Kým prví sa zaoberajú prevenciou a zásobami vakcín či rúšok, druhí poukazujú na dlhodobé porušovanie pravidiel slovenského pravopisu. A nielen to, rozhodli sa ho dokonca trestať.
Spolu s poznatkami o novom type smrtiacej chrípky sa Slováci dozvedeli aj to, že sa dlhé roky vyjadrovali nespisovne. Žiadny prasačí mor či najnovšie prasačia chrípka. Hoci im to trhá uši, správne sa prídavné meno prasačí má písať aj vyslovovať s obyčajným "es", teda bez mäkčeňa. To ale nie je všetko. Ochranovia čistoty slovenského jazyka prišli s pripomienkou, že analogicky sa musia "tvrdo" vyslovovať aj ďalšie prídavné mená, viažuce sa k zvieracej ríši.
"Kým doteraz sme mlčali a pŕznenie bernolákovskej slovenčiny tolerovali, už nebudeme," znela prvá veta predsedu Úradu na ochranu čistoty slovenského jazyka (ÚOČSJ) doc. PhDr. Ľudovíta Šťúra, CSc. Odznela na včerajšej tlačovej besede v sídle úradu, kde oznámil výsledky akcie. "Všetci naši predkovia, vrátane Cyrila a Metoda, sa musia v hrobe obracať, keď počujú, ako sa slovenčina hlavne v ostatných rokoch spotvorila. A to nielen v rádiách, kde už pomaly niet vety, v ktorej by rýchlokvasení moderátori neurobili chybu, ale tento trend začína napádať aj verejnosť. Preto sme sa rozhodli zasiahnuť."
Ako Ľ. Šťúr informoval, od pondelka do stredy vykonali kontrolu všade tam, kde predpokladali komolenie slovenčiny. Zistili, že okrem prasačej chrípky sa chybne používa mäkčeň aj v ďalších zvieracích spojeniach. Namiesto slepačej polievky sa má správne vyslovovať slepacia, namiesto zákusku srnčí jazyk má byť srncí a jazväčia masť má byť jazväcia. Morčacie prsia, husacia pečeň a kuracia polievka sa nazývajú správne, no rovnako tvrdo sa má vyslovovať aj ochorenie pery ako zajací pysk, pochúťka ovcí syr či usilovná mravencia práca. Ani výraz diviačí zub nie je správny. Má to byť diviací zub, kvet vlčí mak má byť vlcí mak a lastovičie hniezdo sa má písať ak lastovicie. "A tých gramaticky chybných výrazov je oveľa viac," pokračoval Ľ. Štúr. "Vtáčia chrípka, vrabčie hniezdo, líščia nora. Všetky tieto prídavné mená sa musia písať bez mäkčeňa."
Okrem týchto prehreškov informoval predseda ÚOČSJ aj o pokutách, ktoré rozdávali všade tam, kde na porušovanie pravidiel slovenského pravpisu naďabili. V médiách, obchodoch s potravinami, v lekárňach, reštauráciách aj v kaviarňach, kde majú v ponuke zákusky. Neobišli ani školy, kde sa učebnice nesprávnymi výrazmi len tak hemžili. Podľa počtu porušení potom rozdávali pokuty. "Najnižšia bola tisíc a najvyššia 10 tisíc euro. Niekde zaplatili bez reptania, inde až po hrozbe kontrolou z ministerstva kultúry. Spolu sa nám podarilo zinkasovať do štátnej kassy 456 tisíc eur," prezradil Ľ. Šťúr.
Na záver tlačovky predseda ÚOČSJ dodal, že od pondelka budú sledovať, ako sa vyjadrujú ľudia na ulici. Ak začujú, že sa niekto bojí prasačej chrípky, zháňa jazvečiu masť alebo chce uvariť slepačiu polievku, pokuta ho neminie. Jednorazový prehrešok stojí 100 eur, opakovaný viac...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári