Žiadosti Korzára, aby nám sprostredkovali fototermín a profesijné životopisy šiestich vedúcich, nebolo vyhovené. Navyše sa Kolarčík vyhráža žalobou poslancovi Eduardovi Burašovi, ktorý na miliónový výber šéfov prostredníctvom agentúry verejne upozornil a postup mesta kritizoval.
KOŠICE. Poslanec Buraš (nezávislý, nedávno vystúpil z SDKÚ-DS) to považuje za výsmech a aroganciu, primátora žiada o odvolanie riaditeľa magistrátu. Dôvodom má byť morálne zlyhanie v kauze personálnych agentúr.
Nových šéfov taja!
Kolárčik naďalej odmieta predstaviť zamestnancov vybratých cez personálne agentúry, aj napriek tomu, že na vyše miliónový (viac ako 33-tisíc eur) poplatok agentúram sa zložili všetci Košičania. „Vedenie magistrátu si plne stojí za šiestimi zamestnancami, ktorí boli prijatí na kľúčové pozície na magistráte v súlade so zákonom prostredníctvom výberových konaní. Predstavení budú v nasledujúcom období napríklad prostredníctvom informovania o aktivitách mesta, na príprave ktorých sa podieľajú. Mesto im neposkytuje žiadne služobné výhody," odpovedala radnica na žiadosť Korzára, aby nám sprostredkovali fototermín nových šéfov a ich profesijné úspechy, prehľad praxe a vzdelania.
Transparentnosť len deklarujú
Magistrát nedávno deklaroval otvorenosť a transparentosť, Kolarčík zdôrazňoval, že nemá čo skrývať a "má veľmi čisté svedomie". Prečo teda nepredstaví týchto odborníkov a nezverejní aj objednávku, ktorou si magistrát objednal služby personálnych agentúr, sme sa ani po dvoch týždňoch nedozvedeli. „V kauze personálnych agentúr morálne zlyhal a preto tento týždeň listom vyzvem primátora, aby ho odvolal," dodal Buraš.
Kolarčík: Výroky Buraša budem žalovať!
V súvislosti s vyjadreniami poslanca mestského zastupiteľstva Eduarda Buraša, ktorý na použitie agentúry upozornil, sa riaditeľ magistrátu Marek Kolarčík oháňa žalobou. „Jeho vyjadrenia na adresu magistrátu považujem za populistické a manipulatívne a jeho posledné verejné výroky na moju adresu sa ma veľmi dotkli. Tieto slovné útoky dám preveriť právnikom a zvážim podanie žaloby na ochranu osobnosti," zastrája sa Kolárčik. Nechce však konkretizovať, ktoré výroky sa ho dotkli.
Na tento účel nevyužije právne oddelenie magistrátu. Na našu otázku, či nepovažuje za absurdné, že z pozície riaditeľa magistrátu chce žalovať mestského poslanca kvôli kritickým vyjadreniam, na ktoré má poslanec právo, odpovedal: „Aj pre poslanca platia zákony rovnako ako pre ktoréhokoľvek bežného občana, preto je povinný rešpektovať práva iných. Odlišné názory rešpektujem, ale aj tie možno vyjadriť neurážajúcim spôsobom v súlade so zákonom," povedal Kolárčik a dodal, že žalobu podá ako súkromná fyzická osoba.
Štýl komunikácie mesta - infozákon pre poslancov
O žalobe sa Buraš dozvedel až od nás. „Je to, bohužiaľ, štýl komunikácie mesta. Dúfam, že si na túto právnu analýzu zobral riaditeľ súkromnú právnickú kanceláriu, ktorá nebude platená z mestských peňazí."
Eduard Buraš žiada odvolanie Kolarčíka. Okrem sumy, ktoré mesto zaplatilo personálnym agentúram, má byť dôvodom aj neposkytovanie informácií. Pred troma týždňami mu poslal otázky týkajúce sa nových zamestnancov magistrátu a výšky sumy za sprostredkovanie úradníkov cez personálne agentúry. Keďže na otázky ani po dvoch týždňoch odpoveď nedostal, odvolal sa na zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Až keď sme sa začali o túto tému zaujímať a žiadali stretnutie s riaditeľom magistrátu, Buraš zrazu odpovede dostal. "Chýbajú mi konkrétne mená. Stále mám pocit, že sa na magistráte zamestnávajú rodinní príslušníci alebo známi. Ináč by nebol problém uviesť v odpovedi mená."
Riaditeľ magistrátu je úradník, ktorý je tam aj preto, aby robil servis pre poslancov. Na tom sa zhodujú nespokojní poslanci. Od Kolarčíkovho nástupu do riaditeľského kresla využili poslanci zákon o slobodnom prístupe k informáciam v štyroch prípadoch. Dvakrát získaval informácie Alfonz Halenár (nezávislý) a raz Eduard Buraš (nezávislý) a Cyril Betuš (SOS).
"Poslal som desiatky žiadostí od občanov a na viac ako 50 som dodnes, ani po roku a pol, nedostal odpovede," hovorí Halenár. Dôvodom na využívanie infozákona je podľa neho aj časový faktor. Zákon totiž ukladá odpovedať do ôsmich pracovných dní. Poslanci síce môžu dotazovať vedenie magistrátu, ale s 30 dňovou lehotou na odpoveď, ktorú majú aj bežní občania. "Navyše, odpovede dostávame len formálne a úplne neuspokojivé," sťažuje sa Halenár. Podobný názor má aj Stanislav Kočiš (SF). „Riaditeľ magistrátu by mal informovať. Ak tak neurobí, môžu za tým byť dve veci: neodbornosť alebo zámer. Verím, že je to zámer."
„Pár manažérov tu riadi mesto istým spôsobom, pre mňa neprijateľným. Degraduje sa tým postavenie poslanca v procese samosprávy," myslí si Halenár. Poplatky personálnym agentúram považuje za prelievanie verejných peňazí na privátne účty. „Aj keby nebol čas šetrenia, je to škandál," dodal Halenár, ktorý je za odvolanie Kolarčíka.
Kto je Marek Kolarčík
Na stoličku riaditeľa košického magistrátu nastúpil Marek Kolarčík 1. októbra 2008.
Predtým šéfoval tímu, ktorý pripravoval kandidatúru Košíc na Európske hlavné mesto kultúry 2013.
Na tento post ho nominoval primátor František Knapík (KDH).
Podľa informácii Korzára bol jeho mesačný plat za november 3 503 eur v čistom a za december 2 100 eur v čistom.
Kolarčík výšku svojho platu odmietol komentovať.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári