ošiciach MVDr.Branislavovi Peťkovi.
Kliešť obyčajný je rozšírený všade tam, kde sú listnaté a zmiešané lesy. Obdobie "kliešťovej sezóny" sa začína v apríli a pokračuje cez leto. V posledných rokoch sa však objavujú na vegetácii už v polovici marca. A kde všade ich môžete "stretnúť"? "V ostatných 10 až 15 rokoch zaznamenávame v košickom lesoparku postupný nárast početnosti kliešťov. Miestami sa ich počet takmer zdvojnásobil. Môžu za to klimatické zmeny. Raj pre kliešte je už aj vo zvyškoch dubovo-hrabových lesov pod Sídliskom dargovských hrdinov, v záhradkárskych osadách nad Vyšným Opátskym a nad Jazerom. Pomerne časté sú už aj v mestských parkoch. Borovicový lesík nad Popradskou ulicou, park pri Botanickej záhrade, ale aj park Anička sú už vhodným prostredím pre kliešte."
Ak sa vrátite z prechádzky a zistíte, že si nesiete pripitého "návštevníka", treba kliešťa čo najskôr bezpečne odstrániť, najlepšie pinzetou. "Kliešťa uchopíme čo najbližšie pri koži, zatočíme v ose kliešťa 1-2 otočky a potom pomaly ťaháme kolmo proti koži. Miesto vydezinfikujeme, najlepšie jódovou tinktúrou. Kvapkanie oleja a natieranie krémov je nevhodné. Tiež krúženie navlhčeným tampónom v mieste pricicania nie je šťastným riešením. Kliešť sa pritom často vylomí a jeho ozubený rypáčik zostáva v koži." Riziko kliešťov netreba brať na ľahkú váhu. Toho, čo prenášajú, je ozaj dosť.
Kliešť obyčajný prenáša na ľudí najmä kliešťovú encefalitídu. Asi po týždni sa objavia príznaky podobné začínajúcej chrípke, zvýšená teplota, bolesti hlavy, bolesti kĺbov a svalstva. "Druhým, oveľa častejším ochorením je lymská borelióza. Prvé príznaky sa môžu objaviť od niekoľkých dní, po mesiace až roky od pricicania sa kliešťa, no zväčša do jedného mesiaca. Na koži sa vytvorí červený oválny alebo kruhový "fľak" s bledším stredom, ktorý rastie, nesvrbí, neopúcha. To je signál navštíviť lekára. S lymskou boreliózou sa môže vyskytnúť aj tzv. anaplazmóza. Je to novo diagnostikované kliešťami prenášané bakteriálne ochorenie na Slovensku. Napáda biele krvinky a imunitný systém. Lieči sa podobne ako lymská borelióza - antibiotikami," dodáva MVDr. Peťko.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári