KOŠICE. Mesto má vo svojom vlastníctve tri druhy bytov. Najviac je sociálnych (896), určených pre sociálne odkázaných obyvateľov mesta (Lunik IX, Demeter, Popradská, Sládkovičova, Herlianska 79-85). Druhou najpočetnejšou skupinou sú malometrážne byty (688), bývajú v nich dôchodcovia (Mlynárska, Južná trieda, Zborovská, Vojvodská a Šoltésová). Zvyšok tvoria nájomné byty.
Celkový mesačný zálohový predpis platieb v nich pozostáva z položky nájomné a z položiek záloh za služby spojené s bývaním. Výška nájomného závisí od veľkosti, kategórie a vybavenosti bytu, pohybuje sa od 20 do 40 €. Zálohy za služby (voda, energie) sú vypočítané na náklady predchádzajúceho roka. Mesačne tak vyjde nájom v jednoizbovom malometrážnom byte s jednou osobou priemerne na 93 eur. V sociálnom byte s piatimi osobami zhruba 163 eur.
480 čakateľov
Žiadateľov o sociálne byty je v súčasnosti 480. „Uvedené číslo sa priebežne mení v závislosti od podaných žiadostí a pridelených bytov. Žiadatelia o malometrážne byty čakajú na pridelenie bytu minimálnu dobu," hovorí Jaroslav Vrábeľ z tlačového servisu magistrátu.
Na pridelenie sociálnych bytov existujú poradovníky, zostavené za jednotlivé roky, v ktorých boli žiadosti podané. „Najstaršie evidované žiadosti, ktoré ešte neboli vybavené, sú z roku 1996. Napríklad z dôvodu, že žiadateľ nemá buď dostatočný príjem, resp. ide o žiadateľa, ktorý má mnohopočetnú rodinu a prevažná časť sociálnych bytov sú jednoizbové byty. Byty s väčšou rozlohou sa nachádzajú iba na sídlisku Lunik IX a v tejto lokalite sa byty len veľmi ťažko uvoľňujú," vysvetľuje Vrábeľ.
Prázdne aj 16 mesiacov
Niektoré malometrážne byty však napriek obrovskému záujmu zívajú prázdnotou aj dlhé mesiace. „Niektoré sú nevyužívané aj 9 mesiacov, no boli prípady, že byt bol voľný aj 16 mesiacov," povedali nám obyvatelia z Južnej triedy. Radnica tvrdí, že ide o výnimočné prípady.
„Obvykle sú uvoľnené byty opätovne prideľované v priebehu mesiaca, dvoch. Aby mohol byť uvoľnený byt opätovne pridelený, musí byť právne a fyzicky voľný, niekedy je potrebné čakať, napríklad kým prebehne dedičské konanie po zomrelom nájomcovi. V mnohých prípadoch je nevyhnutné vykonať v uvoľnenom zdevastovanom byte opravy a uviesť ho do užívaniaschopného stavu," hovorí Vrábeľ. Nájomníci sa v nich menia často aj preto, že ide o starších obyvateľov. Ak v nich starkí dožijú, nasťahuje sa opäť senior.
Radnica neinformuje
Jaroslav Vrábeľ z magistrátu tvrdí, že bežne sa na pridelenie malometrážneho bytu pre dôchodcov čaká minimálne, naposledy boli riešené už tohtoročné žiadosti z marca. V prípade sociálnych bytov je to individuálne a závisí to predovšetkým od počtu nahlásených voľných bytov vhodných na pridelenie. Na väčšie byty sa čaká dlhšie, na menšie kratšie.
Prideľovanie sociálnych a malometrážnych bytov je predmetom rokovaní sociálnej a bytovej komisie. Tie predkladajú odporúčania, definitívne o nich rozhoduje primátor František Knapík (KDH). Informácie o voľných mestských bytoch však magistrát nezverejňuje. Obyvatelia by ich márne hľadali priamo na pôde magistrátu alebo na stránkach mesta.
Malometrážne byty
Kto môže žiadať
Obyvatelia mesta poberajúci starobný alebo invalidný dôchodok, ktorí majú trvalý pobyt na území mesta Košice a nemajú vlastný byt ani oň neprišli vlastným zavinením
Obyvatelia u ktorých je to odôvodnené ich zdravotnými alebo sociálnymi pomermi
Nesmie byť prenajatý: osamelému trvale ležiacemu alebo spoločensky neprispôsobivému.
Byty v dome na Čechovovej ulici v Košiciach mesto účelovo vyhradzuje ako nájomné byty, určené pre mladé, spoločensky perspektívne rodiny a pre telesne ťažko postihnuté osoby
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári