KOŠICE. Neoficiálne sa už začala. Niektoré kukly sú už prázdne a prvých nedočkavcov možno vidieť poletovať medzi rastlinami. Modré, okaté či vidlochvosté sa už zoznamujú s novým prostredím, ostatným sa ešte zo zámotkov veľmi nechce. Najväčšia zásielka kukiel však príde dnes. Ďalšie o niečo neskôr, aby celý mesiac bolo čo obdivovať.
"Zmenou oproti vlaňajšku je, že sme objednali viac denných a menej nočných motýľov, ktoré počas prehliadok záhrady zväčša spali a ukrývali sa pred zrakmi návštevníkov medzi rastlinami. Novinkou bude aj priamy vstup do skleníka bez toho, aby záujemci museli prechádzať všetkými priestormi," uviedol riaditeľ Sergej Mochnacký.
Boli sme sa pozrieť aj pri postieľkach z polystyrénu, kde sú motýlie bábätká prilepené. Našu pozornosť najviac pútali najväčšie kukly. Tušili sme, že sú v nich ukryté najväčšie a možno aj najvzácnejšie gigantické motýle Atacus Atlas s rozpätím krídiel cca 28 cm. Vlani ich bolo päť a vyleteli iba dva. Teraz ich je až päťdesiat. Aj málo ich vie narobiť riadny prievan. Ale až po zotmení.
Celá plejáda krásavcov
Všetkých motýľov bude asi 1 500. Uvidíme približne 80 druhov zo všetkých kútov tropických oblastí na celej zemeguli. Aj keď skleníkové podmienky trochu pripomínajú ich domov, počas dňa kukly sprchujú vodou.
Vlani si pozrelo výstavu motýľov 20-tisíc návštevníkov. Padol tým rekord. Ani za celý rok nepríde do Botanickej záhrady toľko ľudí, ako prišlo počas mesiaca. Sprístupnená bude každý deň až do 17. hodiny.
"Priestory nie sú prispôsobené veľkému počtu ľudí naraz, preto by návštevníci prichádzať len počas víkendov. Vyhnú sa zbytočnému čakaniu a návalom. Problémy sú potom aj s parkovaním," povedal nám vedúci oddelenia tropickej a subtropickej flóry Peter Fridman.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári