KOŠICE. V metropole východu naštudoval operu medzinárodný inscenačný tím na čele so známou estónskou režisérkou Oľgou Kapaninou. Operu hudobne naštudoval Dušan Štefánek, scénu navrhol Milan Ferenčík a o návrh kostýmov sa postaral Andriy Sukhanov.
Libreto vzniklo podľa Puškinovho románu
Libreto opery vzniklo podľa rovnomenného diela Alexandra Sergejeviča Puškina. Hlavným hrdinom je mladý šľachtic a veľkomestský elegán Eugen Onegin. Ten sa vydáva so svojím priateľom Lenským na vidiek za jeho snúbenicou Oľgou, no mimo mesta sa nesmierne nudí. Oľgina sestra Táňa sa do Onegina zamiluje a vyzná mu lásku, ale on ju chladne odmieta. Aby sa rozptýlil, začne dvoriť Oľge. Lenský, aby ochránil Oľginu česť, vyzve Onegina na súboj, v ktorom zomiera. Po Lenského smrti sa Onegin vydáva na bezcieľnu púť po Rusku, až sa napokon vracia späť do Petrohradu. Tam sa opäť stretáva s Táňou, ktorá sa medzitým stala manželkou kniežaťa. Vyznáva jej svoju lásku, no Táňa, hoci ho nikdy neprestala milovať, ho odmieta.
Opera o mladých a pre mladých
"Čajkovský zložil hudbu na Puškinovo dielo tak, aby ho mohli uvádzať konzervatoristi. Je to opera o mladých a pre mladých. A ja som tu v Košiciach medzi mladými, talentovanými opernými umelcami našla akoby pokračovateľov, s ktorými si rozumiem nielen profesionálne, ale i ľudsky," povedala režisérka O. Kapanina pôsobiaca v New Yorku.
Táto lyrická opera by vraj mohla byť lákadlom aj pre mladých. "Dielo sa nám podarilo obsadiť vynikajúcimi spevákmi, ktorí navyše aj výborne vyzerajú. Čajkovského hudba okrem toho ponúka množstvo fantastických motívov, ktoré strhujú k vnútornému nadšeniu. A aj prepojenie drámy a hudby je veľmi vydarené," povedal D. Štefánek, ktorého ambíciou bolo, aby dej plynul ako film bez zbytočných zastavení.
Oslovia lyrické scény i známe árie
Realizátori poňali dielo ako spomienku Onegina na udalosti spred dvadsiatich rokov. Divákov oslovia lyrické scény, romantika 19. storočia v cárskom Rusku s plesmi, súbojom, aristokraciou i známe árie s citovým nábojom.
Zaujímavosťou pritom je, že postavu statkárky Lariny naštudovala sopranistka opery SND Lilia Larinová, vdova po svetoznámom tenorovi Sergejovi Larinovi. Tá do Košíc podľa Štefánka priniesla ducha Ruska, jeho tradície, jazyk i energiu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári