Korzár logo Korzár Košice
Utorok, 15. jún, 2021 | Meniny má VítKrížovkyKrížovky
PODĽA PLASTICKÉHO CHIRURGA MUDR. MIROSLAVA GLÜCKA ZÁUJEM VEREJNOSTI O ÚPRAVY TELA Z ROKA NA ROK RASTIE

Pred plesovou sezónou vyhladzujú tváre, po zime odsúvajú tuk a "opravujú" prsia

Správy o tom, ako si niektorá z "celebrít" dala vylepšiť svoje prsia, vyhladiť vrásky, odsať tuk alebo inak zdokonaliť svoj výzor, sú v médiách pomaly dennodennou rutinou.

Verejnosť v minulosti tieto zásahy vnímala často s nevôľou. V posledných rokoch sa však spoločnosť zliberalizovala, plastické a kozmetické úpravy začalo využívať pre vylepšenie svojho exteriéru čoraz viac "bežných" ľudí. O tom, ako sú na tom kliniky plastickej chirurgie dnes, aké služby poskytujú, akí ľudia ich navštevujú, ale napríklad aj o nezvyčajných požiadavkách klientov sme sa pozhovárali s plastickým chirurgom MUDr. Miroslavom Glückom.

MUDr. Glück sa dostal k odboru plastickej chirurgie po skončení školy. "Medicínu som študoval v Košiciach. Keď som skončil, bolo mi jasné, že chcem byť chirurgom. Zhodou okolností sa v tom čase uvoľnilo miesto v nemocnici v Šaci. Tam som si spravil atestáciu najprv z klasickej chirurgie, neskôr z tzv. nadstavbovej plastickej chirurgie. Pred druhou atestáciou som strávil tri roky na povinnej stáži v Štátnej klinike plastickej chirurgie. Tam som sa rozhodol, že sa tomuto odboru budem venovať aj naďalej."

V roku 1997 založili súkromné Centrum plastickej a kozmetickej chirurgie. "O rok sme zachytili vlnu moderných trendov. Ako prvé pracovisko na Slovensku sme začali pracovať s laserami a snažili sme sa byť lídrom v zavádzaní nových metód do praxe." To sa im aj darilo. Ako prví začali používať botulotoxín, fibrogén či vykonávať vlasové transplantácie novou GHO-FM metódou, napínať kožu tváre pomocou systému APTOS a pod.

Ak chce niekto držať krok so svetovým trendom, musí veľa cestovať. "Začalo sa to pri spomínaných laseroch. Spoznal som sa s dovozcom, ktorý ich začal ako prvý dovážať na Slovensko. Vzal ma na kongres do Ljublany, kde som ich okamžite objednal. Rovnako sme sa naučili metodiky práce, to, ako sa majú používať priamo od ľudí, ktorí s nimi mali bohaté skúsenosti." Rovnako postupujú aj pri získavaní nových metód. Cestujú po kongresoch a seminároch a stážach v USA, Holandsku, či Francúzsku a iných krajinách.

V roku 2001 sa začali venovať aj tzv. jednodňovým zákrokom. "Ide o zákroky, pri ktorých je nutná hospitalizácia do 24 hodín. Mnohé z nich sú už dnes hradené aj zdravotnými poisťovňami. Ide napríklad o odstraňovanie kŕčových žíl z končatín, či artroskopické operácie kolena, menšie chirurgicko-ortopedické zákroky, urologické operácie a podobne." Časté sú odstraňovania rôznych ložísk na tele - bradavíc či znamienok. "Ďalej korekcie očných viečok, kruhov pod očami, odstávajúcich uší, deformít nosa." Obľúbené je aj odstraňovanie vrások, pri ktorom používajú množstvo rôznych metód. "Od menej invazívnych až po klasický facelifting. Vykonáva sa napríklad laserami, chemickým pílingom, moderným 3D ´fotoomladzovaním´, injekčným zavedením tekutinového inplantátu, fibrogénom, pomocou APTOS nití. Niekedy sa vrásky vyhladzujú aj ´brúsením´ či klasickým chirurgickým veľmi efektným faceliftingom."

Pomerne veľký záujem medzi ženami je o zväčšovanie objemu pier. Či už chirurgicky, pomocou injekčných implantátov, alebo vlastným tukom resp. ich kombináciou. Zrejme najdiskutovanejšie sú úpravy ženských prsníkov. Tie sá dajú zväčšovať, zmenšovať, ale aj modelovať - teda meniť ich tvar. Pomerne bežná je aj korekcia previsov brušnej steny. "Ak tam už prevísa aj koža, musíme robiť chirurgický zákrok, ktorý spočíva v spevnení brušného svalstva a odstránení nadbytočnej kože. Ak nie, tuk len odsajeme. V tomto je najmodernejšou technológiu tzv. WAL liposukcia, teda liposukcia riadená vodným prúdom. Výnimočná je v tom, že sa dá robiť ambulantne. Odpadá tak narkóza a pacient môže byť za hodinu doma." Pri tejto metóde sa najprv použije silný prúd vody. "V tejto tekutine je prímes látok, ktoré zabraňujú krvácaniu, bolesti a opuchom. Prúd vody potom rozbije tukové vlákna, odsávame už prakticky čistý tuk, žiadnu krv."

Z roka na rok je viac žiadaná aj vlasová transplantácia, ktorá sa vykonáva metódou GHO-FM. "Stará metóda bola jednoduchá - vlasy sa z určitej časti hlavy vyrezali a prišili na miesto, kde ich pacient chcel. Výsledkom bola jazvička a vlasy na mieste, odkiaľ boli odstránené, už nevyrástli." Metóda GHO sa robí špeciálnym nástrojom. "Vyberáme pri tom postupne po jednom vlase, pričom v mieste, odkiaľ ho vezmeme, nechávame zopár zárodočných buniek, a preto vlasy na 80 až 90 percent v odberovej časti dorastú späť. Vlas po vlase potom implantujeme na potrebné miesta. Geniálna je teda v tom, že sa dá opakovať, odber robíme unikátne tenkou ihlou priemeru 0,6 mm v spolupráci s Pražskou Aura medical clinic. Nie sú absolútne žiadne jazvy."

Všetky zákroky sú bezpečné pri dodržaní pred a pooperačnej starostlivosti, ale samozrejme, určité riziká sú prítomné. Lekár sa ich snaží eliminovať, ako sa len dá. Pacient musí absolvovať predoperačné vyšetrenia, rovnako je poučený o pooperačnej starostlivosti. "Veľká časť úspechu je samotný zákrok, no povedal by som, že rovnocennú dôležitosť má aj správna pooperačná starostlivosť pacienta."

Zákroky, ktoré na košickej klinike vykonávajú, by MUDr. Glück rozdelil na celoročné a sezónne. "Operácie tváre alebo miest v dekolte a podobne nie sú vhodné pred letom a v lete. Rovnako je to s laserovými zákrokmi. Pokožka si po nich musí istý čas oddýchnuť, nie je vhodné vystaviť ju slnečnému žiareniu. Tieto zákroky teda možno nazvať sezónnymi."

Nárast záujmu o niektoré zákroky v jednotlivých ročných obdobiach však badajú aj z prozaických dôvodov. "Približne od februára do mája prichádza preddovolenkové obdobie. V ňom registrujeme evidentný nárast v počte zákrokov odsávania tuku či zväčšovania prsníkov. Najmä ženy totiž chcú v plavkách vyzerať dobre." Pred plesovou sezónou sú "in" najmä úpravy tváre. "Vyhladzovanie vrások, botulotoxín, zväčšovanie pier či odstraňovanie jazvičiek vtedy jednoznačne prevláda nad ostatnými druhmi zákrokov." Počtom prevládajú jednoduchšie zákroky. "Za mesiac vyberieme určite viac znamienok, ako zväčšíme pŕs. Prsia však medzi zložitejšími zákrokmi počtom prevládajú."

Od svojho vzniku zaznamenalo Centrum plastickej a kozmetickej chirurgie nárast klientov. "Nejde o nejaký enormný vzostup počtu pacientov, no rok čo rok je ich viac. Jednoducho či chceme, či nie, vzhľad sa stáva dôležitou súčasťou moderného životného štýlu." Aj dnes sú však niektorí pacienti hanbliví, musia do ordinácie prísť s nejakým sprievodom. Väčšina klientov patrí do vekovej skupiny 20 - 50 rokov. Mali však napríklad aj päťročného pacienta, či 86-ročnú pacientku. "U malého pacienta sme operovali odstávajúce uši, čo je u detí veľmi bežné. U starších pacientov prevláda vyhladzovanie vrások, korekcia očných viečok a podobne. Práve očné viečka si u nás nechávala spraviť aj spomínaná 86-ročná žena."

Čo sa týka sociálneho postavenia, takéto zákroky podstupujú najmä ľudia, ktorí potrebujú vyzerať reprezentatívne - teda rôzni manažéri a podobne. "Pravidelne nás navštevujú aj osobnosti zo šoubiznisu, či politického života." Plastická a estetická chirurgia významne prispieva k duševnej harmónii, pocitu spoločenského a partnerského uplatnenia. K plastickým a kozmetickým úpravám menia názor aj muži. V súčasnosti tvoria približne 15 - 20 percent klientely. "Muži si najčastejšie dávajú vlasové transplantáty, vyhladzujú vrásky, korigujú nos alebo odsávajú tuk." U žien prevládajú operácie prsníkov, zväčšovanie pier, korekcia ovisnutých očných viečok či odstraňovanie kruhov pod očami.

Vo svojej ambulancii MUDr. Glück najradšej vidí pacientov, ktorí sa na sebe niečo zmeniť rozhodli sami. Tí si nájdu cestu, ako svoju zmenu dosiahnuť. "Druhou skupinou sú pacienti, ktorí sa rozhodli zmeniť alebo zdokonaliť svoj výzor kvôli tomu, že to potrebujú kvôli profesionálnemu rastu a podobne. Rozhodnutie nepochádza z ich vnútra, ale nútia ich k tomu nejaké vonkajšie okolnosti. Treťou skupinou sú najčastejšie pacientky, ktoré si myslia, že si plastickou operáciou dokážu zachrániť vzťah. Samozrejme, potom sú nespokojné, keďže vo väčšine prípadov to neprinesie nimi požadovaný efekt." V takých prípadoch často žiadajú o pomoc aj psychológa. "Snažíme sa im ich rozhodnutie vyhovoriť a vysvetliť, že zákrok nemusí viesť k tomu, čo od neho očakávajú. Ďalším problémom býva nereálnosť požiadaviek. Vznikajú problémy v komunikácii, máme im problém vysvetliť, že to, čo požadujú, je nerealizovateľné."

Niektorí pacienti majú o svojom budúcom výzore až nemožné predstavy. Stáva sa, že do ambulancie prídu s fotografiou a dušujú sa, že chcú vyzerať rovnako ako osoba na nej. "Máme takých pacientov a musím povedať, že to často pomáha našej predstavivosti. Na druhej strane je však niekedy výzor daného pacienta s fotografiou nezlúčiteľný. Ak má žena 130 kilogramov, nikdy nebude 55-kilovou modelkou." Ak teda nepomôžu ani argumenty lekára, odporučia pacienta na nejakú inú kliniku.

MUDr. Glück sa stretol aj s prípadmi, že klient mal záujem o "kompletku", teda chcel svoj výzor zmeniť radikálne. "Takých pacientov však často sklameme. Majú totiž predstavu, že sa to dá urobiť všetko naraz. Spravidla však na ňom zmeny musíme robiť postupne, aby sa nič neuponáhľalo." Ich ordináciu už navštívili napríklad aj transsexuáli. "Mali sme tu ženu, ktorá sa chcela stať mužom. Odoperovali sme jej prsia. Naopak, bol tu aj mužský pacient, ktorý sa chcel prerobiť na ženu. Tomu sme prsia, naopak, prioperovali a upravili sme mu aj tvar tela. Odobrali sme tuk a nadbytočnú kožu. Genitálie sme im však nechali. Taký zákrok je príliš náročný a musí sa robiť v špecializovanom zariadení."

Trend teda jednoznačne ukazuje, že sa plastická chirurgia čoraz rýchlejšie stáva súčasťou bežného života. Starí ľudia sa už pri pohľade na umelé prsia neprežehnávajú, ale sami si nechávajú odstraňovať stopy starnutia z tváre, dievčatá už nezalamujú rukami nad tým, že ich príroda neobdarila tak, ako by chceli, ale navštevujú ambulancie plastických chirurgov. Ťažko povedať, či je tento trend správny, alebo nesprávny. Raz možno budú všetky naše pravnúčatá vyzerať v dôchodku ako modelky a speváci popových kapiel.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Najčítanejšie na Košice Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 2. Regeneračný spánok s ideálne podopretou chrbticou
 3. Ako sa mení dynamika firiem?
 4. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 6. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 7. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 8. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 9. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 10. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 1. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 2. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 3. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 4. Behind every successful business lies a set of skilled people
 5. Klimatická zmena rozkývala štatistiky škôd na domoch a bytoch
 6. Ako sa mení dynamika firiem?
 7. Hudbou proti holorubom.
 8. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 9. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 10. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 19 616
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 12 383
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 11 233
 4. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 9 668
 5. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 9 501
 6. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 9 197
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 288
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 6 176
 9. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 616
 10. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 4 629
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister financií Igor Matovič.

Odvolávať Mikulca navrhol Smer.


10 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Moniku Jankovskú viackrát hospitalizovali.


a 1 ďalší 7 h
Peter Tkačenko

Mikulec nemá odísť kvôli Ficovi, ale pre neschopnosť.


15 h

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Video Desktop