KOŠICE. Cieľom výstavy je prezentovať laickej a odbornej verejnosti osemdesiatročnú históriu najstaršieho a najvýznamnejšieho elektronického média maďarskej menšiny na Slovensku.
O jej vznik sa okrem STM pričinili Múzeum kultúry Maďarov na Slovensku, Slovenský rozhlas - Rádio Patria a Občianske združenie Tradície a hodnoty.
"Prvé maďarské vysielanie Československého rozhlasu sa prvýkrát ozvalo 16. decembra 1928 z Košíc. Pri vizuálne náročnej prezentácii výstavy, ktorá ponúka 23 kusov výstavných panelov, sú prezentované aj archívne materiály a exponáty, ako historické rádioprijímače, magnetofóny, nahrávacie zariadenia, mikrofóny a podobne," informovala Jana Žakarovská Ďuricová zo STM.
Súčasťou výstavy je aj dokumentárny film
Vo forme interaktívnej prezentácie sú dostupné aj najvýznamnejšie digitalizované audionahrávky a archívne videodokumenty maďarského vysielania Slovenského rozhlasu. Zvukové dokumenty sú napríklad prezentované pomocou počítačovej techniky a dotykovej PC obrazovky, ktoré sú umiestnené v "rozhlasovom štúdiu". Súčasťou výstavy je tiež prezentácia 30-minútového dokumentárneho filmu: Osemdesiat rokov maďarského vysielania v réžii Štúdia Bodva z Moldavy nad Bodvou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári