Premiéra tejto lyrickej opery je naplánovaná na budúci piatok o 19. hodine.
Lyrické scény, v ktorých zapôsobí nielen romantika 19.storočia v cárskom Rusku s plesmi, súbojom, aristokraciou, známymi áriami s citovým nábojom, ale najmä charaktery hlavných postáv Tatiany a Onegina, ich nenaplnených túžob a zranených duší. Toto všetko čaká divákov v historickej budove ŠD. Uvidia najhranejšie dielo autora v realizácii s dirigentom Dušanom Štefánkom, estónskou režisérkou Oľgou Kapaninou i návrhárom kostýmov Andrejom Suchanovom. Výnimočný zážitok sľubujú aj mladí interpreti na scéne: Marek Gurbaľ, Tatiana Paľovčíková, Peter Berger, Jaroslav Dvorský, Ondrej Mráz, József Havasi, Viera Hronská a ďalší. Predstavenie sa odohrá v ruskom jazyku so slovenskými titulkami.
"Onegin je postava, ktorá dominuje vo filozofickom zmysle. On zabil Lenského, ale v skutočnosti nie je vrahom, ale pôvodcom konfliktov, ktoré v opere nasledujú. Onegin vo svojom živote už nikdy nemohol nájsť šťastie, aj posledný obraz opery bol vlastne jeho poslednou nádejou, že u Taťjany nájde šťastie. Bol tak blízko, šťastie mal na dosah... No navždy mu zostalo osamotenie. A to je téma, ktorá by mohla osloviť aj dnešného diváka. Veď každému je blízka téma samoty v jeho srdci," myslí si režisérka O. Kapanina.
Čajkovskij zanechal pomerne presné inštrukcie o svojich predstavách na scénu, hercov, kostýmy. "Povedal, že ´musia zodpovedať tej dobe, v ktorej sa dej opery odohráva´. Preto som sa v spolupráci s režisérkou zahĺbil do práce na dobových kostýmoch. K tomu som si musel preštudovať mnoho literatúry, pozrieť veľa naštudovaní doma i v zahraničí a konečne som si vytvoril názor, ako budem tvoriť, resp. spoluvytvárať osobnosť jednotlivých postáv," tvrdí návrhár kostýmov A. Suchanov. Pri "obliekaní" jednotlivých postáv vnímal a zvýrazňoval nielen niektoré ich vlastnosti, ale aj osud, aký ich čaká.
Keď D. Štefánek pred 25 rokmi naštudoval v Košiciach operu Eugen Onegin, bolo to jeho prvé samostatné naštudovanie a diplomové predstavenie absolventa VŠMU. Predtým v Košiciach pripravili dva balety a operu Traviata, na základe čoho bol prijatý už počas štúdia do košického operného súboru ako dirigent. Odvtedy naštudoval vyše 50 opier. Zmenil sa jeho pohľad na slávne Čajkovského dielo a jeho interpretáciu? "Na začiatku mojej umeleckej práce som neustále čítal a študoval Čajkovského partitúru a skúmal autorove zámery. Bol som ešte mladý a nekompromisný," vraví D. Štefánek. "Zo sólistov sa vtedy vyznamenali speváci Štefan Margita ako Lenský a Oľga Orolínová ako Taťjana. A dnes? Orchester je výrazne omladený a možno hovoriť o celkom iných kvalitách. Obnovený je nástrojový park, zlepšilo sa ladenie dychárov a kvalita tónu sláčikových nástrojov, celkový zvuk orchestra."
V spolupráci so ŠD ponúkame súťaž o dve vstupenky na operu. Eugen Onegin. Na lístky s kupónom čakáme do štvrtka do 10. hodiny. Na druhý deň zverejníme meno výhercu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári