprešiel. Na splátky tak dá mestská časť skoro tridsať percent všetkých svojich príjmov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári