Patrí k pohyblivým sviatkom, keďže je odvodený od termínu Veľkej noci - pripadá na 40. deň po nedeli Vzkriesenia. Tento sviatok zároveň otvára obdobie známe ako svätodušný kruh - 10 dní po Nanebovstúpení nasleduje sviatok zoslania Ducha svätého (31. 5.) a toto významné obdobie završuje sviatok Svätej Trojice (7. 6.).
Počas dnešného sviatku sa kresťania zhromažďujú na bohoslužbách, počas ktorých si pripomínajú zavŕšenie Kristovho diela na Zemi a jeho návrat k svojmu nebeskému Otcovi, pred ktorým však svojim učeníkom prisľúbil zoslanie svätého Ducha. V chrámoch je oltárne rúcho tradičnej bielej farby. Udalosť vstúpenia Krista na nebo je zaznačené v evanjeliách Novej zmluvy.
Symbol pálenia peňazí
Vo viacerých regiónoch Slovenska dodnes pretrváva obyčaj zakladania ohňov. Vatrám ľudia hovoria i pálenie peňazí a majú symbolicky naznačovať, že život, obeť a utrpenie Ježiša Krista, odchádzajúceho do nebies, boli nad všetky platidlá a iné poklady. Mnohí ľudia sú presvedčení, že ak dnes ráno uzrú oheň, ktorý zdanlivo nikto nezaložil, dočkajú sa odmeny.
Napriek tomu, že dnešok je pohyblivým sviatkom, roľníci od neho, ako dokumentujú pranostiky, oddávna odvodzujú viaceré prognózy. I keď býva májová vlaha vysoko cenená, gazdovia sa vždy báli prudkých jarných búrok, neskorých ničivých mrazov, extrémnych dažďov, ľadovcov, krupobití a často i veľmi výdatných jarných povodní.
Dážď v tento sviatok neraz otvára rizikové búrkové obdobie, keď dedovia odkazujú: Ak prší na Vstúpenie, prší aj na Turíce. Dodnes platí: Aj malý dážď na Vstúpenie škodí senu. Vítali pekné počasie, pretože: Jasný deň na Vstúpenie - vinára potešenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári