Na kedysi nie príliš populárne "manévre" však nebudú pozývaní iba muži, ktorí absolvovali základnú vojenskú službu, ale postupne aj mladšie ročníky, ktoré unifomu na sebe nikdy nemali.
K rozhodnutiu precvičovať svoje vojenské zálohy sa rezort ministerstva obrany rozhodol po zistení, že stavy profesionálnych vojakov sa znižujú a klesá aj záujem nováčikov o vstup do armády. Keďže v rámci plnenia úloh NATO Slovensko musí udržiavať svoju obranyschopnosť na požadovanej úrovni, neostávalo nič iné, iba sa vrátiť ku kedysi osvedčeným manévrom. Na tie bol kedysi v pravidelných intervaloch 10 až 15 rokov povolaný každý vojak v zálohe, aby si zopakoval svoje bojové skúsenosti.
"Samozrejme, rátame s tým, že časti verejnosti sa náš staronový projekt nebude páčiť," pripustil vrchný veliteľ Košických ozbrojených síl plk. Ivan Guma. "Spomienky na bývalé vojenské manévre, keď sme rodinám brali otcov a neraz už aj dedov, sú ešte príliš čerstvé. No služba je služba a rozkaz je rozkaz. Keď raz muži vernosť republike prisahali, nemôžu cúvnuť. Aj keď došlo k zmene režimu a bývalý nepriateľ je náš spojenec. To však nič nemení na potrebe ovládať zbrane, taktiku aj vojenské návyky."
Ako sme sa od plk. Gumu dozvedeli, každý "turnus" bude trvať jeden mesiac a "záložáci" ho strávia v Malinovského kasárňach. Vojaci bývajú v izbách po 10 až 20, teda ako v časoch, keď vykonávali základnú vojenskú službu. "Ani denný režim sa veľmi líšiť nebude. Budíček o šiestej, potom rozcvička, hygiena, rajóny atď. Počas dňa rozdelenie podľa špecializácií. Iný výcvik absolvujú tankisti, iní ženisti či výsadkári. Spoločná bude akurát poradová príprava, teda pochodovanie po ´buzerplaci´ a rôzne cvičenia v teréne. Stravu majú záložáci zabezpečenú trikrát denne a ak sú hladní, k dispozícii majú bufet so širokým sortimentom konzerv. Večierka je o 22. hodine."
Na 1. mája dostalo povolávací rozkaz 495 Košičanov, narodených v rokoch 1949 až 1954. Napočudovanie, až na jedného prišli do kasární všetci. Absentéra chytili na Ukrajine, kde vraj požiadal o azyl. "Ostatní zatiaľ berú manévre s humorom," tvrdí plk. Guma. "Vravia, že si konečne oddýchnu od rodín, manželiek, mileniek i od šéfov. Denný režim zvládajú celkom dobre. Menšie problémy majú iba s pohybom, keďže mnohí majú nadváhu a rôzne iné zdravotné problémy. Jediné, čo im vadí, je zákaz konzumácie alkoholu. Vedie rezortu sa však pohráva s myšlienkou, dovoliť každému aspoň jedno pivo alebo poldeci denne. Po obede alebo večeri. Ja si myslím, že by to určite prispelo k stmeleniu kolektívu..."
Mimochodom, projekt precvičenia záloh by nebol možný, ak by ho NATO finančne nepodporilo. Väčšina "záložákov" je totiž zamestnaná a v čase manévrov čerpá neplatené voľno. Armáda prepláca každému vojakovi jeho civilný plat v plnej výške. Navyše dostáva žold podľa hodnosti. Obyčajní vojaci 10 euro na deň, slobodníci 150, deiatnici 200 a každá hodnosť o 50 eur na deň viac.
Ako sme už v úvode spomenuli, tento mesiac svoje vojenské znalosti oprašujú ročníky 1949 až 1954. Na jún môžu očakávať povolávací rozkaz Košičania, narodení v rokoch 1955 až 1960. A potom ďalší - mladší.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári