KOŠICE. Poslancov SDKÚ to šokuje najmä preto, že strana Smer, ktorej členom je aj súčasný košický župan Zdenko Trebuľa, podľa nich neustále zdôrazňuje občanom, že aj napriek kríze neustúpia ani "milimeter zo svojich sociálnych programov".
Poslanci: Je to dvojtvárnosť Smeru
Týmto sa podľa poslancov v praxi prejavuje dvojtvárnosť politiky vládneho Smeru. "KSK pritom v januári 2009 zazmluvnil všetkých poskytovateľov sociálnych služieb ako počas predchádzajúceho roku. V marci však na základe rozhodnutia župana Trebuľu zrazu zmenili názor a kvôli nedostatku peňazí sa rozhodli, že zaplatia len za tých klientov, o ktorých prijatí sa rozhodlo ešte v roku 2008. Celé to je v príkrom rozpore so zákonom o sociálnych službách, kde je uvedené, že za sociálne služby mimo obecných zariadení má až do konca tohto roka platiť samosprávny kraj. Vo všetkých siedmich krajoch na Slovensku to tak aj je, výnimkou je len KSK. Požiadame preto o výklad zákona ministerku Tomanovú a zároveň budeme iniciovať poslanecký prieskum v zariadeniach sociálnych služieb," konštatujú obaja poslanci.
Tí zároveň hovoria, že KSK zakazuje prijímať nových klientov aj do vlastných zariadení, ak nie je podpísaná zmluva o úhrade tejto služby s obcou alebo mestom, odkiaľ občan prichádza. Zaregistrovali už viacero sťažností takto postihnutých ľudí, ale aj samospráv miest a obcí v kraji, ktorí musia platiť za niečo, na čo nemajú v rozpočte žiadne naplánované výdavky.
KSK: Na financovaní sa nemôžeme podieľať len my
KSK uznáva, že podľa prechodných ustanovení novelizovaného zákona o sociálnych službách má samosprávny kraj povinnosť poskytovať finančný príspevok na tých občanov, ktorým bola služba poskytovaná do konca roka 2008, aj v tomto roku.
Na druhej strane však vo svojom stanovisku uvádza, že ak občan v tomto roku zo zariadenia odíde, resp. zomrie a na jeho miesto nastúpi niekto iný, ktorého odkázanosť posúdila obec a aj ho do zariadenia umiestnila, tak v tom prípade finančný príspevok pri odkázanosti poskytuje obec alebo mesto. "V prípade, ak obec v tomto roku umiestni seniora do zariadenia v zriaďovateľskej pôsobnosti KSK, uhrádza ekonomicky oprávnené náklady znížené o úhradu od klienta," povedala hovorkyňa Úradu KSK Soňa Jakešová.
Krajské zastupiteľstvo v apríli prijalo návrh na zmenu rozpočtu, ktorou v kapitole sociálne služby ušetrí 866 570 eur (zhruba 26 miliónov Sk). Ako dodal poslanec P. Bačkovský, KSK by mal radšej hľadať rezervy v kapitálových výdavkoch a vlastných investičných akciách a nie šetriť na úkor sociálne odkázaných občanov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári