KOŠICE. Svedectvá ľudí, čo berú drogy, nemožno automaticky spochybňovať pre ich závislosť alebo duševné poruchy. Na procese s košickou zubnou lekárkou Zdenkou K. (65) a jej dvoma príbuznými to vyhlásil znalec z psychológie Miroslav Skorodenský.
Rodinný biznis
V prípade prokuratúra obžalovala stomatologičku, jej manžela a syna za to, že viac ako šesť rokov predávali narkomanom psychotropný liek Fortral. Opiát mali získavať cez recepty, ktoré vypisovala lekárka. Jozef K. starší nedávno zomrel, súd jeho stíhanie preto zastavil.
Skorodenský na návrh obhajoby spracoval posudky na niekoľko mladých ľudí, ktorí pred vyšetrovateľom a na súde tvrdili, že liek chodil nakupovať priamo k rodinnému domu lekárky. Opisovali ako zvonili pri bráne a potom na prstoch ruky osobe v okne ukázali, koľko tabliet chcú kúpiť.
Obhajoba: výpovede menili
Advokát obžalovaných je presvedčený, že užívateľom drog sa nedá veriť. Podľa neho to dokazujú rozpory v ich výpovediach pred vyšetrovateľom a na súde.
Znalec na súde potvrdil, že u viacerých svedkov zistil veľmi nízky intelekt, závislosť na psycholátkach i rôzne psychické poruchy. To všetko sú podľa neho faktory, ktoré "vo všeobecnosti" spochybňujú ich vierohodnosť.
V jednom sa zhodli
Dodal však, že spôsob, akým predaj fungoval, popisovali všetci zhodne. "Takmer identicky, spontánne, bez navádzajúcich otázok aj bez neprimeraných emocionálnych prejavov. Bola to pre nich samozrejmá vec. Táto časť výpovede je určite použiteľná v trestnom konaní," povedal.
Proces bude pokračovať koncom júna. Vypovedať má ešte jeden údajný "zákazník" rodiny lekárky. Súd predvolal aj znalkyňu z toxikológie, aby ozrejmila účinky Fortralu na psychiku svedkov.
Autor: rok
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári