Korzár logo Korzár Košice

Mesto chce definitívne zabrániť ťažbe uránu na Jahodnej

V malej zasadačke Magistrátu mesta Košice (MMK) sa včera uskutočnila konferencia súvisiaca so zámerom ťažby uránu v lokalite Jahodná-Kurišková. Podujatie zorganizovala koalícia mimovládnych organizácií Greenpeace, Priatelia Zeme, OZ Sosna, OZ Brečtan a pl

Konferencia. Ochranári opäť upozornili na hroziace "uránové" nebezpečenstvo.Konferencia. Ochranári opäť upozornili na hroziace "uránové" nebezpečenstvo. (Zdroj: Veronika Janušková)

atforma obcí a miest SR, dotknutých zámerom ťažby uránu a zlata. Ako odznelo na konferencii, vedenie mesta Košice sa pokúsi definitívne prípadnej ťažbe zabrániť.

KOŠICE. Primátor mesta František Knapík už uložil odborným útvarom MMK úlohu pripraviť v spolupráci s Košickým samosprávnym krajom (KSK) návrh mesta Košice na zrušenie chráneného ložiskového územia v spomínanej lokalite. Po spracovaní bude najneskôr do 2 týždňov zaslaný Obvodnému banskému úradu (OBÚ) v Košiciach.

"Toto opatrenie je v súlade s uznesením mestského zastupiteľstva v Košiciach zo dňa 14. 6. 2006, mestskí poslanci ním schválili negatívny postoj mesta k návrhu na určenie dobývacieho priestoru na ťažbu uránu v lokalite Jahodná-Kurišková s odôvodnením, že dobývanie uránu je v rozpore s plánom hospodárskeho a sociálneho rozvoja mesta Košice, ktorý podporuje rekreačné využitia daného územia," uviedol Milan Sabol, vedúci oddelenia výstavby a životného prostredia MMK. "Preto samospráva mesta akýkoľvek zámer ťažby uránu na Jahodnej do budúcnosti odmieta."

Ako M. Sabol dodal, v prípade zrušenia chráneného ložiskového územia na základe návrhu obce, nie je následne možné začať konanie o určení dobývacieho priestoru, ani konanie o povolení banskej činnosti v tejto lokalite.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodne banský úrad

Podľa Jaroslava Vrábľa, vedúceho komunikačného centra MMK, ak OBÚ návrhu mesta vyhovie, bola by eliminovaná hrozba otvorenia dobývania ložiska rádioaktívnych nerastov s negatívnymi účinkami na životné prostredie v tesnej blízkosti (cca 6 až 8 km) od obývaných oblastí mesta, zároveň by bol zachovaný ochranný režim chránených území európskeho významu a taktiež pásma hygienickej ochrany zdrojov pitnej vody Čermeľ, zásobujúcich Košice, ktoré by rozsiahla banská činnosť mohla ohroziť.

Podľa banského zákona sa ochrana výhradného ložiska nerastného bohatstva zabezpečuje proti znemožneniu alebo sťaženiu jeho dobývania určením chráneného ložiskového územia, o ktorom rozhoduje banský úrad. Ak ale chránené ložiskové územie bráni v ďalšom rozvoji obce (podľa jej rozvojových dokumentov), tá môže podať návrh, aby banský úrad hranice chráneného ložiskového územia zmenil, a to aj jeho zrušením.

SkryťVypnúť reklamu

Geológovia účasť odmietli

Na konferenciu boli prizvaní aj zástupcovia spoločnosti Ludovika Energy, s. r. o., ktorá už niekoľko rokov robí geologický prieskum, mapovanie a spresňovanie zásob uránových a molybdénových rúd s cieľom vypracovať ekonomické štúdie ich možného využitia. Okrem Jahodnej-Kuriškovej je držiteľom ďalších prieskumných území: Spišská Nová Ves, Chrasť nad Hornádom, Spišská Teplica a Kluknava. Ludovika Energy je stopercentnou dcérou kanadskej spoločnosti Tournigan Energy Ltd., v SR pôsobí (pôvodne ako Ludovika Holding, s. r. o.) od roku 2005.

Napriek pozvaniu však na konferenciu z Ludovika Energy neprišiel nikto. "Ludovika Energy sa na konferencii nezúčastní, nakoľko zloženie prednášajúcich a organizátorov neposkytuje priestor na objektívnu diskusiu, na hľadanie riešení a získanie objektívnych informácií," skonštatoval Boris Bartalský, generálny riaditeľ spoločnosti. "Jedna z posledných aktivít Greenpeace, ako je zhadzovanie vrtnej veže v oblasti, kde sa vykonáva geologický prieskum, nás v tom utvrdzuje. Myslíme si, že verejnosť potrebuje objektívne informácie o celom cykle jadrovej energetiky, začínajúci sa ťažbou uránovej rudy ako energetickej suroviny. Mali by sme hľadať environmentálne vhodné riešenia, ako by mohla mať naša krajina nezávislý zdroj energetickej suroviny na niekoľko desaťročí. Využívanie moderných riešení pri výrobe, napríklad použitie činidiel na báze karbonátov (napr. sóda bikarbóna) je jedno z riešení. Obavy, ktoré svojimi aktivitami vyvoláva medzi ľuďmi hnutie Greenpeace sú založené na prezentovaní zastaraných technológií používaných v minulosti. Tieto by pri súčasnej legislatíve nemali šancu na prevádzku. Ich aktivity (Greenpeace-pozn.red.) sú postavené na snahe neustále proti niečomu vystupovať, namiesto snahy nachádzať riešenia."

SkryťVypnúť reklamu

Vraj zahmlievajú skutočnosti

Na spomínané moderné technológie ťažby uránu prezentované Ludovikou Energy reagoval právnik Jozef Šuchta z KSK. "Z ich strany ide iba o zásterku a zahmlievanie skutočností," zdôraznil J. Šuchta. "Teraz hovoria o ekologických spôsoboch ťažby. Keby ale získali ťažobné práva, nikto im už nezabráni v tom, aby začali používať pri spracovaní uránovej rudy rôzne kyseliny či iné nebezpečné chemikálie, ktoré by totálne zdevastovali celú oblasť. Ak banský úrad vyhovie návrhu mesta Košice, hrozba ťažby uránu na Jahodnej-Kuriškovej bude zažehnaná."

K informácii, že mesto Košice požiada banský úrad o zrušenie chráneného ložiskového územia, nám včera popoludní poslala Ludovika Energy vyjadrenie, citujeme: "Chránené ložiskové územie hovorí o tom, kde sa v hĺbke ložisko nachádza. Nehovorí o tom, že sa v tom priestore - priamo na povrchu bude aj ťažiť. Ložisko sa nachádza v hĺbke 200-700 metrov pod povrchom. Naša spoločnosť sa už niekoľkokrát zaviazala, že táto oblasť by aj v prípade ťažby ostala neporušenou a nedotknutou. To znamená, že rekreačná oblasť na Jahodnej by ostala v rovnakej podobe ako ju poznáme dnes. Prípadné dobývanie by nemalo žiaden vplyv ani na zdravotný stav obyvateľstva. Slovensko by tým navyše mohlo získať nezávislý zdroj energetickej suroviny na niekoľko desaťročí. Nevidíme dôvod, prečo by využitie ložiska bolo v rozpore s územnými plánmi mesta."

Fakty

Vyjadrenie banského úradu

Mesto chce v návrhu na zrušenie chráneného ložiskového územia v lokalite Jahodná-Kurišková aplikovať najmä § 17 tzv. banského zákona (určenie, zmeny a zrušenie chráneného ložiskového územia). Či má návrh nádej na úspech, sme sa opýtali Ivana Krajníka, predsedu OBÚ v Košiciach.

"Obec má právo na podanie návrhu na zmenu, ale musí byť kvalifikovane spracovaný a spĺňať predpísané náležitosti," odpovedal I. Krajník. "Po obdržaní návrhu a jeho posúdení máme na vydanie rozhodnutia lehotu 30, pri zložitých prípadoch 60 dní, respektíve pri najzložitejších veciach i viac. K tomu, či má návrh šancu na úspech, sa teraz neviem vyjadriť, najprv ho musíme dostať a preštudovať."

V § 17 (2) sa píše: "Konanie... o zmenu chráneného ložiskového územia sa začína na návrh organizácie, orgánu štátnej správy alebo obce. Obec, ktorá podá návrh, v odôvodnení uvedie, že doterajší rozsah chráneného ložiskového územia bráni v ďalšom rozvoji obce. K návrhu musí organizácia priložiť osvedčenie o výhradnom ložisku a návrh hraníc chráneného ložiskového územia alebo návrh na zmenu hraníc chráneného ložiskového územia."

Najčítanejšie na Košice Korzár

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Kalamita v Markovej spracovaná v súlade so zákonom
  2. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  3. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  4. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  5. Fico škodí ekonomike, predbehli nás aj Rumuni
  6. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  7. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  8. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 16 999
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 847
  3. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov 6 203
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 435
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 4 064
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 2 633
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 219
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 1 830
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 028
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 035
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 029
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 420
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 121
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 244
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
  1. Martin Šuraba: O chlapcovi, ktorý stratil zápalky XX
  2. Radoslav Záhumenský: Vodná nádrž na Kysuciach ukrýva príbeh dvoch zatopených obcí. Poznáte jej pravú tvár?
  3. Zuzana Pelaez: O šialenej slovenskej Veľkej noci a o tých zahraničných, nepornografických.
  4. Milan Srnka: „Škaredý Ovečkin“, legenda kolaborujúca s vojnovým zločincom
  5. Emil Sútor : Čo je sójový lecitín a prečo ho nájdete v čokoláde?
  6. Anton Lisinovič: Recenzia: Setkání se smrtí (kniha)
  7. Martin Eštočák: Zdražie parkovanie v Prešove o 100 %? Návrh, ktorý zatiaľ neprešiel, no občania by mali byť v strehu
  8. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  1. Matej Galo: Záhady o pôvode slintačky a krívačky odhalené 105 028
  2. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku. 73 035
  3. Michal Dolňan: Covid vypustili z laboratórií a SLAK na nás vrhli Nemci a Francúzi... 43 029
  4. Rado Surovka: Raši dostal padáka 38 420
  5. Martin Ondráš: Piate ohnisko nákazy SLAK - skutočná pravda 22 044
  6. Rado Surovka: Ficove Amater Airlines dopravili na Slovensko slintačku 20 121
  7. Jakub Konečný: Našli sme dvoch Slovákov, ktorí sa majú vďaka Ficovej vláde lepšie! 18 244
  8. Radko Mačuha: Vládna koalícia si začala dávať úplatky priamo v parlamente. 9 586
  1. Věra Tepličková: Spevy sobotné alebo Vybrala sa Martina na púť priamo do Ríma
  2. Tupou Ceruzou: Transakčná daň
  3. Post Bellum SK: Oslobodenie Bratislavy – boj za cenu stoviek životov
  4. Marcel Rebro: Slovenské drony na ukrajinskom nebi
  5. Věra Tepličková: Nie je nad to, mať na verejnosti dobrých priateľov
  6. Radko Mačuha: Najprv si prišli po Šimečku.
  7. Tupou Ceruzou: Medvede
  8. Tupou Ceruzou: Mr. Business

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu