Korzár logo Korzár Košice

Partia chlapcov v alkoholovom opojení sa fotila, ako heiluje pred školou

Košičania prechádzajúci v sobotu popoludní centrom Košíc určite spozorneli. Húfy štátnych či mestských policajtov, ale aj špeciálne jednotky či jazdná polícia signalizovali, že sa v meste niečo deje.

Aj táto fotka usvedčila partiu košických mladíkov "heilujúcich" pred školou.Aj táto fotka usvedčila partiu košických mladíkov "heilujúcich" pred školou. (Zdroj: Archív KR PZ Košice)

V uliciach Košíc sa konal Pochod proti kapitalizmu, globalizácii a za sociálne istoty. Pozornosť polície naň bola upriamená preto, lebo túto akciu organizovali skupiny slovenských nacionalistov. Tých je čoraz viac aj v našom meste. O tom, kde je hranica medzi ich legálnymi a nelegálnymi aktivitami, ale aj o tom, ako sa polícia pokúša zamedziť propagácii pravicového extrémizmu a rasovo motivovaným fyzickým útokom, sme sa pozhovárali s vedúcim Oddelenia extrémizmu a mládeže KR PZ Košice.

Pochod podobný tomu košickému sa tento rok konal aj v Bratislave. Nacionalisti sa zrejme rozhodli viac zviditeľniť. V hlavnom meste sa to nezaobišlo bez zákroku polície. V Nitre nebol podobný pochod schválený, a preto ho s najväčšou pravdepodobnosťou posunuli do Košíc. "Zákon č. 84/1990 Zb. o zhromažďovacom práve umožňuje organizovať podobné akcie. Takúto akciu môže prísť nahlásiť akákoľvek súkromná osoba. Máme tu slobodu prejavu," hovorí vedúci oddelenia. Nepriamo tak odpovedal na otázku desiatok ľudí z ulice, ktorí nedokázali pochopiť, že sa také voľačo vôbec môže uskutočniť.

Za každé zhromaždenie zodpovedá zvolávateľ s organizátorom a organizátorskou službou. Kompetentým vo veciach zhromažďovania je v prvom rade obec alebo mesto. "Mestská polícia alebo poverený pracovník mesta na mieste konania zhromaždenia dbá na verejný poriadok, čistotu, prípadne či nie je porušovaný zákon - v tomto prípade či nejde o propagáciu pravicového extrémizmu. Štátna polícia plní úlohy na obnovenie verejného poriadku na žiadosť zástupcu obce alebo mestskej polície a v prípade zistenia páchania trestnej činnosti alebo priestupku zisťuje ich páchateľa (-ov) v súlade so zákonom."

Polícia, samozrejme, o skupinách i jednotlivoch, ktorí pochod organizovali, vedela. Z toho dôvodu sa na nich aj patrične pripravila. Niekomu sa možno zdá, že tých policajtov na Hlavnej bolo predsa len trocha veľa. Lepšie je však takýto pochod počtom poriadkových síl "preceniť", ako podceniť... "Otázkou je, čo je veľa a čo málo," potvrdzuje vedúci oddelenia. "Nasadené boli dostatočné sily a prostriedky. O počte policajtov by si spravil každý úsudok v prípade potreby vykonať služobný zákrok. Bolo by to na dlhšiu diskusiu."

Aj kvôli mimoriadnemu dohľadu polície sa akcia zaobišla bez akýchkoľvek konfliktov či nemiestnych gest. Napriek tomu však prejavy vystupujúcich predstaviteľov organizácií, ktoré sa na pochode zúčastnili, pobúrili mnohých okoloidúcich občanov. Mnoho ich myšlienok hraničilo s navádzaním k rasovej neznášanlivosti. Všetko to však bolo pekne zaobalené, nejednoznačné a mierne. "O týchto skupinách je známe, že svoje prejavy pripravujú s právnikom, ktorý ich na zhromaždeniach sprevádza. Vedia teda presne, čo môžu a čo nemôžu povedať. Aj vďaka policajnej sile na mieste sa akcia zaobišla bez incidentov. Z obsahu prejavov nebolo preukázané páchanie trestnej činnosti alebo priestupkov. Polemika je namieste iba v rovine morálnej."

Prvým rasovo motivovaným trestným činom na Slovensku bol útok na Anastáziu Balážovú z roku 1999. "Bolo to v Žiline. Páchatelia vtrhli do jej domu s bejzbalovými pálkami a usmrtili ju. To bol akýsi prelom. Po tomto prípade sa od roku 2000 polícia začala vážne zaujímať o prejavy pravicového extrémizmu." V Košiciach sa tejto problematike v súčasnosti venujú policajti Oddelenia extrémizmu a mládeže KR PZ Košice, ktoré vzniklo 1. mája 2008.

Polícia sa netají tým, že skupiny inklinujúce k pravicovému extrémizmu monitoruje. "Áno, monitorujeme aktivity extrémistov. Pravicových, ľavicových a aj náboženských." Niekedy je ťažké odhaliť, či šlo skutočne o rasovo motivovaný trestný čin. Nie každý konflikt, v ktorom figuruje človek inej rasy, musí byť o tom istom. "Niekedy vznikne bitka medzi príslušníkmi rôznych rás alebo národností len kvôli bežnej hádke alebo iným bežným okolnostiam. Iné je, keď do rómskej osady vtrhne partia mladíkov, vykrikujúcich fašistické heslá. Ku každému prípadu preto pristupujeme individuálne, zisťujeme informácie o osobe páchateľa, či napríklad patrí k nejakej nám známej nacionalistickej extrémistickej skupine."

Reakcie zatknutých páchateľov trestných činov s náznakom motívu rasovej neznášanlivosti sa rôznia. Niektorí sa vykrúcajú a vymýšľajú výhovorky, nechcú priznať, že trestný čin spáchali s rasovým motívom. "Sú však aj takí, ktorí sa tým netaja a dokonca sa chvália. Často sú hrdí na to, čo spravili. Získavajú si totiž medzi členmi ich skupiny rešpekt, meno, prestíž. Idú pri tom vzorom mladším členom - samozrejme nagatívnym."

Číselne vyjadriť počet skupín, propagujúcich pravicový extrémizmus v našom meste, polícia nedokáže. V poslednom období však zaznamenali jednoznačný vzostup ich aktivít. "Skupinky chlapcov, ktorým sa páči nacistická ideológia, sa nájdu prakticky na každom sídlisku." Nemusia však patriť do nejakých organizovaných ultrapravicových zoskúpení. Existujú však aj také. Často dokonca fungujú na báze medzinárodnej spolupráce. Prívržencami nacionalizmu sú väčšinou mladšie vekové skupiny. "Napríklad medzi košickými futbalovými ´ultras´, ktorí sú tiež odnožou nacionalistických skupín, možno nájsť aj maloletých vo veku od 11 do 13 rokov. Tými aktívnejšími sú však najmä stredoškoláci." Na čele nacionalistických skupín sú však spravidla starší vzdelaní ľudia.

Lokality, v ktorých majú vo zvyku stretávať sa, policajti monitorujú. Známe sú napríklad niektoré podniky na Dominikánskom námestí. "Vieme o tom, no je potrebné povedať, že nacionalisti v našom meste vedia, ako sa môžu a nemôžu správať." Niekedy však môže dôjsť k výkyvom. Preto sa tieto lokality monitorujú a v prípade zistenia nezákonného konania sa zasahuje voči páchateľom. Problémové sú tiež rôzne "párty", ktoré takéto skupinky organizujú. "Na nich väčšinou v podnapitom stave, verejne, verbálne alebo gestami propagujú nacizmus. Všetko si to zvyknú natáčať, fotiť a potom to zverejňujú na internete. Podobný prípad sme zaznamenali pred rokom, keď sa partia chlapcov v alkoholovom opojení fotila pred školou pri tom, ako predvádzali rôzne nacistické gestá..."

Za minulý rok evidujú na KR PZ Košice až 20 rasovo motivovaných trestných činov. Mediálne najznámejší je útok na americkú basketbalistku pri plavárni, na kubánske dievča na Sídlisku dargovských hrdinov, či na Rómov zo Sídliska nad jazerom. "Prednedávnom sme mali aj prípad, v ktorom sme odhalili propagáciu pravicového extrémizmu na internete. Mladík šíril po rôznych internetových stránkach a fórach ultrapravicové myšlienky." Polícia teda dokáže vypátrať páchateľa aj v takýchto prípadoch.

V poslednom období narastá v Košiciach počet útokov na cudzincov. "V jednom prípade napríklad páchatelia napadli dvojicu študentov čiernej pleti. V ďalšom sa zas vyhrážali známej košickej osobnosti z Etiópie, pracujúcej v minulosti v oblasti médií." Okrem toho ju aj fyzicky ohrozovali. Tento prípad je ešte čerstvý, polícia teda nemôže uviesť bližšie informácie.

Kto si myslí, že pravicoví radikáli útočia len na Rómov, sa mýli. Výnimkou neboli ani útoky na Arabov či Aziatov. Nie všetky prípady sa však spájajú so slovenskými nacionalistami. "Pred niekoľkými rokmi sme mali prípad, v ktorom sa na internáte napádali dvaja študenti z Afriky. Útočili na seba kvôli tomu, z akých krajín pochádzali. Šlo teda o hanobenie národa, čo sa kvalifikuje ako rasová neznášanlivosť."

Najťažšie objasniteľné sú prípady propagácie pravicového extrémizmu. "Ak nám niekto nahlási hákový kríž, nakreslený na stene domu alebo podobne, musíme to riešiť. V takýchto prípadoch však často funguje anonymita veľkomesta." Bežný je napríklad jav, že študenti pokreslia školské lavice rôznymi nacistickými symbolmi. Aj k týmto prípadom sa pristupuje tvrdo. "Musí nás však informovať škola, čo nie je veľmi časté. Takým prípadom sa snažíme predchádzať rôznymi prednáškami na školách. Ide totiž často len o neznalosť zákona a študenti kreslia podobné symboly len z recesie. Neuvedomujú si pri tom, že ide o trestný čin."

Prípady sa zvyknú "vliecť" po súdoch dlhú dobu aj vtedy, keď boli páchateľmi občania iných krajín. Známe sú prípady, v ktorých figurujú členovia maďarských nacionalistických skupín ako napríklad známa Národná stráž. "Niektoré prípady sa vyriešia za dva, tri dni, pri iných je potrebné rozsiahle a detailné dokazovanie, ktoré môže trvať veľmi dlho. Prípady pri tom neposudzujeme len my. K symbolike a podobným veciam sa vyjadrujú odborníci, historici a politológovia."

Mnoho ľudí podceňuje aj nacistickú symboliku. Znaky ako hákový kríž, fašistické runy, lebky či lomený blesk sú zakázané. "Potom sú tu najnovšie symboliky hnutí ako White powe´,´Combat18´ či symboly ultrapravicových hudobných skupín." K prípadom propagácie pravicového extrémizmu však musia pristupovať tiež individuálne. "Určite tu nie sme pre to, aby sme postihovali a trestali každého poctivého a slušného občana. Zisťujeme teda, za akým účelom sa ten-ktorý symbol používa."

Polícia robí všetko pre to, aby nastolený trend popularizácie pravicového extrémizmu zastavila. K tomu, aby sa javy ako heilovanie či fyzické útoky vytratili z našich ulíc, môžu prispieť aj ostané orgány štátnej správy a samosprávy, ale aj samotní občania. Všetky takéto prejavy by mali odsúdiť a ohlásiť na polícii. Mnohokrát totiž občania podobné prejavy tolerujú či podceňujú. Prípadne sa boja ozvať. Neuvedomujú si pritom, že zámerom ideológie každej ultrapravicovej skupiny je znovunastolenie nacizmu. O tom, aké zverstvá táto ideológia svetu priniesla, už všetci vedia...

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  2. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  3. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  4. V púpave je všetko, čo potrebujete
  5. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny
  6. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou
  7. Barbora Andrešičová: Som majsterka protikladov
  8. Slovenskí maloobchodníci hľadajú cesty k zdravému rastu
  1. Prémiové bývanie pod lesom. Objavte Stockerka Prémium
  2. Každým dňom krajší! Nový Kynek je miestom, kde chcete bývať
  3. Predajte starý byt bez provízie realitke a bývajte v novostavbe
  4. Revolučná inovácia: Mobil pomáha v boji proti rakovine!
  5. Veľká zmena pre ľudí s postihnutím
  6. Náš prvý prezident sa nebál hovoriť o mravnosti v politike
  7. V púpave je všetko, čo potrebujete
  8. Virtuálne sídlo má svoju volebnú miestnosť. Ako je to možné?
  1. Cestujte za zlomok ceny. Päť destinácii na dovolenku mimo sezóny 13 353
  2. Krátky, ale veľmi úspešný príbeh Kardiocentra AGEL Košice-Šaca 10 163
  3. Ako prišiel Boris Kollár k miliónom 6 630
  4. Výborná pre diabetikov aj pre lepšie trávenie. Poznáte Aróniu? 5 717
  5. Nebudete veriť, že toto skrýva Albánsko. Jeho pláže vyrazia dych 5 171
  6. Posledné byty v jedinečnej novostavbe v historickom jadre Košíc 4 575
  7. V púpave je všetko, čo potrebujete 3 620
  8. Esplanade - wellnes s pridanou hodnotou 2 725
  1. Martin Škopec Antal: Najlepší prostriedok ako ovládať ľudí
  2. Milan Buno: Je tréning mozgu len somarina? Sú rôzne tipy a triky iba marketingový ťah? | 7 knižných tipov
  3. Michael Achberger: Nový začiatok pre vašu postavu: Jarný jedálniček, ktorý vás dostane do formy!
  4. Peter Bolebruch: Pellegrini vyhral podvodom a stane sa prezidentom? Slovensku už načisto drbe???
  5. Tomáš Csicsó: Nechcel by som byť v koži Petra Pellegriniho
  6. Helena Michlíková: Eurovea - Nábrežie Dunaja
  7. Tomáš Mikloško: Keď je ľahké zmiznúť: O ghostingu trochu inak
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 78. /
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 107 355
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 39 506
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 34 710
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 538
  5. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 30 822
  6. Pavol Burda: Podržtaška naveky 26 146
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 437
  8. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 19 359
  1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  3. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
  8. Yevhen Hessen: Rusko žiada, aby Ukrajina zatkla šéfa SBU
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Škopec Antal: Najlepší prostriedok ako ovládať ľudí
  2. Milan Buno: Je tréning mozgu len somarina? Sú rôzne tipy a triky iba marketingový ťah? | 7 knižných tipov
  3. Michael Achberger: Nový začiatok pre vašu postavu: Jarný jedálniček, ktorý vás dostane do formy!
  4. Peter Bolebruch: Pellegrini vyhral podvodom a stane sa prezidentom? Slovensku už načisto drbe???
  5. Tomáš Csicsó: Nechcel by som byť v koži Petra Pellegriniho
  6. Helena Michlíková: Eurovea - Nábrežie Dunaja
  7. Tomáš Mikloško: Keď je ľahké zmiznúť: O ghostingu trochu inak
  8. Jozef Varga: Slúžil som v armádach štyroch štátov / 78. /
  1. Lucia Nicholsonová: Otvorený list Kaliňákovi juniorovi 107 355
  2. Ivan Čáni: Korčokovský magor. 39 506
  3. Martin Krsak: Slovensku nebude nikto diktovať! …ani zahraničie, ani zákony SR 34 710
  4. Marek Mačuha: Chudobní dôchodcovia? 34 538
  5. Ján Šeďo: Ktorý slovenský senior oželie z dôchodku 400 EUR mesačne ? 30 822
  6. Pavol Burda: Podržtaška naveky 26 146
  7. Martin Pollák: Komu sa klaňajú traja hrdobci? 19 437
  8. Boris Šabík: Zvláštne ticho po katastrofách 19 359
  1. Monika Nagyova: Úprimné pozdravy z Bratislavy: Sex v meste na slovenský spôsob
  2. Jiří Ščobák: Ivan Korčok dnes promluvil před Starou tržnicou v Bratislavě (video)
  3. Yevhen Hessen: Telegram ako zdroj konšpirácií, dezinformácií a propagandy?
  4. Iveta Rall: Polárne expedície - časť 77. - Arktída - Ostrov Wrangel - miesto, kde sa začína ruský deň
  5. Post Bellum SK: Osobnosť, ktorú sme si nepripomenuli...
  6. Yevhen Hessen: Ukrajinských utečencov sa pýtajú "Prečo nie ste na fronte", ale utečencov z iných krajín sa na to nepýtajú?
  7. Jiří Ščobák: Ivan Korčok zvítězí, protože má něco, co Pellegrini nemá a nikdy mít nebude!
  8. Yevhen Hessen: Rusko žiada, aby Ukrajina zatkla šéfa SBU

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu