okolí. Kde otvárajú najskôr i aké služby pribudli od minulého roka sme sa informovali u správcov kúpalísk.
Ako prvá plánuje otvoriť svoje kúpalisko nad Štefánikovou ulicou Mestská krytá plaváreň MKP. "Chceme otvoriť už v pondelok, 1. júna. Či to tak aj skutočne bude, však závisí od počasia," povedal nám vedúci MKP Miroslav Miškovič. "Od minulého roka nepribudlo v areáli kúpaliska nič nové, iba sme zvýšili počet občerstvovacích stánkov." Celodenná vstupenka vyjde deti do 15 rokov na 1,99 eur, dôchodcovia zaplatia 2,16 eura a dospelí 3,32 eura.
Na otvorenie Tritonu si ešte pár dní treba počkať. "Kúpalisko otvárame v sobotu 13. júna," informoval nás Miroslav Michalus, riaditeľ Miestneho podniku služieb s.r.o. Tohtoročné plány na zmeny na kúpalisku poznačila kríza. Vďaka nej boli znížené dotácie z mesta na prevádzku kúpaliska oproti minulému roku o 40 percent. Nebolo teda možné realizovať novinky ako rozšírenie slniacej plochy pri bazénoch, či výmenu fólie v bazéne. "Napriek tomu bude kúpalisko pripravené na letnú sezónu v kvalite služieb roku 2008," sľubuje M. Michalus. "Celodenný lístok pre dospelých bude stáť 3,5 eura, pre deti 2,5 eura. Vstupy po 16. hodine budú pre dospelých za 2 eurá, pre deti 1,5 eura. Školy budú mať v mesiaci jún 50-percentnú zľavu."
Skalní kúpaliska Ryba na Aničke si tiež budú musieť počkať. "Prípravy na sezónu prebiehajú v plnom prúde a otvorenie kúpaliska závisí od počasia," informoval nás Rastislav Főldeš, správca kúpaliska Ryba. "O presnom termíne otvorenia budeme našich návštevníkov včas informovať. Oproti minulému roku budeme mať posilnenie týkajúce sa bufetov a služieb v našom rekreačnom stredisku. Pre malé ratolesti chystáme rad prekvapení." Celodenné vstupné pre dospelých je 2,80 eura, po 12. hodine 2,50 eura a po 15. hodine 2 eurá. Pre deti na celý deň stojí lístok 1,80 eura, po 12. hodine 1,50 a po 15. hodine 1 euro. Celosezónna permanentka pre dospelých stojí 70 eur a pre deti 50 eur. Dôchodcovia a ZŤP môžu využiť 30-percentnú zľavu. Deti do troch rokov sa prídu "vyčľapkať" zadarmo.
Ďalšou možnosťou kúpania bol po minulé roky aj Športový klub polície, bývalé kúpalisko Červená hviezda, známe ako čéháčko. Keďže tohto roku nedostali dotácie od mesta, prevádzkovať sa túto sezónu nebude.
Kto sa nerád tlačí v bazeéne a nebojí sa prírodných vodných plôch, môže zavítať na košické jazero. Letnú sezónu plánujú tam odštartovať podľa poveternostných podmienok, pravdepodobne v polovici júna. No nevylučujú ani skoršie otvorenie. "Vstupné pre dospelých bude 1 euro," informuje Milan Derfiňák, z oddelenia výstavby a životného prostredia MČ Nad Jazerom. "Pred deti do 6 rokov bude vstup zdarma a po 15. hodine bude možné využiť zľavnené vstupné 0,66 eura. Obyvatelia mestskej časti si budú môcť od 1. júna kúpiť permanentku za 4 eurá na sezónu." Okrem toaliet a spŕch môžu návštevníci v udržiavanom areáli využiť aj nové ihriská a športoviská. "V prevádzke bude nové lanové centrum a aj v tomto roku budeme prevádzkovať požičovňu plavidiel. Pribudne niekoľko občerstvovacích stánkov, z ktorých jeden, zameraný na predaj jedla (pečených kurčiat), je už v prevádzke." Oproti minulému roku je teda na Jazere viacero atrakcií pre športovo založených návštevníkov. Pre neplavcov, či topiacich sa, je zabezpečená plavecká záchrana. Ak váhate kvôli tomu, že je kúpalisko prírodné, a teda neviete, či je zdravotne neškodné, môžete byť pokojní. Kvalita vody bude kontrolovaná pravidelne v spolupráci s RÚVZ.
Okrem Jazera sa po minulé roky využívala aj prírodná vodná nádrž Bukovec. Vlastníkom vodnej plochy je U. S. Steel. "Kúpanie vo vodnej nádrži Bukovec je na vlastnú zodpovednosť a opätovne upozorňujeme, že kúpanie v blízkosti hrádze je zakázané a môže byť nebezpečné," hovorí Arpád Kőtőleš, ktorý má na starosti vonkajšie vzťahy v U. S. Steele. "V minulých dvoch rokoch s našou finančnou podporou boli nasadené aj bylinožravé ryby s cieľom eliminovať rozširovanie červenavca kučeravého a ostatných vodných tráv a rias, čo sa aj podarilo. To by malo zvýšiť bezpečnosť."
O stanovisko v súvislosti s kvalitou vody na Bukovci sme požiadali aj odbor hygieny životného prostredia. "Vo vodnej nádrži Bukovec nie je organizované kúpanie," povedala nám Marcela Ferencová, vedúca hygieny životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Košiciach. "Znamená to, že tam nie je správca a ani plavčíci. Preto je kúpanie nebezpečné a na vlastnú zodpovednosť. Vodu monitorujeme každé dva týždne. Je na kúpanie vyhovujúca. Keby nebola, umiestnili by sme tam tabule."
Prírodné jazero v Čani je už niekoľko rokov na kúpanie nevhodné. Spôsobuje to hygienicky nevhodná voda. Košičanmi aj miestnymi je pomerne v hojnom počte využívané aj štrkovisko v Geči. Tam je kúpanie iba na vlastnú zodpovednosť.
Ak sa chystáte na ktorékoľvek umelé, či prírodné kúpalisko v Košiciach alebo okolí a nie ste si istí neškodnosťou vody, navštívte stránku RÚVZ, kde sa potrebné informácie dočítate.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári