Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky
PRI PONUKE NAFOTIŤ UMELECKÉ AKTY BY NA MILIÓN MOŽNO POVEDALA "ÁNO"

Slovenskej modelke Denise Dvončovej víťazstvo vo svetovom finále Elite Model Look od základov zmenilo život

Kroky mohých košických dievčat, ktoré túžia vstúpiť do sveta modelingu, smerovali v piatok pred dvoma týždňami do OC Optima. Agentúra Elite Model Management tam zorganizovala kasting, zameraný na hľadanie nových talentov.

Denisa "spovedá" dievčatá na košickom kastingu.Denisa "spovedá" dievčatá na košickom kastingu. (Zdroj: Michal Masaryk)

Okrem majiteľa agentúry Sašu Janyho sedela v porote aj Denisa Dvončová. Slovenka, ktorú medzi svetové modelky katapultovalo víťazstvo vo svetovom finále Elite Model Look 2003 v Sigapure. Jej krátku prítomnosť v Košiciach sme preto využili aj na rozhovor o jej šesťročnom pôsobení v modelingu.

Denisu v Košiciach príjemne prekvapila nielen vysoká účasť dievčat na kastingu, ale aj vysoké percento s veľkou šancou uplatniť sa. "Niektoré ´baby´ by sme mohli rovno pustiť do finále. Ak by sme robili kasting iba v Košiciach, mali by sme ho obsadené. V semifinále to teda bude ťažké, vyberať tie, ktoré postúpia ďalej." Najväčšou chybou dievčat na kastingu bola tá, že prišli "zmaľované". Mali hrubé linky okolo očí, "papagájovské" tiene a vrstvu mejkapu. "Niektoré si akoby mysleli, že keď ráno vstanú z postele, nie sú dokonalé. My pritom chceme vidieť originál a nie výsledok hodinového líčenia. Potrebujeme vedieť, čo sa z tej baby dá urobiť. Či mladá, staršia, usmievavá, vážna... Ak príde na kasting s tmavým mejkapom, tak si ju vieme predstaviť iba s tým tmavým mejkapom."

Na otázku, aký je momentálne svetový trend, Denisa priznala, že najžiadanejšie sú čoraz mladšie a detsky pôsobiace dievčatá. Veková hranica modeliek stále klesá. "Ja to neuznávam a aj Saša Jany tvrdí, že je to choré. No my s tým nič neurobíme. Rozhodujúce sú požiadavky klientov."

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Skryť Vypnúť reklamu

Preferuje fotenie

Hoci sa Denisa pohybuje v modelingu už šesť rokov, na svoje začiatky si pamätá veľmi dobre. Bola vraj také ľudské kurča, ktoré sa samé vydalo do sveta. "Všetko odštartovala moja susedka a jej kamarátka, ktorá študovala na vysokej škole fotografiu," spomína na rok 2003. "Potrebovala nafotiť nejakú úlohu, a tak ma poprosila, aby som jej pózovala ako modelka. Tie fotky potom uvidel jeden agent, ktorý však angažoval dievčatá iba ako hostesky. Raz však prišiel s tým, že ide s niekoľkými do Prahy na kasting agentúry Elite. Opýtal sa ma, či nechcem ísť tiež, a moja mama povedala, nech to skúsim."

V Prahe si Denisu okamžite vzali do parády fotografi a stylisti z Elite. Zároveň uspela na svojom prvom kastingu, keď sa dostala na stránky časopisu Elle. "Z agentúry Elite mi povedali, že hoci majú výber dievčat na finále už uzavretý, musím v ňom byť aj ja. Uskutočnilo sa v septembri 2003 a boli v ňom Slovenky, Češky, Maďarky a Rakúšanky. Slovenské finále som vyhrala, a to znamenalo postup do novembrového svetového finále v Singapure." Aj v ňom vtedy 15-ročné dievča z Topoľčian uspelo a stalo sa prvou Slovenkou, ktorej sa to podarilo. Než sa vrátila domov, dostala niekoľko pracovných ponúk a stihla nafotiť tri editoriály.

Pre Denisu to bol skutočne raketový nástup do sveta modelingu. Nejaké dva-tri mesiace pred svetovým finále ešte o tejto práci mohla iba tak snívať. Odrazu cestovala po svete, predvádzala modely svetových značiek a zapĺňala stránky prestížnych módnych časopisov. "Pravda, po návrate zo Singapuru som ešte istý čas fotila doma a v Česku. Cestovanie po svete odštartoval až pracovný pobyt v New Yorku. Nemala som však všetky dvere otvorené dokorán. Musela som sa denne zúčastňovať niekedy aj dvadsiatich kastingov, ako ktorákoľvek iná modelka. Víťazstvo v súťaži Elite však pre mňa bolo určitým plusovým bodom..."

Už ako študentka obchodnej akadémie v Topoľčanoch sa Denisa viac pohybovala po svete, než zdržiavala doma. Škola jej vypracovala individuálny študijný plán, ktorý znamenal po každom návrate z cudziny dohnať zameškané učivo. Na čo jej spolužiaci mali dva mesiace, ona musela občas zvládnuť za dva týždne. Kým sa jej spolužiačky a spolužiaci zabávali, ona sa doma učila, aby mohla postúpiť do ďalšieho ročníka. Aj to bola daň za slávu a cestu, ktorú si Denisa vybrala. No zvládla to. V prvom ročníku s jednotkami, neskôr s dvojkami. Na tie aj zmaturovala, čo sa pritom nepodarilo mnohým takým, ktorí chodili "poctivo" do školy celé štyri roky...

Samozrejme, začiatky neboli ľahké. Denisa priznáva, že boli aj slzy či plačlivé telefonáty z opačnej strany zemegule, že chce ísť domov. Časom si však zvykla, hoci nepopiera, že pri každej ceste do sveta jej príde smutno. Odlúčenie od rodiny, školské doučovanie a doma takmer žiadny voľný čas, to boli "negatíva" práce modelky. Medzi pozitíva Denisa radí cestovanie po svete, spoznávanie nových krajín i ľudí a získavanie skúseností. Fotila takmer po celej Európe, v USA, Číne i v Japonsku. Niekde raz, inde opakovane. Predvádzala modely značiek ako Vivienne Westwood, Jean Paul Gaultier, Christian Dior, Gianfranco Ferré, Donatella Versace. Denisine fotky sa objavili v mnohých módnych časopisoch. Spomeňme japonský a nemecký Vogue, Elle, Grazia, Glamour, Surface, Oyster, Marie Claire, Harper's Bazaar a ďalšie.

"Keď som bola mladšia, chodila som aj po mólach. Teraz viac preferujem fotenie do časopisov. Takú prácu si viac užijem a mám rada, keď po sebe vidím výsledok v podobe série zaujímavých fotiek. Na módnych prehliadkach sa celý deň nerobí takmer nič. Potom za niekoľko minút predvediem na móle jeden alebo dva modely a je koniec..." Zo začiatku brala každú prácu, lebo potrebovala preraziť a zviditeľniť sa. Teraz si už trochu vyberá. Nie však tak, aby sa o nej vravelo, že je prieberčivá. Ak aj nejakú prácu odmietne, má na to dôvod. Napríklad ak ide o fotenie pre časopis, ktorý pre ňu nemá význam.

Kým istá česká modelka v časoch svojej najväčšej slávy vyhlásila, že kvôli práci pod stotisíc korún na deň nevstane z postele, Denisa tvrdí, že jej by stačila aj polovica. "Väčšinou dostávam dobré ponuky, takže ich nemám prečo odmietnuť. A neodmietam ani modely, ktoré mám predvádzať," naráža na nedávnu akciu v Bratislave, kde sa po móle prešla v priesvitnej blúzke, cez ktorú bolo vidieť jej pekne formované poprsie. "Modelky sú profesionálky a nemôžu povedať: toto si oblečiem, toto nie. Lebo nabudúce ich nezavolajú. Navyše, ak v zahraničí modelke spod modelu ´niečo vykukne´, nikto to nerieši. Na Slovensku sa tým zaoberajú azda všetky médiá..."

Skryť Vypnúť reklamu

Poprsie by možno chcela pevnejšie

Stáva sa už takmer pravidlom, že súkromný život modeliek je poznačený častými rozchodmi. Denisa priznáva, že naň negatívne vplýva časté cestovanie, odlúčenie od partnerov, žiarlivosť i nevera. Hoci skúsenosti s rozchodom má aj ona, teraz si pochvaľuje vyše dvojročný vzťah s fotografom Jakubom Klimom. "Zatiaľ nám to klape a problémy kvôli môjmu cestovaniu nám určite nehrozia," vraví Denisa. "Jakub je z tej istej brandže ako ja, takže to chápe a naše odlúčenia akceptuje. To skôr on ma vyháňa, aby som nesedela doma a šla niekam fotiť. Je rád, ak mám prácu..."

Práve Jakub je ten, komu by vraj Denisa zverila nafotenie svojich aktov. Na otázku, či by v prípade ponuky nejakého seriózneho časopisu povedala "áno", však jednoznačne odpovedať nevedela. "Mne sa umelecké akty páčia. To sú také, kde nie je vidieť takmer nič intímneho," vysvetľuje. No pekné zábery niekde na pláži, s rozpustenými vlasmi, vlajúcimi vo vetre, by možno tiež neboli zlé. Čo keby za sériu takých ponúkol nejaký časopis milión korún? "Asi by som nad tým uvažovala," priznáva Denisa. "Nehovorím ´áno´ na sto percent, lebo by som sa musela poradiť s priateľom aj s rodinou. Ale ak by som si mohla vybrať, ktoré fotky ´pustím´ a šlo by skutočne o seriózny časopis, tak asi áno..."

"Áno" by však oveľa silnejšie zaznelo v prípade, ak by dostala ponuku do filmu. Nemusela by to vraj byť hneď hlavná úloha. Stačila by menšia, aby sama zistila, či má v sebe aj nejaké skryté "herecké" vlohy. Podobne pozitívny, resp. nie negatívny vzťah má Denisa aj k plastickej chirurgii. "Zatiaľ na sebe nemám žiadny zákrok a na tvári o ňom neuvažujem ani v budúcnosti. Jediné, nad čím občas premýšľam, je spevnenie poprsia. Ale je to len také ´čo keby´... Netvrdím, že si to niekedy dám urobiť, ani to, že určite nedám. Ešte nie som rozhodnutá. Možno časom, lebo mám pocit, že moje poprsie by mohlo byť trochu pevnejšie..."

Určitý umelý zákrok však Denisa už absolvovala. Potom, čo vlani koncom roka zmenila imidž a ostrihala sa, nosí opäť dlhé vlasy. No nie svoje. "Ostrihala som sa preto, lebo moje vlasy si počas šiestich rokov práce v modelingu užili svoje. Neustále farbenie, tupírovanie, vyrovnávanie, striekanie ich takmer zničilo. Začali mi vypadávať a tvorili sa mi malé lysiny. Vlasy mám pritom slabé už od narodenia." Radikálna zmena však vyžadovala okamžitý návrat. Krátkovlasá Denisa totiž začala pociťovať pokles pacovných ponúk, preto musela konať. "Iba nedávno som si dala vlasy v Prahe nadstaviť v salóne YES VIP. Tie nové dlhé sú z Indie. Až mi dorastú vlastné, indické pôjdu preč..."

Ako známa celebrita je Denisa pod stálym dozorom médií a hlavne bulváru. Najmä teraz, keď vyšiel najavo jej vzťah s J. Klimom. Čas od času zaregistrujú objektív fotoaparátu či článok, ktorého obsah je na míle vzdialený realite. "Ale už to neriešime, iba sa nad tým s Jakubom zasmejeme. Napríklad ako nedávno, keď sme boli v jednom špecializovanom obchode kúpiť taliansku salámu. Na druhý deň sme sa dočítali, že sme si boli kúpiť kuchynské potreby do nášho nového bytu. Pritom sme žiadny nemali..." Kedysi však Denisa prežívala záujem bulváru horšie. Po nejakom vymyslenom článku sa aj na týždeň zavrela a nevychádzala na ulicu. "Ľudia na mňa ukazovali prstom a ja som z toho bola nešťastná. No už som si zvykla a je mi to jedno."

Skryť Vypnúť reklamu

Nič neplánuje

Kým sa bude dať, chce sa Denisa venovať modelingu. Uvažuje však nad tým, že až bude práce menej, začne pomáhať svojmu priateľovi. On by sa venoval umeleckej sfére, ona jeho účtom, produkcii a organizačnej časti. Tiež sa vraj naučila retušovať jeho fotky (modeliek), čo ju tiež baví. Ak by jej to nešlo, možno by predsa skúsila prihlásiť sa na vysokú školu. Do úvahy vraj pripadá štúdium marketingu. Zúročila by v ňom skúsenosti, ktoré nadobudla ako modelka.

A čo plány v súkromí? Svadba, rodina? Plánuje dieťa ešte počas práce modelky, alebo až potom? "Ja si nič neplánujem. Kedysi som si hovorila, že prvé dieťa chcem mať ako 25-ročná. Už ma to opustilo a ten termín posúvam ďalej. Ktovie, čo budem robiť v tridsiatke...?" uvažuje s úsmevom Denisa Dvončová.

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 2. Ako sa mení dynamika firiem?
 3. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 4. Po Slovensku na motorke
 5. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 7. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 8. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 9. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 10. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 1. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 2. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 3. Po Slovensku na motorke
 4. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 5. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 7. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 8. Behind every successful business lies a set of skilled people
 9. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 10. Ako sa mení dynamika firiem?
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 21 559
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 12 858
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 001
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 10 131
 5. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 10 080
 6. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 319
 7. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 687
 8. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 6 147
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 655
 10. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 4 837
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Marian Kočner počas pojednávania na Najvyššom súde.

Pôvodný rozsudok v prípade vraždy Jána Kuciaka a jeho snúbenice sprevádzali pochybnosti.


2 h
Šéfredaktorka denníka SME Beata Balogová

Špecializovaný súd by mal vysvetliť prečo niektoré dôkazy odmietol.


1 h

Do parlamentu by sa dostalo osem strán.


3 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop