V lepšom prípade len zničenú dovolenku a skorý návrat domov na liečenie, v horšom hospitalizáciu v zahraničnej nemocnici. Ak sa mu chcete vyhnúť, "pribaľte" si do kufra okrem opaľovacích prostriedkov aj očkovanie.
Na dovolenke chce človek oddychovať, nemyslieť na prácu a už vôbec nie na lekárov. Preto je vhodné pred návštevou najmä exotických krajín zistiť, či je tam potrebné očkovanie a či je vhodné aspoň pre deti. A hlavne, kedy je dobré dať sa zaočkovať.
"Protilátky sa v tele vytvárajú 10 až 14 dní," vysvetľuje MUDr. Jana Seligová z odboru epidemiológie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach. "To znamená, že minimálne dva týždne pred dovolenkou je vhodné nechať sa zaočkovať. Jediným povinným očkovaním je žltá zimnica, tam sa odporúča aj dlhší čas. Hoci je očkovanie proti žltej zimnici jediným povinným, neznamená to, že proti ostatným chorobám nie je potrebné. Pred cestou do Afriky je vhodné zaočkovať sa proti meningokovej meningitíde, na Ďaleký východ a do Japonska proti kliešťovej encefalitíde a japonskej encefalitíde. Proti malárii, ak idete do Afriky, sa neočkuje, preventívne sa berú tabletky. Návštevou lekára sa dá vyhnúť napríklad očkovaniu proti žltačke. Človek totiž môže niektoré typy žltačiek prekonať a nevedieť o tom. Tiež mohol byť očkovaný už dávnejšie, v tom prípade má ochranných protilátok dosť, vtedy očkovanie nie je potrebné. Očkovanie nie je lacná záležitosť. Človeka vyjde od niekoľko desiatok do sto eur. Napríklad proti hepatitíde typu B stojí jedna dávka okolo 16 eur a potrebné sú tri dávky. Proti hepatitíde typu A stojí jedna dávka okolo 39 eur, potrebné sú dve.
Kto má v pláne cestu do zahraničia a nevie, či tam potrebuje očkovanie, poradiť mu môže aj cestovná kancelária. Tiež môže zavolať na košickú linku pre očkovanie na RÚVZ (622 0176 alebo 625 1516), kde sa môže informovať, prípadne si dohodnúť osobné stretnutie na Sennom trhu 4 v budove RÚVZ na oddelení epidemiológie. Stačí povedať destináciu a lekári poradia, či je potrebné očkovanie a aké. Poradenstvo je poskytované zadarmo. "V posledných rokoch ľudia viac využívajú očkovanie pred dovolenkami. Sú zodpovednejší ako v minulosti. K tomu prispievajú aj médiá. Stále častejšie sa objavujú správy o rôznych chorobách, ktoré číhajú na ľudí na mnohých zájazdoch do Afriky, Ázie či iných exotických krajín. Radšej si teda povedia, že lepšia je prevencia, ako zničená dovolenka. Choroby sa totiž rýchlo prenášajú. Na našu linku zvyknú ľudia volať aj preventívne, ak nevedia, aké očkovanie potrebujú. Napríklad nám volala žena, ktorá ide so synom na Kanárske ostrovy. V tomto prípade, keďže je to Španielsko, očkovanie nie je potrebné."
Po očkovaní dostane pacient žltý preukaz, v ktorom je výkon zaznamenaný. Na letisku ho totiž nemusia bez tohto preukazu vpustiť do lietadla. Sú totiž krajiny, ktoré niektoré očkovania vyžadujú a bez nich sa do lietadla nedostanete. "Niektoré krajiny očkovania nevyžadujú žiadne. Západná Európa, vyspelé krajiny alebo sever Ameriky. Ak však človek cestuje do exotických krajín na Ďaleký východ, východ Ruska či do Afriky, určite si treba zistiť, aké očkovanie je potrebné a čo za choroby tam na človeka čakajú."
Každý, kto plánuje cestu do nejakej exotickej krajiny, by mal vedieť, že ak sa nedá zaočkovať, môže to mať pre neho následky. Ak teda nemáte chuť zisťovať, ako vyzerajú nemocnice v Keni či Číne, dajte sa pred odchodom zaočkovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári