Sú opatrnejší a čakajú, čo bude ďalej.
KOŠICE. Firmy, ktoré sa ešte nedávno nezastavili a práce mali nad hlavu, museli trochu pribrzdiť. Zákaziek je menej.
Okien sa mení menej
V spoločnosti Noves okná sme sa dozvedeli, že výmena okien sa úplne nezastavila, ale nie sú to malí zákazníci, čo ich držia. Skôr sú to veľké štátom dotované zákazky. Zatepľujú sa bytové domy. "Pokles je veľký. Oproti minulým rokom až o 60 až 70 percent. Ľudia si nevymieňajú okná naraz, ale po jednom. Keď sa prechádzalo na novú menu, tak úspory míňali oveľa viac. Teraz sa boja. Nie je to tým, že by na to nemali. Trojizbový byt ich vyjde na cca 2 500 eur," povedala nám konateľka Eva Legenyová.
Ľudia čakajú na lepšie ceny
"Nemôžem povedať, že by zákazníci stratili záujem o výmenu okien. Skôr vyčkávajú len na to, kedy to bude lacnejšie. U nás to nie je také zlé, aby sme hovorili o výraznom poklese záujemcov. Cena je v priemere od 2 300 do 2 600 eur za štandardný byt. Niektoré činnosti sú dotované štátom, zatepľuje sa, takže je čo robiť," vyjadril sa ku kríze majiteľ spoločnosti Bonita Plast Pavol Hariň. Spoločnosť Plastokno cíti prepad záujmu asi o 40-45 percent oproti uplynulým dvom rokom. Zákazníci sú podľa vedúceho výroby Róberta Lewandowského opatrní. "Od štátu nie je žiadna podpora na výmenu starých okien, ako bolo šrotovné. Ľudia investovali do plechov, ktoré dlho nevydržia, ale do zvyšovania hodnoty nehnuteľností nie. Kríza sa u nás odrazila aj vo väčších zákazkách ako sú bytové domy. Objednávky, ktoré boli, sa následne zrušili. V modelovom štandardnom panelákovom byte vyjde výmena starých okien za nové okolo 2 300 eur," zhodnotil súčasnú situáciu.
Jadrá sa búrajú menej
Veľmi radikálny pokles záujmu zaznamenala firma J.S company, ktorá sa venuje rekonštrukcii bytových jadier. "Je to minimálne o 50 percent, čo je pre malú spoločnosť dosť podstatné. Nastalo obdobie, keď ľudia zvažujú, ako si byt prerobiť, ale aby to bolo čo najlacnejšie. Objednávajú si práce za polovičnú cenu, robia si to svojpomocne. Šetria si na horšie časy, pretože nevedia, čo bude zajtra. Keď ste niekedy našli v novinách tri-štyri inzeráty, dnes je ich denne aj 50. Remeselníci sa vracajú zo zahraničia a hľadajú si prácu. Na prerobenie kúpeľne treba počítať so sumou cca 4 000 eur," uviedol Jozef Šimon, ktorý sa touto prácou živí už 20 rokov.
Jadrá sa menia, chýbajú murári
Majiteľ firmy KASO Karol Zubák tvrdí, že nevidia rozdiel. Na nedostatok práce sa nesťažujú. Skôr ako kríza ich trápi nedostatok kvalitných murárov. Hrubé práce sa pohybujú okolo 2 650 eur. K tomu treba prirátať "škaredý" materiál ako kvádre či rozvody, čo je ďalšia tisíceurovka a nakoniec obklady, sanitu a ďalšie výrobky, ktoré to všetko zakryjú. O niečo menej zákaziek má firma Napa - Slavomír Dučai, ale nepripisujú to kríze. "Prerába sa tak ako doteraz. Zatiaľ sa nedostatku práce neobávam. Všetko závisí len od toho, či ľudia chcú alebo nechcú rekonštruovať byt. Máme dohodnuté práce na celé leto. Jadro sa dá prerobiť za cca 2 600 eur a pripočítať k tomu stavebný materiál i zariaďovacie prvky," takto vníma krízové obdobie spolumajiteľ Peter Knap.
Ako postupovať
Rekonštrukciu bytu si dobre premyslite, je to investícia na dlhé roky
Konkurencia je taká veľká, že sa oplatí prejsť viacero obchodov a nájsť najvýhodnejšie ceny
Prelistujte si pre inšpiráciu časopisy o bývaní, prípadne navštívte bytového architekta
Firmu si vyberte starostlivo, zaujímajte sa o referencie, choďte sa pozrieť na ich predošlú prácu
Starostlivo si dohodnite práce a ich cenu, do zmluvy zakomponujte aj čas trvania rekonštrukcie
Pripravte si dostatok financií, prerábanie jadra vyjde na cca 4 tisíc eur, výmena okien v trojizbovom byte na 2300 eur
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári