Pre návštevníkov vznikne jedinečná možnosť uvidieť nádherné motýle, ktoré sú súčasťou tropických biotopov a dozvedieť sa zaujímavosti o ich živote. Druhová pestrosť a rozmanitosť motýľov a tropických rastlín je zárukou, že po zhliadnutí výstavy u každého zanechá neopakovateľný zážitok.
"K videniu bude približne 1500 motýľov z asi 80 druhov," informoval nás vedúci oddelenia tropickej a subtropickej flóry Peter Fridman. "Niektoré druhy budú zastúpené početnejšie, napr. Attacus atlas (50 ks), Caligo idomeneus (100 ks), Morpho peleides (100 ks). Ide o druhy, ktoré boli spoľahlivé na minuloročnej výstave a sú overené. Ďalej sme sa zamerali pri objednávaní na veľkú pestrosť a rozmanitosť, preto niektoré druhy budú zastúpené len jednotlivo alebo len pár kuklami."
Vystavené motýle pochádzajú z tropických oblastí celého sveta. Ktoré z nich sú najvzácnejšie? "Pre našinca sú všetky tropické motýle vzácne, lebo v našich podmienkach sa nevyskytujú. Na výstave nebudú chránené druhy CITES. Všetky motýle pochádzajú z umelého chovu, nie z voľnej prírody. Samozrejme, zamerali sme sa na pestrofarebné motýle, na motýle zaujímavé veľkosťou, tvarom a tie, ktoré sa rady ukazujú, teda rady lietajú. Pre nás najvzácnejšie sú práve tie, ktoré sme objednali vo väčších množstvách. Najväčší z motýľov Attacus atlas, ďalej Morpho peleides, Caligo idomeneus, Danaus sťahovavý, Graphium sarpedon, Heliconius doris, Hypolimnas bolina, Salamis parhassus a iné."
Spomínaný Attacus atlas má rozpätie krídel až 25 cm. Po vyliahnutí z kuklý dospelý jedinec neprijíma potravu. Jeho nevýhodou je, že je to nočný motýľ, ktorý cez deň odpočíva schovaný na rastlinách a je aktívny až v noci. "Niektoré z húseníc tropických motýľov sa živia požieraním jedovatých rastlín, ktorých jedovaté látky prechádzajú do ich tiel a stávajú sa pre predátorov nepoživateľnými," pridal jednu zo zaujímavostí P. Fridman.
Motýle sa nakupujú vo vývojovom štádiu kukly. Sú takto menej zraniteľné, dá sa s nimi ľahko manipulovať a bezpečne prepravovať. Kukly sa prilepia špeciálnym lepidlom do škatúľ, v ktorých sa liahnu a vylietavajú priamo do priestoru expozičného skleníka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári