BRATISLAVA. Uviedol to včera pre agentúru SITA šéf Greenpeace Slovensko Juraj Rizman. "Sme presvedčení, že polícia by mala verejnosti komunikovať fakty a nie vymýšľať si a zavádzať. Pri protestnej akcii, ktorej cieľom bolo poukázať na nevyriešený problém kontaminácie veľkej časti východného Slovenska PCB látkami, naši aktivisti nikam nevtrhli," informoval.
Ako ďalej uviedol, deväť aktivistov Greenpeace sa do budovy dostalo cez hlavnú bránu, ktorá bola otvorená a je bežne verejnosti prístupná. "Vstupu našich aktivistov na MŽP nik nebránil a k opusteniu nádvoria rezortnej budovy boli vyzvaní až následne. Rovnako tvrdenia polície, že naši ľudia sa násilím dožadovali stretnutia s ministrom, sa nezakladajú na pravde," vysvetľuje šéf aktivistov.
Podľa neho dve aktivistky požiadali na vrátnici o prijatie. "Kde je v tomto konaní násilie?" pýta sa Rizman.
Symbolické prenesenie problému
Aktivisti z Greenpeace na nádvorie MŽP doniesli tri sudy s pôdou kontaminovanou nebezpečnými polychlórovanými bifenylmi (PCB) z odpadového kanála fabriky Chemko Strážske, ktoré ukončilo výrobu nebezpečných látok pred 25 rokmi. Ochranári takto symbolicky chceli preniesť problém na úroveň rezortu životného prostredia. Minister ani štátny tajomník rezortu neprevzal sudy na ekologické zneškodnenie tak, ako chceli ochranári.
"Dnes sme boli svedkami zaujímavej veci. Sudy, ktoré obsahovali zeminu kontaminovanú PCB látkami, preverovali príslušníci polície, chemici aj požiarnici. S týmto materiálom zaobchádzali ako s nebezpečným. Možno by si kompetentní konečne mohli uvedomiť, že na Zemplíne žijú na takto kontaminovanej pôde tisíce ľudí," skonštatoval Rizman.
Aktivisti a vedci odhadujú, že na území kontaminovanom PCB žije približne 250 000 obyvateľov Slovenska. Organizácia Greenpeace na problém znečistenia PCB upozorňuje už niekoľko rokov. Kontaminácia okolia Chemka Strážske a regiónu Zemplína je natoľko rozsiahla, že je len ťažko možné ju v krátkodobom horizonte úplne odstrániť.
Aktivisti opakovane apelujú na MŽP, aby čo najskôr začalo s prácami na vyčistení zdroja znečistenia, ktorým je hlavne odpadový kanál. "Žiadame ministerstvo, aby presadzovalo konkrétne kroky na dekontamináciu územia východného Slovenska. Okrem zákazu lovu rýb v Zemplínskej šírave neprebehla žiadna významná informačná kampaň pre obyvateľov, stále neboli vykonané konkrétne environmentálne a zdravotné opatrenia. Ľudia žijúci v tejto oblasti sú ako v pasci. Nečinnosť a bezohľadnosť štátu ich núti žiť v nezdravom životnom prostredí kontaminovanom PCB za cenu, že môžu mať vážne zdravotné následky," povedala koordinátorka toxickej kampane Greenpeace Kateřina Věntusová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z Košíc nájdete na košickom Korzári